BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Kripto Para Sektörü ve Korona Virüs Etkisi

Yayın:

-

Kripto para ve korona virüs etkisi. Bu makale dünyanın gündemini meşgul eden korona virüs ve blockchain & kripto para sektörüne yansıyan etkilerini konu alır.

Dünyanın gündemine oturan korona virüs neredeyse bütün sektörleri etkiledi. Virüsün duyulmasının ve etkisinin artmasının hemen ardından ulus üstü Apple, Amazon ve Microsoft gibi şirketler evden çalışma sistemine geçtiler. Sadece teknoloji şirketleri değil neredeyse evden çalışma için uygun olan bütün iş kolları artık evden çalışma sistemine dahil oldular ve altyapılarını buna göre tekrar oluşturdular.

Blockchain ’de bu sektörlerden birisi. Sanırım evden çalışma sistemine en uygun olan sektörde bu sayılabilir. Daha önce yapılan salon toplantıları, ulusal konferanslar, dünyanın her yerinden gelen konuşmacılar bir bilgisayar penceresine kısılıp kaldı.

Artık toplantılar, organizasyonlar Zoom, Skype benzeri uygulamalar üzerinden gerçekleşiyor. Korona virüs süreci içinde en çok zarar gören şirketler blockchain sektörü için toplantılar ve organizasyonlar düzenleyen şirketler olabilir. Organizasyonların büyük çoğunluğunu üstlenen bu firmaların yerini artık Zoom uygulaması aldı. Blockchain ekipleri, toplulukları bu uygulama üzerinden sohbet odaları kurarak istedikleri etkileşimleri sağlıyor.

Daha önce bin bir zahmet ile hazırlanan organizasyonlar artık bir tık kadar uzağımızda sayılır. Bir e-posta daveti ile istediğimiz toplantıya katılıyor ve iş planları yapabiliyoruz. Bu katılımcılar açısından harika bir şey gibi görünüyor. Bir gün içinde sadece bir organizasyona katılabiliyorken Webinarların artması sayesinde bir gün içerisinde birçok organizasyonda bulunabiliyoruz.

Neredeyse tüm kripto para şirketleri bu webinar toplantılarına alışmış durumda. Her gün yeni bir davetiye alıyoruz. Hangisine katılacağımız seçmekte zorlanıyoruz.

Webinarlar Ne Kadar Fayda Sağlıyor

Webinarlar sanal toplantıları her ne kadar kolaylık sağlıyor gibi görünse de kaliteyi biraz düşürmüş gibi görünüyor. Düşünsenize 2 aylık bir organizasyonu 3-4 gün içerisinde organize ediyorsunuz, bu şekilde hızlı hazırlanan toplantılarında doğal olarak kalitesi düşüyor. Özetle gerçek bir insan teması olmadığı için tam olarak verim alınamıyor.

Bundan Sonrası

Katılımcılar ve kripto para şirketleri bu sisteme alışmış görünüyor. Peki bundan sonrada yani virüs bittikten yada aşısı bulunduktan sonrada bu webinarlara devam edecek miyiz? Bunun çok olası olacağını düşünmüyorum. Belki senede birkaç webinar düzenlenebilir ama bunun büyük çoğunluğu salon toplantıları olarak devam edecektir. Bunun sebebi gerçek insan etkileşiminin büyük rol oynaması. Nasıl ki sanal flörtler gerçek ve yüz yüze flörtlerin yerini tutmuyorsa bu durum içinde aynı şey geçerli. Yüz yüze yapılan toplantılar daha etkili ve etkileşim oranı daha yüksek. Özetle gelecek aylarda ve senelerde düzenlenecek organizasyonların büyük bölümü salon toplantıları olacaktır.

