Muhabbit

Kripto Para Kredi Platformu Nexo’ya Baskın Düzenlendi!

Kripto para borç verme platformu Nexo’nun ofisine polis baskını düzenlendi

Kripto para borç verme platformu Nexo’nun ofisine polis baskını düzenlendi. Kamuoyuna yansıyan haberlere göre baskının sebebi büyük ölçekli finansal dolandırıcılık iddiası.

Soruşturmayı yöneten yetkililer, Nexo’nun kara para aklama işine karıştığını ve Rusya’ya karşı küresel mali yaptırımları ihlal ettiğini ileri sürerek, Nexo’nun Bulgaristan ofislerine operasyonlar düzenledi.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu, Nexo’nun eski Parlamento Üyesi Antoni Trenchev ve eski başbakan yardımcısı Lydia Shuleva’nın oğlu Georgi Shulev tarafından ortaklaşa kurulduğunu belirterek, Nexo’nun Bulgaristan hükümeti ile iddia edilen bağlarının altını çizdi.

Kamuoyuna yansıyan iddialar sonrası Nexo resmi twitter hesabından açıklama geldi. Nexo’nun açıklamasında ise şu ifadeler yer alıyordu:

“Yıllar içinde pek çok işi geri çevirdik çünkü Nexo kara para aklamayı önleme ve müşterini tanı politikalarımızdan asla taviz vermedik. Sürdürülebilir bir iş kurmanın yolunun bu olduğunu her zaman biliyorduk. İlk günden bu yana, en yüksek düzenleyici standartlara uyulmasını sağlamak ve aynı zamanda sorunsuz bir müşteri katılım yolculuğu sağlamak için en son çözümleri uygulamak için ekstra yol kat ettik.Ne yazık ki, kripto üzerindeki son düzenleyici baskıyla, bazı düzenleyiciler son zamanlarda önce tekme, sonra soru sor yaklaşımını benimsedi. Yozlaşmış ülkelerde haraççılığın sınırı var ama bu da geçecek”

Nexo’ya yönelik yapılan bu operasyona ise 300’den fazla polis memuru, savcı ve ulusal güvenlik ajanının katıldığı öğrenildi. Konuyla ilişkili olarak Başsavcılık Sözcüsü Siika Mileva, platformda son beş yıl içerisinde 94 milyar dolarlık bir cironun döndüğünü belirtti ve bir Nexo kullanıcısının resmi olarak terörist finansörü ilan edildiğine dair ellerinde kanıt olduğunu açıkladı.

“Platformun kripto para transferi yapan bir müşterisi resmi olarak terörist faaliyet organizatörü ilan edildi. Kimin bu suçlarla itham edileceği henüz belirlenmedi. Şu anda 15’ten fazla adres aranıyor ve yeni şüpheli şahıslar tespit ediliyor.”

İddialara Nexo CEO’sundan Yanıt Geldi!

Söz konusu iddialara platformun kurucu ortağı Antoni Trenchev’den ise cevap gecikmedi. Trenchev iddiaların saçmalık olduğunu belirtip şu açıklamalarda bulundu:

“Nexo’nun AB’deki en yozlaşmış ülke olan Bulgaristan’daki ofislerinden birinde yetkililer var. Bu soruşturma genel müşteri kitlesine yönelik değil ancak polis, bordro ve müşteri desteği gibi operasyonel işlevlere sahip bir araştırma yürütüyor. Yine de iddialar saçma, KYC/AML konusunda en katı kuruluşlardan biri biziz.”

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa haberi için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version