Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $42162.33
-3.59%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2237.13
-4.67%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.23
8.07%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.6
-3.26%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Kripto Para Madenciliği Lideri Çin, Çöküyor Olabilir!

Hash rate yoğunluğuna göre kripto para madenciliğinde dünya lideri olan Çin, liderliği kaptırabilir!

Clock
Paylaş
Kripto Para Madenciliği Lideri Çin, Çöküyor Olabilir!

Kripto para madenciliği denildiğinde dünya lideri ülke Çin, unvanını kaybediyor olabilir. Yerel haber kaynaklarına göre Çinli yetkililer madencilerin işini bir hayli zorlaştırıyor. Kripto para birimi ve fiat para birimi arasındaki alım satımın bile çok zor hâle getirildiği bugünlerde, kripto para madencilerinin birçoğu ekipmanlarını başka yere taşımayı düşünüyor. Çünkü yetkililer kripto para borsalarının, OTC brokerların birçoğunu kapatıyor, madenciler kazarak çıkardıkları kripto paraları satacak OTC broker (tezgah üstü borsa aracısı) bulamıyorlar. Satış yapamadıkları için de elektrik faturalarını ödeyemiyorlar.

Çinli kripto para muhabiri Colin Wu, sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla Çin’de kripto para madenciliği yapmaya çalışan kesimin yaşadığı zorluklara dikkat çekti. Çin hükümetinin 2020 yılı başından beri süregelen bir telekomünikasyon dolandırıcılığını engellemek ve AML politikası nedeniyle birçok kripto para borsa aracısının kredi ve banka kartlarını dondurduğu belirtiliyor.

728×90 muhabbit - Kripto Para Madenciliği Lideri Çin, Çöküyor Olabilir!300x250 muhabbit - Kripto Para Madenciliği Lideri Çin, Çöküyor Olabilir!

Sektörün en önemli isimlerinden Zhao Dong ve Xu Mingxing’in de kara para aklama soruşturması dahilinde şüpheli durumunda olduğu ve hesaplarının dondurulduğu belirtiliyor. Bu da Çin kripto para topluluğunu radara geçiren bir durum hâline geldi. Büyük miktarda nakit para çekimi yapan her yatırımcının yasa dışı işlerle uğraştığını düşünen ve hesaplarını donduran Çin hükümeti, yatırımcılara zor zamanlar yaşatıyor.

Madenciler Pılı Pırtı Toplayıp Gitmeyi Düşünüyor!

Kripto para dünyası genişlediğinden beri her yıl şüpheli gördüğü işlemlerde olaya şüphelinin banka ve kredi kartlarını dondurarak müdahale eden Çin hükümeti, bu yıl olayı biraz abartmış durumda. Bunun bir nedeni tabii ki Corona virüsü pandemisi nedeniyle insanların dijital paraya yönelmesi ve kara para aklama faaliyetlerinin daha dijital bir hâle gelmesi olabilir. Ancak nedenlerden birinin yakın zamanda test denemeleri yapılan dijital yuanın çıkışı olduğu da düşünülüyor.

Durumla alakası olmasa da en çok etkilenenlerden biri de kripto para madencileri oluyor. Kazarak çıkardıkları kripto paraları satacak yer bulamayan veyahut yüklü miktar olduğu için hesaplarının dondurulmasından korkan kripto para madencileri zor durumda. Kripto para madenciliğinin elektrik maliyetini fiat para birimleriyle ödemek durumunda olan madenciler, kripto para-fiat para dönüşümünü yapamadıkları için madencilik faaliyetlerine devam edememe tehlikesiyle karşı karşıya. Birçok kripto para madencisi son birkaç aydır elektrik maliyetini ödeyemediği için cihazlarını kapattığını dile getiriyor. Bununla birlikte Çin’in artık kripto para madenciliği dostu olmadığını düşünen büyük bir kesim de cihazlarını başka bir ülkeye götürmeyi planlıyor. Yani Çin’in kripto para madenciliği merkezi olduğuna dair veriler tamamen değişmek üzere.

Daha fazla madencilik haberi için: Kripto Para Madenciliği Haberleri


Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar