Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41901.38
5.74%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2230.67
2.81%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.77
-0.14%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.7
1.98%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Kripto Para Suçlusu Vinnik’in, Ülkeler Arasında Mahkum Değişimi İle Gönderilmesi İstendi!

Rusya ile ABD arasında suçlu değişimi konuşuluyor

Clock
Paylaş
Kripto Para Suçlusu Vinnik’in, Ülkeler Arasında Mahkum Değişimi İle Gönderilmesi İstendi!

Kapatılan kripto para borsası BTC-e’deki rolü iddiasıyla ABD’de yakalanan bir Rus vatandaşı olan Alexander Vinnik’in hukuk ekibi, yetkilileri mahkum takasını düşünmeye çağırdığı bildirildi.

4 Eylül 2022 Pazartesi günü Reuters’un haberine göre, Vinnik’i temsil eden bir avukat Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u Vinnick’i ülkesine geri getirmek için ABD yetkilileri ile müzakerelerde bulunmaya çağırdı. Rus yetkilileri şu anda basketbol yıldızı Brittney Griner, eğitimci Marc Hilliard Fogel ve casusluk yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan eski bir Denizci olan Paul Whelan da dahil olmak üzere şüpheli suçlamalar ile birkaç ABD vatandaşını gözaltında tutuyor.

728×90 muhabbit - Kripto Para Suçlusu Vinnik'in, Ülkeler Arasında Mahkum Değişimi İle Gönderilmesi İstendi!300x250 muhabbit - Kripto Para Suçlusu Vinnik'in, Ülkeler Arasında Mahkum Değişimi İle Gönderilmesi İstendi!

Vinnik’i temsil eden bir avukat Frederic Belot, yetkililere yazdığı mektupta şunları belirtti:

“Alexander Vinnik’i kurtarabilecek tek şey, Rusya Federasyonu’nun söz konusu ülkeler arasındaki mahkum değişimi çerçevesinde Amerikan yetkilileriyle müzakerelere girmesidir.”

Vinnik’in, o zamanlar dünyanın en büyük borsalarından biri olan BTC-e borsasında çalışırken 4 milyar doların aklanmasına yardımcı olduğu iddia edildi. Bu miktarın bir kısmının Japonya merkezli Mt. Gox borsasının hacklenmesinden geldiği tahmin ediliyor. 2017 Temmuz ayında Yunanistan’da yakalanan Vinnik’in hangi ülkeye iade edilmesine karar vermek için Rusya, ABD ve Fransa savaşmıştı.

Sonrasında 6 Ağustos 2022 tarihinde Vinnik, suçlarıyla yüzleşmek için ABD’ye gönderildi. Vinnik, ABD’de lisanssız bir para hizmeti işine sahip olmak, kara para aklamak, kara para aklama ve yasa dışı parasal işlemlerde bulunmak için komplo kurmak suçlarından yargılanacak. Yetkililere göre BTC-e borsası, fidye yazılımı saldırıları ve uyuşturucu kaçakçılığı da dahil olmak üzere dünya çapındaki siber suçlular için işlemleri kolaylaştırdı ve çok sayıda bilgisayar saldırısı ve bilgisayar korsanlığı olayından haksız gelir elde etti.

Kripto para suçlusu Vinnik hakkında olası ceza nedir?

Eğer 43 yaşındaki Vinnik, tüm suçlamalarda suçlu bulunursa 55 yıl hapis cezasına çarptırılacak.

ABD’li yetkililer, Rus hükümetinin yapılan yaptırımlardan dolayı 2022 Şubat ayından beri basketbol yıldızı Brittney Griner’i gözaltında tuttuğunu açıkladı. Rusya hükümetinin Griner’i siyasi bir koz olarak tuttuğu düşünülüyor.

Griner, Rusya’nın, Şeremetyevo Uluslararası Havalimanı’nda esrar yağı içeren elektronik kartuşlar bulundurduğu iddiasıyla yakalanmış ve 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu cezadan sonra Rusya’nın ABD ile “sessiz diplomasi” içinde bulunduğu bildirildi. Ancak raporlara göre, Rusya basketbol yıldızına karşılık “Savaş Lordu” lakaplı silah satıcısı Viktor Bout’un istendiğini belirtti.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar