Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43245.14
-1.77%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2339.37
3.35%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.51
-3.42%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $230.9
-0.04%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Kripto Para Spam Hesaplarında Son 2 Yılda İnanılmaz Bir Artış Yaşandı

Spam hesapların hızlı artışının sebebi nedir?

Clock
Paylaş
Kripto Para Spam Hesaplarında Son 2 Yılda İnanılmaz Bir Artış Yaşandı

Yıllardır internetin en kötü yanları denilince akla gelen, spam mesajlar ve botlar oldu. Ancak yakın zamanda kripto para sektörünün gelişmesi ile bu rahatsız verici yan artmaya başladı.

Kripto paralar hakkında 2019 yılından beri sosyal veri toplayan kripto para bilgi sağlayıcısı LunarCrush‘ın yayımladığı verilere göre, kripto para konusundaki spam mesajlar son yıllarda %3.894 gibi inanılmaz bir oranda artış yaşadı. Toplanan verilere göre spam mesajları sadece en yüksek rakamlarında değil ayrıca “sosyal medyadaki en hızlı büyüyen metrik” haline geldi.

728×90 muhabbit - Kripto Para Spam Hesaplarında Son 2 Yılda İnanılmaz Bir Artış Yaşandı300x250 muhabbit - Kripto Para Spam Hesaplarında Son 2 Yılda İnanılmaz Bir Artış Yaşandı

26.05.2022 Perşembe günü paylaşılan araştırma sonucu gösteriyor ki, sosyal medyada gerçek insanlardan çok spam hesaplar bulunuyor.

spam1 1200x600 - Kripto Para Spam Hesaplarında Son 2 Yılda İnanılmaz Bir Artış Yaşandı
LunarCrush’ın verilerine göre son 2 yıldaki spam hacmi

Kripto para endüstrisi için en yoğun kullanılan sosyal medya platformlarından biri Twitter oldu. Ancak Twitter spam hesaplar ve botlar ile dolup taştı. LunarCrush’ın verilerine göre son 2 yılda Twitter spam hesap hacmi %1.374 oranında bir artış yaşadı.

LunarCrush’ın CEO’su Joe Vezzani, Quantum Economics Kurucusu Matti Greenspan ile görüşmesinde şu ifadeleri kullandı:

“Twitter gibi Web2 platformları için sahte hesaplara göz yummaya yönelik doğrudan bir teşvik var. Çünkü bu hesaplar platformlarının değerini artırıyor.”

Vezzani “Aave’nin Lens Protokolü veya Orbis gibi tokenize edilmiş Web3 platformları, değerlerini kullanıcılarından çıkarmak yerine elinde kripto varlık tutan çok sayıda gerçek kullanıcıya sahip olmaya çalışır. Bu da Web2 ile Web3 arasındaki farkları gösterir” diye belirtti.

Elon Musk, spam ve bot hesaplara karşı çalışmalara başladı

Tesla CEO’su milyarder Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma planları, oldukça dikkat çekmişti. Ancak Musk, mayıs ayı başında bu kararı platformdaki spam ve bot hesapların miktarının yanlış olduğunu düşünerek askıya almıştı. Twitter verilerine göre, platformdaki sahte hesap sayısı, tüm kullanıcı sayısının %5’inin altında ancak Musk bu verileri doğru bulmayarak ayrıntılı bir rapor istedi.

Twitter, kullanıcı sayısının %95’inin günlük aktif kullanıcı olduğunu belirtiyor. Ancak Musk bu iddiayı gerçek bulmadı ve kimler bot kimler gerçek diye bir oylama başlattı.

Bot hesaplarının yasaklanmasının, birçok ünlü hesabın takipçi sayısının büyük oranda düşmesine sebep olacağı öngörülüyor. Twitter üzerinde SparkToro adlı bir kullanıcı, eğer botları yasaklarsa belki de Musk’ın bile 95 milyon takipçisinin yarısını kaybedeceğini ifade etti.

Mayıs ayı başında bir başka yazılım şirketi Twitter hesaplarının neredeyse %20’sinin sahte veya spam yapan hesaplar olduğunu belirtti.

Musk’ın Twitter’da spam hesapları yasaklamasına kadar herkesin kripto para dolandırıcılığına ve genel spam mesajlarına karşı dikkatli olması gerekiyor.

Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar