Muhabbit

Kripto para tasarısı bugün Meclis’e geliyor!

Kripto paraların tam olarak tanımlanmasına ilişkin kanun teklifi bugün TBMM’ye sunulmaya hazırlanıyor. AK Parti Grupbaşkanı Abdullah Güler, “Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”yle ilgili bilgileri bugün saat 15.30’da TBMM’de düzenleyeceği basın toplantısı ile açıklanacak.

Türkiye’de kripto varlıkların yasal statüsü ve bu alandaki son gelişmeler, finansal dünyada önemli bir değişimi işaret ediyor. Son günlerde gündeme gelen “Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile kripto varlıkların tanımlanması ve işlemlerin yasal zemine oturtulması planlanıyor. Bu adım, Türkiye’nin uluslararası finans piyasalarında daha güçlü bir konuma gelmesi için atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Ayrıca bu hamle Türkiye’nin gri listeden çıkması için önemli bir adım olarak belirtiliyor.

SPK’ya yetki verilmesi bekleniyor

Uzmanlar, bu teklife göre alım-satım yapılan platformların lisanslanması ile denetimi de SPK tarafından yapılacak. Ayrıca bu teklifle birlikte kripto varlıklarda kaldıraçlı işlemler ve açığa satışların yasaklanabileceğini belirtiyor.

Son Yazılar

Exit mobile version