Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39508.4
2.02%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2164.76
3.10%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.01
-0.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $228.5
0.31%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Kripto Para Madencileri Kazakistan’ı Terk Ediyor

Kripto para madencileri ekipmanlarının %30’unu Kazakistan dışına çıkardı.

Clock
Paylaş
Kripto Para Madencileri Kazakistan’ı Terk Ediyor

Kazakistan’da yasal olarak işlem yapan kripto para madencilerinin önemli bir kısmı ekipmanlarının üçte biri, sıklaşan elektrik kesintileri ve artan vergiler sonrasında ülke dışına çıktı.

Kazakistan Milli Blockchain ve Veri Merkezi Endüstrileri Birliği Başkanı Alan Dorjiyev’e göre madenciler artan enerji problemleri ve artması beklenen vergiler karşısında en mantıklı seçenek olarak ülkeyi terk etmeyi görüyor.

728×90 muhabbit - Kripto Para Madencileri Kazakistan'ı Terk Ediyor300x250 muhabbit - Kripto Para Madencileri Kazakistan'ı Terk Ediyor

Dorjiyev’in birliği Kazakistan’ın kripto para madenciliği sektörünün %70’ini oluşturan büyük şirketleri temsil ediyor.

Kazakistanda bir kripto para madencilik çiftliği 901x600 - Kripto Para Madencileri Kazakistan'ı Terk Ediyor
Kazakistan’da bir kripto para madencilik çiftliği

Kazakistan Kripto Para Dünyasındaki Lider Konumunu Yitirebilir!

Çin’in Mayıs 2021 tarihinde ülkedeki kripto para sektörüne karşı savaş açmasıyla birlikte Kazakistan madenciler için oldukça çekici bir konum halini aldı.

Ülkedeki düşük elektrik masrafı da madencilerin yeni yerleşim yeri olarak Kazakistan’ı seçmesinde etkili oldu. Başlarda madenci akımını hoş karşılayan Kazakistan son zamanlarda madencileri ülkede boy gösteren enerji krizinden sorumlu tutmaya başladı.

İlginizi çekebilir: Chia Coin Nedir?

Elektrik kesintileri ile başa çıkmak için Kazakistan Rusya’dan elektrik ithal etmeye başladı. Buna ek olarak kış boyunca süren elektrik kesintileri sonrasında yasal olarak ülkede faaliyet gösteren kripto para madencilik çiftlikleri de kapatılmaya başlandı.

Son aşama olarak ise yasa dışı faaliyet gösteren kripto para madencileri Kazakistan Enerji Bakanlığı’nın hedefi haline geldi.

Dorjiyev’e göre Kazakistan kripto para madenciliği yapan işletmeler için gitgide daha az elverişli ve çekici hale geliyor.

Dorjiyev aynı zamanda böyle giderse Kazakistan’ın Bitcoin ağındaki lider konumunu, yani kontrol ettiği bilgi işlem gücü miktarını yitireceği uyarısında da bulundu.

Ağustos 2021 tarihi itibarıyla Kazakistan’ın küresel hash oranındaki payı %18’e ulaştı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ardından ikinci sıraya yerleşti.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar