Muhabbit

BITCOIN

Kripto Para Ticareti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yeni başlayanlar için oluşturduğumuz serinin yeni parçası, kripto para ticareti (trading) nedir? ve nasıl yapılır?

Clock
Paylaş
Kripto Para Ticareti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sadece sanal dolaşımı olan, herhangi bir merkeze bağlılığı olmayan paralar kripto para olarak adlandırılmaktadır. 2009 yılından bu zamana büyük yol kat etmiş olan kripto paralar günümüzde oldukça fazla değer görmektedir. Öyle ki dünyada pek çok kurumsal firma bile ödeme, satın alma işlemlerini kripto parayla gerçekleştirmektedir. Bazı ülkelerde önemli e ticaret firmaları da kripto paralarla ödeme kabul etmeye başlamıştır. Bunlar sayesinde kripto paranın ticareti ön plana çıkmış ve bunu gerçekleştirmek için pek çok platform inşa edilmiştir.

Kripto Para Ticareti Nerede Yapılır?

trading2 - Kripto Para Ticareti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kripto para ticaretinde konusu geçen ticaret, oluşturulan sanal ortamlarda kripto paraların alınıp satılması konusunu ifade etmektedir. Kripto paraların ilki bitcoin adıyla ortaya çıkmış daha sonra çeşitli alt coinler şeklinde devamı gelmiştir. Bugün 2000’en fazla coin çeşidi olduğu bilinmektedir. Kripto para ticareti de bu sanal para birimleri üzerinden gerçekleşmektedir. Kripto para ticareti yapmak için öncelikle bu işlemlerin yapılabileceği platformlara kendi kişisel bilgilerinizle üye olmak daha sonrasında ise kredi kartınızla bitcoin satın almanız gerekmektedir. Bitcoin satın alırken dilediğiniz tutarda alma imkanınız vardır. Alığınız tutar karşılığında bitcoin, hesap oluşturduğunuz platformdaki cüzdanınıza yüklenecektir. Bu işlemden sonra sizde kolaylıkla kripto para ticareti yapabilir hale geleceksiniz. Bir çeşit borsa işlevi gören sistem sayesinde kripto paralarınızdaki anlık değişimleri kolayca gözlemleyebilecek ve sanal para ticaretinize ona göre yön verebileceksiniz.

Kripto Para Alım Satımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kripto para ticareti yaparken elinizdeki bitcoinleri değerinde para karşılığında sistemdeki farkı bir kullanıcıya satma ya da elinizdeki para cinsinden parayla başka bir kullanıcıdan bitcoin satın alma gibi işlemler yapabilirsiniz. Ancak bu işlemler için üye olduğunuz platforma komisyon ücreti ödemeniz gerekmektedir. Farklılık gösteren bu ücretler pek çok platformda bitcoin olarak tahsil edilmektedir. Kripto parada en yüksek değere sahip olan coin bitcoindir. Bitcoin alımı piyasaya yeni giren ve fazla risk altına girmek istemeyenler için idealdir. İstediğiniz tutarda bitcoin alımı yapabilirsiniz. Dilerseniz diğer coinlerden de alım yapabilirsiniz alım yapmadan önce ya da alımdan sonra hem kripto para grafiklerini hem de bu konuda uzman kişilerin veri analizlerini ve ön görülerini inceleyerek ticaretinize yön verebilirsiniz. Daha sonrasında ise deneyimleriniz size yardımcı olacak ve bu ticarete nasıl devam etmeniz konusunda sizi yönlendirecektir.

trading3 - Kripto Para Ticareti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dijital Para Alım Satımında Zamanlama Nasıl Olmalı?

Kripto para borsası bilinen borsaların aksine hafta sonu ve gece saatlerinde de devam etmektedir. Bu yüzden uyumadan önce riskli işlemlere girmeniz sizin için sorun yaratabilir. Kripto paranın ticarete dahil edilmesi için en doğru zaman bu paraya talebin dolayısıyla da fiyatının düştüğü zaman dilimidir. Ancak kripto parayı elden çıkartırken aldığınız zamanki grafikleri ele almak size fayda sağlamayacaktır bu sebeple kripto para satışı sırasında da iyi bir piyasa analizi yapmanız gerekmektedir. Kripto para borsasının en önemli özelliği ani alım satımlardan kaçınmaktır. Çünkü kripto paralar ani şekilde değer değişikliği yaşamaktadır. Kripto para borsası 7/24 faaliyet göstermektedir. Bu sürenin tümünde piyasayı takip etmek hem imkansızdır hem de stres sebebidir ve bu stresle yapılan ani alım satımlar size pahalıya patlayabilir. Bundan ötürü kripto para borsasını belirli aralıklarla takip etmek, kendinizden emin kararlar vermek için yerinde bir davranış olacaktır.

Kazançlı Kripto Para Ticareti İçin Borsayı İyi Takip Edin

Kripto para ticareti de diğer ticaretlerde olduğu gibi faydacılık yani kazanç elde etmek üzerine kuruludur. Bu sebeple sanal paranın değeri düştüğünde almak yükseldiğinde ise satmak ideal bir davranış olacaktır. Ancak değerinin daha fazla artacağı düşüncesi güderek kripto parayı elden çıkartmamakta sizi kayba sokacaktır bu sebeple borsanın takibinin düzenli yapılması gerekmektedir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar