Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39394.2
1.55%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2157.79
3.08%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.21
0.63%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $227.5
-0.61%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

Kripto Para Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Clock
Paylaş
Kripto Para Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliği, bir kripto para ağının temelini oluşturan kavramdır. Kripto para madencileri ağın güvenliğini sağlar ve aynı zamanda işlemleri onaylarlar. Kripto para madenciliği özelleştirilmiş cihazlar (ASIC, FPGA) ile yapılır fakat günümüzde her bilgisayarın içinde kolayca bulunabilen ekran kartlarıyla madenciliği yapılabilen kripto para birimleri de mevcuttur.

728×90 muhabbit - Kripto Para Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?300x250 muhabbit - Kripto Para Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliğinin bir çok işlevi bulunmaktadır ama bunlardan en önemlileri olarak şunları sayabiliriz:

  • Yeni para üretimi
  • İşlemlerin onaylanması
  • Güvenliğin sağlanması

Geleneksel para birimlerinde merkez bankaları kendi ihtiyaçları doğrultusunda para arzını artırıp azaltabilirler. Kripto para birimlerinde yeni paraların üretimi en baştan bellidir ve belirli bir oranda ayarlanmıştır böylelikle sahte para üretimi veya az ya da çok para üretiminden kaynaklanan problemlerin önüne geçilmiş olunur.

Madenciler kripto para ağlarında gönderilen işlemleri bloklara dahil ederler. Kripto para ağlarındaki bir işlem bir bloğa dahil edildiğinde resmi olarak blok zincirine dahil olur ve onay sürecine girer. Kripto para madencilerinin onayından geçen her blok art arda birbirine eklenerek zinciri geriye dönük olarak daha da sağlam hale getirir.

Madenciler aynı zamanda kripto para ağlarının hesaplama gücünü artırdıkları için ağa saldırmayı, ağı değiştirmeyi ve durdurmayı zorlaştırırlar yani dışarıdan kötü niyetli müdahalelere karşı ağı güvence altına alırlar.

Evinizdeki bilgisayarla yapabilir misiniz?

Majör kripto paraların madenciliğini yapmak için bu alanda özelleştirilmiş cihazlara ihtiyacınız var çünkü rekabet ve hash rate çok yüksek. Pek ala bilinmeyen bazı kripto paraların madenciliğini evinizdeki bilgisayarla yapabilirsiniz fakat majör dijital varlıkların madenciliği için ciddi bir yatırım gerekmektedir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar