BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Opsiyon İşlemler Nasıl Yapılır?

Delta Exchange yatırımcılara farklı çözümler sunuyor.

Yayın:

-

Kripto türevleri borsası Delta Exchange, kripto para birimi seçenekleri opsiyon ticareti yapmaya imkan tanıyan önde gelen borsalardan biridir. Delta Exchange, Bitcoin, Ethereum, Link, BNB ve diğer 50 kripto para ile birlikte stablecoin (Tether) tabanlı opsiyon ticareti imkanı sunmaktadır.

Opsiyon ticareti ile ilgileniyor veya ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız haberimiz sizin için faydalı olacaktır.

Bu yazımızda sizlere, opsiyon ticaretinin ne olduğunu, faydalarını ve neden hem yeni hem de profesyonel yatırımcıların kâr elde etmek için potansiyel bir fırsat olarak opsiyon ticaretini kullanmaları gerektiğini anlatacağız.

Kripto para piyasaları yatırımcılar için ilgi çekici ve caziptir. Kripto para birimi ticareti yüksek kârlılıkla gelirken, artan volatilite ve düzenleyici endişelerle ilişkili riskler genellikle potansiyellerinin altını çizer. Opsiyonlar gibi kripto varlık türevleri, piyasa dalgalanmalarına karşı bir koruma sağlar ve kripto para birimini tutma zorunluluğunu azaltır. Opsiyon ticareti bu özelliği sayesinde son zamanlarda yatırımcılar arasında popülerlik kazanmaya başladı.

Kripto Opsiyon Ticareti Nedir?

Vadeli işlem ticaretine benzer şekilde, kripto para opsiyon ticareti, yatırımcıların o kripto para birimini gerçekten satın almak veya satmak zorunda kalmadan ilişkili bir kripto para biriminde pozisyon almalarına izin verir. Doğrudan kripto para biriminde alım satım yapmak yerine, yatırımcılar bir sözleşme satın almak veya satmak için bir prim öderler ki bu genellikle varlık fiyatından çok daha ucuzdur.

Şimdi sizlere opsiyon ticaretini bir örnekle açıklayalım.

Bir ay içinde Bitcoin fiyatının artacağını düşünerek Bitcoin satın almak isteyen bir yatırımcıyı ele alalım.

Bitcoin’in fiyatı çok yüksek, bu nedenle yatırımcılar kâr elde etmek için Bitcoin seçeneklerine gitmeye karar veriyor. Yatırımcı, Bitcoin satın almak yerine, bir ay sonra belirli bir oranda bir prim ödeyerek belirli bir miktarda Bitcoin (diğer adıyla Call Option) satın alacağını söyleyen bir Bitcoin sözleşmesi satın alır. Bitcoin’in fiyatı sözleşmede belirtilen fiyattan yüksekse, yatırımcı sözleşmeyi bir kârla satabilir veya “haklarını” kullanabilir ve bu fiyattan Bitcoin satın alabilir. Aksi takdirde, yatırımcı sözleşmeyi zararla satmayı veya tüm primi kaybederek pozisyondan çıkmayı seçebilir.

Opsiyon ticareti genel olarak bu şekilde çalışır. Opsiyon ticaretinde, yatırımcı gerçek kripto para satın almaz veya satmaz. Bunun yerine, bir sözleşme yoluyla varlıkta spekülatif bir pozisyon elde eder. Sözleşme bir son kullanma tarihi içerir, yani sözleşmenin sahibi o belirli tarihte “haklarını” kullanabilir. İki tür opsiyon vardır: alım opsiyonları (bir yatırımcı varlığı satın almak istediğinde) veya satım opsiyonları (bir yatırımcı varlığı satmak istediğinde).

Opsiyon ticareti, yüksek riskli, yüksek ödüllü bir ticaret şeklidir. Ancak opsiyon ticaretinin, hem yatırımcılar hem de piyasalar için yararlı olduğu alanlar da vardır.

Kripto para seçenekleri, yatırımcıların herhangi bir temel kripto varlığındaki kaldıraçlı pozisyonu kontrol etmelerine ve piyasa oynaklığına karşı güvenli bir koruma sağlamalarına olanak tanır. Opsiyon sözleşmeleri, alıcıların isterlerse sahip oldukları sözleşmeye dayalı olarak dayanak varlığı satın almalarına veya satmalarına izin verir.

Çok Yönlülük

Yatırımcılara yatırımlar için çok yönlülük sağladıkları ve riski büyük ölçüde önledikleri için seçenekler çok önemlidir. Opsiyon ticareti, yatırımcıların dayanak varlığı gelecekteki önceden kararlaştırılan tarihte her iki tarafın da kararlaştırdığı sabit bir fiyattan alıp satmasına olanak tanır. Yatırımcı, satın alma ve satma konusunda ne zaman harekete geçeceğine karar verebildiği için vadeli işlem ticaretinden daha sağlamdır.

Bir yatırımcı, sırasıyla varlığı satın alabilecekleri veya varlığı satabilecekleri bir “Alım” seçeneği veya “Satım” seçeneği satın alabilir. Opsiyon ticareti, alıcıya satın alma veya satma yükümlülüğü olmaksızın ticaret yapma hakkı tanımaktadır.

Son zamanlarda kripto para yatırımcıları, daha iyi gelir yolları sağladığından ve oldukça değişken bir piyasada kripto varlıklarını korumaya yardımcı olduğundan, opsiyon ticaretine yönelmeye başladı.

Opsiyonlar ve Vadeli İşlemler ticareti en çok kullanılan türev alım satım araçlarından ikisi iken, Opsiyonlar uzun vadeli perspektifler göz önüne alındığında riske karşı çok uygun bir koruma görevi görmektedir. Opsiyon ticareti, yatırımcıların, özellikle sözleşmenin süresi dolduğunda potansiyel zararı önceden tahmin etmelerini sağlar.

Kaldıraç Esnekliği

Kripto opsiyon ticareti, yatırımcıların kaldıraçlarından yararlanma esnekliği elde etmeleri için farklı kullanım fiyatları ve son kullanma tarihleri ​​kombinasyonları da sunmaktadır. Yatırımcılar, kaldıraç oranını risk profillerine göre kolayca ayarlayabilmektedir. Opsiyon ticareti verileri, yatırımcıların açık faize, konumlandırmaya ve seçilen grev fiyatlarına göre piyasa duyarlılığını çıkarmasına da olanak tanımaktadır.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend Haberler