Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43232.25
-1.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2331.2
-0.80%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.13
10.76%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $239.8
-0.08%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Kripto Para Madenciliğinin Yeni Merkezi O Ülke Olacak!

Kripto para madenciliğinin ekseni kayıyor!

Clock
Paylaş
Kripto Para Madenciliğinin Yeni Merkezi O Ülke Olacak!

Kripto para madenciliği denince akla gelen ülke değişmek üzere! Kazakistan, kripto para madenciliğinin merkezini Çin’den kendisine alabilecek bir madencilik tesisiyle geliyor. Dünyanın en büyük kripto para madenciliği tesislerinden biri Eylül ayında kripto para madenciliği dostu ülke olarak bilinen Kazakistan’da faaliyete girecek.

CoinDesk’e konuşan kripto para madencilik tesisi operatörü Enegix, Eylül ayının başlamasıyla beraber madencilik havuzlarına 180 megawatt data center yollayacaklarını açıkladı. 50 bin ekipmanlık madencilik tesisinin açılmasıyla beraber dünyanın madencilik merkezinin ekseninin Kazakistan’a doğru kayması amaçlanıyor.

Rusya sınırı yakınlarındaki Ekibastuz’da faaliyete geçecek olan tesis, müdürü Dmitriy Ivanov’a göre mühendisler, elektrikçiler ve güvenlik personelleri dahil olmak üzere 160’tan fazla insana istihdam sağlayacak. Bu tesis, Enegix’in üçüncü maden tesisi işletmesi olacak.

2019 yılı Ağustos ayında başlayan tesis inşaatı, yaklaşık 13 ay gibi bir sürede 23 milyon dolara mal olarak bitirildi. Tesisin elektriği doğrudan Kazakistan şebekesinden alınacak ve gücü de Rusya’daki bir kömür santralinden sağlanacak. Kazakistan’daki elektriğin ucuz fiyatlı ve bol olması, komşu ülkelere de ihraç etmesini mümkün kılıyor. Üstelik ülkenin elektrik santraller nadiren tam kapasite çalışıyor. Yani sürekli tam kapasite çalışmaları hâlinde çok daha fazla elektrik üretimi mümkün olacak. Bununla birlikte ülkede elektrik fiyatlandırmaları Çin’in aksine mevsimsel olarak değişmiyor.

Kazakistan kripto para madenciliğini bir girişim olarak değil bir teknolojik ilerleme olarak görüyor. Teknolojik ilerlemeye katkıda bulunmak amacıyla da kripto para madenciliğinden vergi alınmaması planlanıyor. Hatta 2019 yılı Aralık ayında Kazak parlamentosunda hiçbir şekilde kripto para madenciliğinin yasaklanmayacağı konusunda bir yasa tasarısı görüşülmüştü.

Elektriğin ucuz olması ve madencilik faaliyetlerinden vergi alınmaması Kazakistan’ı madencilik tesisleri için küresel bir merkez hâline getirmeye yetecek özellikler. Bununla birlikte ülke zaten hâli hazırda hash rate yoğunluğu bakımından dördüncü sırada yer alıyor. Cambridge Üniversitesi’nin Bitcoin Madenciliği Haritası (Bitcoin Mining Map) aracına göre 2019 yılının üçüncü çeyreğinden altıncı sırada olan Kazakistan’ın 1 yıl gibi bir süre içerisinde dördüncü sıraya yükselmesi, bir gün Çin’i geçerek ilk sıraya yerleşebileceği konusunda Kazakları heyecanlandırıyor.

728×90 muhabbit - Kripto Para Madenciliğinin Yeni Merkezi O Ülke Olacak!300x250 muhabbit - Kripto Para Madenciliğinin Yeni Merkezi O Ülke Olacak!
Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar