Muhabbit

Kuzey Koreli Hacker Grubu 200 Milyon Dolarlık Kripto Aklama İddiasıyla Gündemde!

Kuzey Koreli bir hacker çetesi olan Lazarus Grubu, kripto para aklama yöntemini kullanarak yaklaşık 200 milyon dolarlık Bitcoin elde etmeyi başardı.

Dijital araştırmacılar, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının en az 600 milyon dolar değerinde kripto parayı çaldığını tespit etti. Kuzey Kore’nin kripto para hırsızlıklarında önde gelen bir aktör haline geldi.

Lazarus Grubu, çeşitli blok zincirlerine yapılan 25’ten fazla ayrı saldırıdan elde edilen parayı aklamak için Bitcoin tabanlı ChipMixer ve Ethereum karıştırıcısı Tornado Cash‘i kullandı. Bu karmaşık tekniklerle grup çalınan paraların izini kaybettirdi ve kaynağını gizledi.

2023 yılında 600 milyon dolarlık kripto çaldılar

Kuzey Kore hükümeti tarafından kontrol edildiği iddia edilen Lazarus hacker grubu, Tornado Cash kripto para karıştırıcısını kullanarak 12 milyon dolarlık Ether (ETH) transfer etti.

Ayrıca yerel token Railgun’un değeri Lazarus’un platformu kötüye kullanması nedeniyle tehlikeye girdi. Bu durum, blockchain teknolojisinin güvenliği konusunda endişeleri artırdı ve kullanıcılar arasında güvensizlik yarattı.

TRM Labs’a göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları 2023 yılında en az 600 milyon dolar değerinde kripto parayı çaldı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK), kripto para hırsızlıklarında önemli bir aktör haline geldi ve önceki yıl çalınan paraların yaklaşık üçte birini ele geçirdi. Ancak bu rakam önceki yıla göre daha az. Uzmanlar özellikle Kuzey Kore bağlantılı bilgisayar korsanlarının diğer saldırılardan on kat daha fazla zarar verdiğini belirledi. Pyongyang ile bağlantılı tehdit aktörlerinin 2017’den bu yana 3 milyar dolardan fazla kripto para birimini ele geçirdiği ortaya çıktı. Coinpage

Son Yazılar

Exit mobile version