BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Kripto Para Tarihinin En Ünlü Dolandırıcıları Yakalandı!

Kripto para tarihinin en büyük dolandırıcılık olaylarından biri olan PlusToken’da yeni tutuklamalar yapıldı.

Yayın:

-

Kripto Para Tarihinin En Ünlü Dolandırıcıları Yakalandı!

2009 yılında dünyaya merhaba diyen kripto para teknolojisi, 2020 yılının ortasını geçtiğimiz şu günlere değin türlü dolandırıcılık vakaları yaşadı. Belki de tarihindeki en büyük dolandırıcılık olaylardan biri ise hiç şüphesiz ki PlusToken olayıydı. 2018 yılının başlarında başlatılan scam proje PlusToken, aynı yılın Eylül ayına gelindiğinde bir miktar şüphe çekmesine rağmen hakkında işlem başlatılmamıştı.

2019 yılının Haziran ayına gelindiğinde ise dolandırıcılık iddialarının önü alınamıyordu. Hakkında işlem başlatılsa da Ponzi şemasını kullanarak oluşturulmuş PlusToken’da dolandırıcıların 2,9 milyar dolar civarında parayı zimmetlerine geçirdikleri düşünülüyordu. Ancak araştırmalar devam ettikçe dolandırıcıların çoktan yaklaşık 40 milyar yuan yani 5,7 milyar dolardan fazla parayı cebe indirdikleri ortaya çıktı.

Aylardır devam eden çalışmaların sonucunda birçok zanlı, Çin kolluk kuvvetlerince yakalanmıştı. 30 Temmuz tarihinde (bugün) Çin’in birçok yerel haber merkezinde Çin polisinden alınan bilgiler dahilinde son dakika haberi geçildi. Habere göre eş zamanlı baskınlar sayesinde PlusToken olayında rol oynayan 27 şüpheli ele geçirildi.

Şu ana dek ele geçirilen 82 kişinin yanı sıra yeni tutuklanan 27 şüpheli çok daha önemli bir mevkide. Çin polisinden alınan bilgilere göre, ele geçirilen 27 şüpheli, PlusToken’ın arkasındaki beyinler. Bununla birlikte Çin polisinin paylaştığı bilgiler de kısıtlı. Örneğin şüphelilerin nerelerde yakalandıkları veyahut kim olduklarıyla alakalı bilgiler basına verilmedi.

Ne kadar PlusToken scam projesinde sona doğru yaklaşıldığı düşünülse de 109 kadar şüphelinin çoktan denizaşırı ülkelere kaçtığı yönünde bilgiler mevcut. Yani PlusToken’ın tüm ayrıntıları hiçbir zaman bilinemeyebilir. Ancak bugün yapılan son tutuklamalarla birlikte PlusToken olayının büyük bir kısmı açığa çıkacak.

Kripto Para Endüstrisine Zarardan Başka Bir Şey Değil!

Geçtiğimiz günlerde Ethereum, PlusToken sebepli olduğu düşünülen dalgalanmalar yaşamıştı. 190 milyon dolar değerindeki Ethereum, PlusToken hesaplarından harekete geçmişti. Hatta hareketi Whale Alert’e yakalanmıştı. Hatta Ethereum’un fiyatındaki dalgalanma sadece Ethereum yatırımcılarını değil birçok kripto para yatırımcısını da korkutmuştu. Chainalaysis’in önemli ismi Kim Grauer PlusToken’ın kripto para endüstrisine verdiği zararlardan bahsetmişti.

Aynı şekilde birkaç ay önce de 13 bin Bitcoin (BTC) PlusToken mikserlerinde radara yakalanmıştı. Bitcoin’in fiyatının yanı sıra tüm piyasa üzerindeki etkilemesinin ardından lider kripto para birimi Bitcoin’in piyasa üzerindeki etkisi daha net bir şekilde gözlemlenebilmişti.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

İşte ABD’nin Custody’e İzin Verdiği 10 Token!

İşte merakla beklenen o 10 token!

Yayın:

-

10

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı, satış ve ticaret için 8 sanal para birimi ve lisanslı kurumlar tarafından muhafaza edilmesi onaylanan 10 tokeni listeleyen bir rapor hazırladı.

New York Finansman Hizmetler Departmanı internet sitesinde (NYDFS) 3 Ağustos’ta yapılan bir güncellemeye göre, eyalet düzenleyicileri listeleme ve ticaret için 8 kripto para birimini onaylamış durumda. Bu tokenler arasında Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), Binance USD (BUSD), Gemini Dollar (GUSD), Pax Gold (PAXG) ve Paxos Standard Token (PAX) var. NYDFS, bu tokenlere muhafaza için yeşil ışık yaktı. Muhafaza listesinde ayrıca ek olarak XRP ve Ethereum Classic’te yer aldı. Bu eklemeler ile birlikte toplamda muhafazası yapılabilecek 10 adet token mevcut.