Hazır blockchain sistemi ve kripto paraların virüs ile olan ilişkisinden bahsederken bir konuya daha değinmek istiyorum. Kripto para piyasası için korona virüs bir can suyu vermiş olabilir. Bunun birinci sebebi korona virüs sebebiyle genel kabul gören borsaların hızla düşüş yaşaması. New York borsası 33 yılın en kötü zamanlarını yaşadı ve toplanması da uzun sürecek gibi görünüyor.

İkinci sebebi ise Bitcoin Halving fırtınası sayılabilir. Neredeyse Bitcoin ve diğer altcoinlerden bir haber olan yatırımcılar bile Halving gündeminden nasibini aldı ve medya baskısına dayanamayarak portföylerin bir kısmına kripto paraları etkiledi. Korona virüs her ne kadar diğer borsaları ve iş alanlarını kötü yönde etkilemiş gibi görünse de kripto paralar bu krizi fırsata çevirmiş durumda. Ama bunu tam olarak analiz etmek için birkaç sene sonraya bakmamız gerekecek. Bakalım tarihte korona virüsün teğet geçtiği sektörler hangisi olacak. Bunu zamanla göreceğiz.

Daha önce Corona Virüs’ün Etkilemediği BTC başlıklı bir analiz paylaşmıştık. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Singapur’dan Blockchain Tabanlı Uygulama: Sağlık Pasaportu

Singapur, tıbbi kayıtları daha iyi yönetmek ve güvence altına almak için blockchain destekli bir uygulama geliştirdi.

Yayın:

-

Dünya, koronavirüs pandemisi ile boğuşurken, blockchain teknolojisi çözümler sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Singapur, sağlık verileri toplama ve gözetleme  çalışmasını sağlayacak altyapı için blockchain teknolojisine yöneldi. 

Konu ile ilgili olarak 30 Eylül tarihinde bir rapor yayımlandı. Rapora göre, devlete ait bir yatırım şirketi olan SGInnovate ve Singapurlu startup Accredify ortaklığında yeni bir blockchain destekli dijital sağlık pasaportu geliştirildi.

SGInnovate’nin, finansal desteği Maliye Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Firma yatırımlarını yapay zeka, kuantum teknolojisi ve tıbbi teknoloji gibi yeni ortaya çıkan teknolojiler üzerinde çalışan derin teknoloji girişimlerine odaklıyor.

Kişisel tıbbi verilerin blockchain ile güvenli bir dijital cüzdanda saklanmasını sağlayan uygulamanın geliştirme çalışmaları 2020 yılı Mayıs ayında başladı. Yeni geliştirilen dijital sağlık pasaportu, kişisel tıbbi belgelerin kolay erişim ve doğrulama için blockchain teknolojisi ile korunan dijital bir cüzdanda saklanmasını sağlamak üzere lanse edildi.

İlk Denemeler Başarılı Oldu

Projenin ilk aşaması Temmuz ayında gerçekleştirilen başarılı bir pilot uygulama ile denendi. Bu sayede COVID-19 taburcu notları, sürüntü sonuçları, bağışıklık kanıtı ve aşılama kayıtlarında kullanıldı. Bu sayede uygulamanın dijitalleştirilmiş sağlık hizmeti belgelerinin yönetilebildiği ve doğrulanabildiği görülmüş oldu. Dijital sağlık pasaportu uygulaması, Singapur hükümetinin CIO ofisi GovTech tarafından geliştirilen ve blockchain kullanarak belgelerin noter tasdiki için açık kaynaklı bir çerçeve olan Open Attestation platformu üzerine inşa edildi. 

SGInnovate’in girişim geliştirme müdür yardımcısı Simon Gordn, konu ile ilgili olarak şu açıklamaları gerçekleştirdi:

“Pandemi, Singapur’un sağlık hizmetleri sektörünü test ederken, tıbbi kayıtların büyük ölçekli yönetiminde bir boşluk belirledik. Bu nedenle de güvenilir bir kimlik doğrulama sürecini mümkün kılan bir çözümü hızla geliştirmek istedik.”

SGInnovate ve Accredigy yaptıkları açıklamada, uygulamanın kaybolabilecek veya üzerinde oynanabilecek kâğıt tabanlı belgelere olan bağımlılığı ortadan kaldıracağını söyledi. Şirket, hassas belgeleri yönetmek için daha fazla şeffaflık, güvenlik ve gizlilik sunduğu ölçüde, sağlık verileri alanında blockchain teknolojisinin temel avantajlarının altını çizdi.

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde, dünya çapında çeşitli şirketler ve kuruluşlar da, salgın ile mücadele kapsamında dijital sağlık pasaportları ve dijital kimlik yönetimi için blockchain çözümlerini araştırmaya devam ediyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

FinCEN Yöneticisinden Bankalara Uyarı: Kripto Paralara Dikkat Edin!!

FinCEN, ABD bankalarının kripto para işlemlerini yakından takip ettiklerini bildirdi.

Yayın:

-

ABD Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) direktörü Kenneth Blanco, bankalara, kripto para riskine maruz kalmamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Blanco, Las Vegas’ta düzenlenen sanal 2020 ACAMS kara para aklamayı önleme (ACAMS) konferansı sırasında bankaların etkili kara para aklama önleme ( AML ) politikalarını uygulama yükümlülüklerini gündeme getirdi.

Mevcut FinCEN düzenlemeleri (FIN-2019-A003), suçluların ve diğer kötü niyetli kişilerin kara para aklama, yaptırımlardan kaçınma ve diğer yasadışı finansman amaçlarıyla kart doğrulama kontrollerini nasıl kullandıklarına ilişkin şüpheli faaliyetleri belirleyip bildirmenin tüm finans kuruluşlarının sorumluluğunda olduğunu belirtmektedir. Ancak pek çok banka için, sanal para birimlerinin kurumlarını nasıl etkilediği konusunda belirsizlikler hâlâ sürmektedir.

Blanco, bankaların AML politikalarını ve prosedürlerini, özellikle kripto para birimleriyle ilgili olarak, tekrar tekrar kontrol etmeleri gerektiğinin altını çizerek şu açıklamayı yaptı:

“Bankalar bu konular hakkında gerekli incelemeleri yapmalıdır. Aksi takdirde bu durum nasıl olsa sınav uzmanlarınızın ve FinCEN’in, AML programınızın etkinliğini değerlendirirken size soracağı alanlardır. “

Blanco, kripto paraların risklerine maruz kalanların sadece borsalar olmadığını dile getirdi. Bu risklerin aynı zamanda bankalar tarafından da düşünülüp çalışma yapılıyor olması gerektiğini de belirtti.

Şüpheli İşlemler Artıyor

Kripto para analiz firması CipherTrace Labs tarafından 2019 yılında yapılan araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyet gösteren on büyük perakende bankadan sekiz tanesinin yasadışı kripto para hizmeti işletmeleri (MSB) ile ilişkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu MSB’ler, kayıtsız olarak P2P borsalarından kripto para karşılığında nakit ödemeleri kabul ediyorlar.

Buna ek olarak, birçok P2P borsasında AML veya müşterilerini kayıt altına alan ( KYC ) programları bulunmamaktadır. Bu durum da bankalar ve diğer finans kurumları için kapsamlı bir kara para aklama risklerine neden olmaktadır.

ABD’deki bankalar, yeterli düzeyde AML ve KYC programların sürdürmedikleri için uzun süredir eleştiriliyor. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICJI) , bankalar tarafından 2 trilyon dolardan fazla işlenmiş işlemin şüpheli olarak belirlendiğini bildirdi. Ayrıca bu işlemlerin aslında dondurulması gerektiğini de açıkladı. Yapılan açıklamalara göre bankalar tarafından tespit edilemeyen şüpheli para miktarının aslında çok daha fazla olabileceği düşünülüyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.