Muhabbit

BITCOIN

Kripto Para Tarihinin En Ünlü Dolandırıcıları Yakalandı!

Kripto para tarihinin en büyük dolandırıcılık olaylarından biri olan PlusToken’da yeni tutuklamalar yapıldı.

Clock
Paylaş
Kripto Para Tarihinin En Ünlü Dolandırıcıları Yakalandı!

2009 yılında dünyaya merhaba diyen kripto para teknolojisi, 2020 yılının ortasını geçtiğimiz şu günlere değin türlü dolandırıcılık vakaları yaşadı. Belki de tarihindeki en büyük dolandırıcılık olaylardan biri ise hiç şüphesiz ki PlusToken olayıydı. 2018 yılının başlarında başlatılan scam proje PlusToken, aynı yılın Eylül ayına gelindiğinde bir miktar şüphe çekmesine rağmen hakkında işlem başlatılmamıştı.

2019 yılının Haziran ayına gelindiğinde ise dolandırıcılık iddialarının önü alınamıyordu. Hakkında işlem başlatılsa da Ponzi şemasını kullanarak oluşturulmuş PlusToken’da dolandırıcıların 2,9 milyar dolar civarında parayı zimmetlerine geçirdikleri düşünülüyordu. Ancak araştırmalar devam ettikçe dolandırıcıların çoktan yaklaşık 40 milyar yuan yani 5,7 milyar dolardan fazla parayı cebe indirdikleri ortaya çıktı.

Aylardır devam eden çalışmaların sonucunda birçok zanlı, Çin kolluk kuvvetlerince yakalanmıştı. 30 Temmuz tarihinde (bugün) Çin’in birçok yerel haber merkezinde Çin polisinden alınan bilgiler dahilinde son dakika haberi geçildi. Habere göre eş zamanlı baskınlar sayesinde PlusToken olayında rol oynayan 27 şüpheli ele geçirildi.

Şu ana dek ele geçirilen 82 kişinin yanı sıra yeni tutuklanan 27 şüpheli çok daha önemli bir mevkide. Çin polisinden alınan bilgilere göre, ele geçirilen 27 şüpheli, PlusToken’ın arkasındaki beyinler. Bununla birlikte Çin polisinin paylaştığı bilgiler de kısıtlı. Örneğin şüphelilerin nerelerde yakalandıkları veyahut kim olduklarıyla alakalı bilgiler basına verilmedi.

Ne kadar PlusToken scam projesinde sona doğru yaklaşıldığı düşünülse de 109 kadar şüphelinin çoktan denizaşırı ülkelere kaçtığı yönünde bilgiler mevcut. Yani PlusToken’ın tüm ayrıntıları hiçbir zaman bilinemeyebilir. Ancak bugün yapılan son tutuklamalarla birlikte PlusToken olayının büyük bir kısmı açığa çıkacak.

Kripto Para Endüstrisine Zarardan Başka Bir Şey Değil!

Geçtiğimiz günlerde Ethereum, PlusToken sebepli olduğu düşünülen dalgalanmalar yaşamıştı. 190 milyon dolar değerindeki Ethereum, PlusToken hesaplarından harekete geçmişti. Hatta hareketi Whale Alert’e yakalanmıştı. Hatta Ethereum’un fiyatındaki dalgalanma sadece Ethereum yatırımcılarını değil birçok kripto para yatırımcısını da korkutmuştu. Chainalaysis’in önemli ismi Kim Grauer PlusToken’ın kripto para endüstrisine verdiği zararlardan bahsetmişti.

Aynı şekilde birkaç ay önce de 13 bin Bitcoin (BTC) PlusToken mikserlerinde radara yakalanmıştı. Bitcoin’in fiyatının yanı sıra tüm piyasa üzerindeki etkilemesinin ardından lider kripto para birimi Bitcoin’in piyasa üzerindeki etkisi daha net bir şekilde gözlemlenebilmişti.

 

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar