Muhabbit

Kripto Varlık Yönetmeliğine Bir İptal Davası Daha!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik”inin iptali için bir dava daha açıldı.

tcmb kripto varlık yönetmelik türkiye dava muhabbit

tcmb kripto varlık yönetmelik türkiye dava muhabbit

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından verilen karar ile 16 Nisan 2021 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” tepki toplamaya devam ediyor.

CryptoWomen Turkey ve GlobalB Hukuk Firması ile tanınan Avukat Sima Baktaş bugün sosyal medya platformu Twitter üzerinden bir açıklamada bulundu. Baktaş, GlobalB Eğitim Danışmanlık Bilişim Org. ve Tic. A.Ş. adına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Kripto Varlıkların Ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasaklayan yönetmeliğinin iptali için dava açtıklarını açıkladı.

Dava açıklamasının yanı sıra Baktaş, dava açmak isteyenler için dilekçelerinin tamamını paylaşmaktan çekinmeyeceklerini de ekledi.

DigiliraPay De Açmıştı!

Yönetmelik ile birlikte operasyonlarını sınırlandırmak zorunda kalan platformlardan biri de DigiliraPay olmuştu. DigiliraPay ve kurucusu Serkan Bayar, yönetmeliğin iptali için avukatlarıyla birlikte dava açma hazırlığında olduklarını belirtmişlerdi.

Tarihler 28 Nisan’ı gösterdiğinde ise mevzu bahis dava açıldı. DigiliraPay, Resmî Gazete’de yayımlanan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik”in yürütmesinin durdurulması ve iptali için TCMB’ye karşı dava açtı.

Basın Açıklaması Yağmuru!

Yönetmelik sonrası kripto para üzerine kurulu birçok platform basın açıklaması yayımlamıştı.

Türkiye merkezli kripto para borsası Paribu’nun CEO’su Yasin Oral yönetmeliğin kripto para borsalarını etkilemediğini dile getirmişti. Ayrıca Oral, yönetmeliğin kripto para piyasasının regülasyonu olarak değerlendirilmemesi gerektiğini, sadece ödeme ve elektronik para kuruluşlarına yönelik bir yönetmelik olduğunu eklemişti.

Kripto para borsalarına para yatırma ve çekme işlemleri için tercih edilen platformlardan Papara da açıklama yapmıştı. Papara’nın CEO’su Ahmed Faruk Karslı, yönetmelik için dünyada kripto paralarla ilgili bir faaliyette bulunamayacağına dair yapılan ilk düzenleme olduğunu söylemişti. Ayrıca düzenleme “ne olursa olsun alınması gereken aksiyon neyse biz hepsini almaya açığız mesajını vermişti.

Bitpanda Türkiye ve MENA yönetici direktörlüğünü üstlenen Elbruz Yılmaz da TCMB’nin çıkardığı yönetmelik ile ilgili açıklamada bulunmuştu. Yasal bir çerçeve oluşturmanın Türkiye’nin dünya genelindeki öncü konumunu güçlendireceğini söylemişti. Yasal çerçeveyle birlikte yeni kitlelerin bu varlık sınıfına yatırım yapması için daha güvenli bir ortamın oluşturulacağını savunmuştu.

DigiliraPay’in kurucusu Serkan Bayar da yönetmeliğe yönelik görüşlerini bir basın açıklamasıyla duyurmuştu. 30 Nisan tarihinden önce faaliyetlerini durdurma kararı alan DigiliraPay, hukuk danışmanlarının TCMB tarafından yayımlanan yönetmeliğin iptali için dava hazırlığında olduğunu dile getirmişti.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version