NYDFS, “New York’ta sanal para birimi ticari faaliyetlerini yürütmek üzere DFS tarafından lisanslanan herhangi bir kuruluş, onaylanmış amaçları için listelenmiş tokenleri kullanabilir” dedi. Ancak, herhangi bir lisanslı işletmenin, listeye alınmış herhangi bir tokeni kullanmadan önce düzenleyici kurumu bilgilendirmesi gerektiği not olarak düşülmüş durumda.

Duyuruda ayrıca NYDFS’in herhangi bir zamanda listesinden herhangi bir tokeni çıkarma ve herhangi bir tokenin faaliyetini sınırlama ve listeyi tamamen durdurma yetkilerine sahip olduğunu belirtildi.

ABD’de Kripto Düzenlemesi

NYDFS, kripto para birimleri için düzenleyici görevi gören New York’taki en büyük düzenleyici kurumlardan biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin finans başkentinin evi olan NYDFS, genellikle yeni düzenleyici eylemlerin en ön saflarında yer alır.

Haziran ayında düzenleyici kurum, kripto şirketlerinin tokenleri listelemeleri için koşullu bir lisans türüne izin vereceğini duyurdu. Firmalar, yapı, sermaye, sistemler ve personel gereksinimleri ile ilgili özel rehberlik alacak. Bu rehberliği almak için mevcut bir BitLicence sahibi ile iletişime geçebilir.

Bu kripto düzenlemelerine netlik katan OCC, ABD’de bankaların muhafaza servislerinin önünü açmış durumda. Bu gelişme ile beraber kurumsal yatırımcılar artık ABD’de kripto paralarını banka üzerinde muhafaza edebilecek. Muhtemelen gelişen teknoloji ile birlikte, ABD’deki çoğu banka müşterilerine bu tür hizmetleri sunmaya başlayacak.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

IP Australia Ulusal Rugby Ligi İçin Blockchain Kullanacak!

IP Australia, ulusal rugby ligi ile ortaklık yaparak sahte ürünlerin satışını engellemeye çalışacak!

Yayın:

-

IP Australia

Avustralya’nın en üst düzey rugby ligi olan National Rugby League, IP Australia ile birlikte sahte ürün satışını engellemek için blockchain tabanlı bir uygulama denemesi yapacak.

IP Australia, Avustralya’daki patentler, ticari markalar, tescilli tasarımlar ve bitki yetiştirme hakları ile ilgili fikri mülkiyet haklarının mevzuatının verilmesini düzenleyen Sanayi, Yenilik ve Bilim Bakanlığı’nın bir yan kuruluşudur.

Orijinal Ürünler Güven Rozetiyle Etiketlenecek

ZDNet’in sağlamış olduğu rapora göre yeni uygulama ticari marka sahiplerinin ürünlerini devlet siciline bağlamasını sağlamak için blockchain kullanıyor. Ürünlerin orijinalliğinin, menşeinin kanıtı olarak hareket eder ve markaların kullanımını kontrol etmelerine yardımcı olur.

Denemenin bir parçası olarak NRL, iki çevrimiçi ürün mağazası NRL Shop ve Savvy Supporter’ı platforma bağlayacak. Bu durumda, bu internet sitelerine, müşterilerin bu internet sitelerinin IP Australia tarafından doğrulandığının görsel kanıtı olan “güven rozeti” eklenecek. Müşteriler ayrıca bu güven rozetlerine tıklayarak tescilli ticari Mark ile ilgili bazı bilgilere erişim sağlayacak.

Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanı Karen Andrews, uygulamayı Avustralya yapımı ürünlerin sahteciliğini önlemek için kullanılabileceğini söyledi. Andrews ayrıca, “Ekonomiyi büyütmek ve yerel işler yaratmak için yeni teknolojilerin pratik yollarla nasıl uygulanabileceğine harika bir örnek” dedi.

IP Avustralya’nın “güven rozeti” girişimi, ajansın orijinal ürünlerin takibini geliştirmek ve sahte ürünlerin satışını en aza indirmek için çeşitli sektörlerde denedikleri Akıllı Ticari Marka platformunun bir parçasıdır.

IP Australia, blockchain uygulamalarının kullanımını test etmek için Indigenous Band and Sea Corporation ve Avustralya Nükleer Bilim ve Teknoloji Örgütü ile bir işbirliği halinde çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde, VeChain gıda ile ilgili tedarik zinciri takip uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyordu. VeChain’in blockchain teknolojisi ile desteklediği bu yeni proje, gıda kaçakçılığının ve şirketlerin fuzuli giderlerinin engellenmesine olanak sağlayacak.

Ayrıca ünlü ayakkabı üreticisi Nike’da tedarik zinciri takibi için blockchain destekli bir çözüm kullanmayı düşünüyor.

Ne dersiniz, sizce blockchain destekli bu yazılımlar amacını yerine hakkıyla getirebilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET
Coinex
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.