BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Kripto Paralar Güney Kore’de Artık Tamamen Yasal

Düzenlemelerde yapılan değişikliğin kabulü ile birlikte kripto para ticareti Güney Kore’de resmen tanınmış ve onaylanmış bulunuyor.

Yayın:

-

kore

Güney Kore’de kripto paralar artık yasal. Finansal Bilgilerin Raporlanması ve Kullanılması Kanunu bugün, mecliste gerçekleşen oturumda kabul edildi. Değişikliğin kabulü ile birlikte kripto para ticareti Güney Kore’de resmen tanınmış ve onaylanmış bulunuyor.

Bildiğiniz üzere önce Almanya’dan gelen haber, dün ise Hindistan’dan gelen haberler ile sevinen yatırımcılar bugün de Güney Kore’den gelen haber ile karşı karşıya. Arka arkaya gelen haberler yeni bir trendin habercisi olabilir.

Yeni düzenleme ile birlikte kripto para ticareti yasal olmasına rağmen bazı düzenlemeleri de beraberinde getirmekte. Bunlardan en önemlisi ise borsaların hükümete rapor vermesi gerekliliği.

Cumhurbaşkanı Jaein Moon’un yeni düzenlemeyi imzalaması ile birlikte yönetmelik yürürlüğe girmiş olacak. Tabi kurumlara düzenlemelere uyum sağlaması için süre de tanınmakta.

6 aylık süreç içerisinde kurumlar hazırlıklarını tamamlamalı.

Borsaların, cüzdan şirketlerinin ve ICO’ların önümüzdeki süreçte kore bankalarıyla anlaşması gerekecek. Fiat dönüşüm noktasın olarak düzenleme, bankalarla ortaklığı zorunlu kılmakta. Bu sayede devlet kontrolü altında kişiler yada kurumlar gerçek isimleriyle birlikte bankaya para yatırıp, borsaya transfer etmek suretiyle kripto para satın alabilecek.

Tüm kuruluşlar Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (ISMS) sertifikasına başvuracak.

Kore’de hizmet veren bazı borsalar 2018 başında FSC tarafından belirlenen kurallara zaten uyduğu için isim doğrulaması ve bilgi güvenliği sertifikasına sahip durumda. Bahsettiğimiz lisanslar kurumlara Kore İnternet Güvenlik Ajansı (KISA) tarafından verilecek.

Sertifikasyon bir miktar maliyetli olacak, ancak tüm kurumlar sertifikaları 6 ay içerisinde almak zorunda.

KISA

Aksi takdirde kurumların çalışma lisansları iptal edileceği KISA tarafından resmi ağızla belirilmiş durumda. Düzenlemeler ile birlikte olası terör finansı ve anonim işlemlerin önüne geçilmiş olacak.

Herkes Borsa Açabiliyordu

Düzenlemelerden önce Kore’de herkes borsa açabiliyordu. Eylül 2019 tarihinde 70’den fazla borsa ülkede hizmet vermekteydi. Fakat pazarın doyuma ulaşması ile birlikte birçok borsa para kazanamadı. Sonucunda ise bazıları dolandırıcılık, hatalı ticaret hacmi oluşturma ve manipülasyon gibi suçlara dahil olarak yatırımcılara zarar vermeye başladı. Fakat artık düzenlemeler ile bu durumun önüne geçilmiş olacak.

Geçtiğimiz dönemde Seul Yönetimi, şehirde kullanılmak üzere kendi kripto parasını çıkaracağını duyurmuştu. İlgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DEFI

Neo Kurucusuna Göre DeFi Popülaritesi Yeni Başladı!

Da Hongfei, DeFi’nin giderek daha çok benimseneceğini düşünüyor.

Yayın:

-

Neo

Neo kurucusu Da Hongfei, 25 Eylül’de Çin’in yapılan bir canlı yayın sırasında DeFi’nin etrafındaki popülarite azalmıyor, aksine daha yeni başlıyor dedi.

Hongfei, DeFi’ın sadece birkaç yıl içinde, geleneksel finansmanın mükemmelleşmesinin yüzlerce yıl sürdüğü süreci başarıyla tamamladığını söyledi. Hongfei, DeFi projelerinin artık her türlü finansal ürün ve hizmeti denediğini açıkladı.

Hongfei, sözlerine şöyle devam etti:

Kredi alma ve verme, merkezi olmayan borsalar, sigorta ve her türlü türev piyasa, DeFi’de yükselişte. DeFi’nin ilk aşaması ve altyapısı gayet sağlam ilerliyor ve iyi bir başlangıç sergiledi. Artık, DeFi üzerinde kurulacak ve yenileştirilecek daha fazla uygulamayı görmenin zamanı geldi.

Hongfei’ye göre DeFi, finansal arenada, kullanıcıların istedikleri zaman paraya erişmelerine olanak tanıyan yeni bir varlık türü oluşturmak da dahil olmak üzere çok sayıda yeni olasılığa ev sahipliği yapıyor. Hongfei, DeFi’nin gelecekteki ekonomik yaşam üzerine önemli bir etkisi olacağını düşünüyor. İnsanların gelecekte DeFi hizmetlerine yöneldiklerinde bankalara ihtiyaç duymayacakları öngörülmekte. Bu bahsi geçen senaryo şimdiden gerçekleşiyor olabilir.

Çin’i örnek olarak kullanan Hongfei, konu hakkında şunları söyledi:

Çinliler bunu aşağı yukarı başardılar, Alipay ile ve WeChat ile, en azından bankaya girmeden bu tür bir finansal davranışları keşfetmiş durumdalar.

Hongfei ve Binance’in kurucu ortağı He Yi, canlı yayında Neo ve Binance’in DeFi uygulamalarını aktif olarak incelediklerini açıkladı. Aktif olarak incelenen uygulamalar arasında, Neo blockchaini üzerine inşa edilmiş, birlikte çalışabilir bir DeFi protokolü olan Flamingo’dur. Protokol, kullanıcıların tüccar, staker ve likidite sağlayıcıları olarak katılmalarına izin verir. Binance, Flamingo’yu 23 Eylül tarihinde lansman havuzunda listelediğini duyurmuştu. Her iki şirkette DeFi altyapısını daha da güçlendirmek istiyor.

Daha önce bildirdiğimiz gibi, Çin’in devlet onaylı halka açık blockchaini, küresel DeFi uygulamaları ve hükümet düzenlemeleri arasında köprü kurabilecek bir yasal uyumluluk platformu oluşturma çalışıyor.

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Uzmanlara Göre Ethereum DeFi İçin Hazır Değil!

Ethereum, DeFi için yeterli değil!

Yayın:

-

DeFi

DeFi projeleri, Ethereum blockchainine yüklenirken, uzmanlar Ethereum’un bu durumu desteklemeye henüz hazır olmadığı konusunda uyarıyor.

Bir matematikçi, eski serbest fon yöneticisi ve Avusturya menşeli Morpher‘in kurucusu Martin Froehler, Ethereum’un merkezsiz finans için sahip olduğu en iyi şey olmasına rağmen, ağın mevcut yeteneklerinin yeterli olmadığını söyledi.

Ethereum, saniyede yalnızca 15 işlem gerçekleştirebiliyor ve 15 saniyelik blok süresine sahip. Ethereum’un tasarımı gereği, üstündeki projeler ile işlem yaparken Ethereum ile etkileşime giriliyor. Bu, DeFi projelerinin kitlesel benimsenmesinin önünde büyük bir engel.

Froehler, Ethereum’u en iyi merkezi olmayan akıllı sözleşme platformu olarak nitelendiriyor. Anca ağda hala sorunlar olduğundan, geliştiriciler bunlara karşı koymak amacı ile çözümler aradı.

Froehler konuşmasına şöyle devam etti:

Ethereum’un sidechaini üzerinde gerçekleşen her bir hareketin kriptografi kanıtı var. İnsanlar Ethereum ihtiyaç duymadan ticaret yapabiliyor. Ayrıca herhangi bir işlem ücreti ödemiyorlar ve bir saniyelik işlem sürelerinin tadını çıkarıyorlar.

Pek çok endüstri üyesi, Ethereum’un DeFi popülaritesini beklemediğini düşünüyor. Hatta, yaklaşan ağ güncellemesi Ethereum 2.0 bile, merkezsiz finans hizmetine hazır değil.

Ethereum 2.0 performansı artıracaktır, ancak yüksek gas maliyetleri yeni kullanıcıları korkutabilir. Merkezsiz borsa 1inch CEO’su Sergey Kunz, 3 Eylül’deki Decentralized Finance Marathon etkinliğinde Ethereum altyapısının merkezsiz finans için yetersiz olduğunu söyledi.

Her şeyi yeniden düşünmelisiniz. Akıllı sözleşmeleri koda taşıyabilirsiniz ancak bu ölçeklenebilir bir çözüm değil. Ölçeklendirebilmek için standartlar oluşturmanız ve Ethereum 2.0’a benzer NEAR gibi parçalanmış mimariye dayalı yeni protokoller getirmeniz gerekiyor.

Aynı etkinlikte, ParaSwap’ın kurucusu ve CEO’su Mounir Benchemled, layer-2’nin nasıl çalıştığını kullanıcılara açıklama karmaşıklığına ve “fonları bu kullanıcılara hemen ödeyememe riskine” dikkat çekti. Benchemled ayrıca tüm DeFi projelerinin Ethereum 2.0’a geçmesinin pratik olmayacağını söyledi.

Ethereum blockchainin önündeki zorluklara rağmen, Froehler, “DeFi kalıcı bir protokoldür” diyerek DeFi yanlısı yorumlar yapmaya devam ediyor.

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

Daha fazla Ethereum haberi için: Ethereum Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.