Muhabbit

Layer One X, Muhabbit ile AMA (Bana İstediğini Sor) Etkinliği Gerçekleştirdi

Layer One X ile AMA (Bana İstediğini Sor) etkinliğimiz 19 Şubat 2024’te Muhabbit Telegram kanalında gerçekleşti. Layer One X’in Operasyon Müdürü (COO) Matiu Rudolph konuğumuz oldu.

AMA etkinliğimiz iki turdan oluştu. İlk turda, Muhabbit ekibi olarak Layer One X ekibine 5 adet soru yönelttik ve cevaplarını aldık. İkinci turda, Layer One X ekibi Muhabbit Telegram grubu üyelerinden gelen 5 soruyu cevapladı. Cevaplanan 5 sorunun sahibi toplamda 500 L1X token ödülünü paylaştı.

Layer One X ekibine yönelttiğimiz sorular ve gelen yanıtlar haberimizde sizlerle.

İlk Tur: Muhabbit’ten Gelen Sorular

-Öncelikle kendini topluluğumuza tanıtabilir misin Matiu? Ve eğer istersen özet niteliğinde bir Layer One X tanıtımı yapabilirsin biz sorularımızı sormadan.

+Merhaba ben Matiu, Layer One X’in Operasyon Müdürüyüm (COO). Beni ağırladığınız için teşekkür ederim. Layer One X, bir katman-1 blok zinciridir ve her blok zincirini (EVM ve EVM olmayan) birleştirir. Köprü kullanmadan ağlar arasında işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Şu anda Ethereum, BSC, Solana, Avalanche, Polygon, Arbitrum, Fantom ve Optimism ağları ile bağlanmış durumdayız. Bitcoin ağına ise halving ile yaklaşık aynı zamanlara (Nisan ayı) denk gelecek şekilde bağlanmış olacağız.

-Genel olarak Layer One X hakkında bilgi edindikten sonra, önceden hazırladığımız soruları sormaya başlayabiliriz. Layer One X’in cross-chain swap’larının işleyişini açıklayabilir misiniz? Özellikle optimize edilmiş fee (ücret) yapısına odaklanarak, geleneksel swap mekanizmalarına göre sunduğu avantajlar nelerdir?

+Layer One X, çapraz zincir swap’ları için benzersiz bir “köprüsüz” yaklaşım kullanır ve köprüler gibi merkezi aracılara ihtiyaç duyulmaz. Bu, birkaç avantaja yol açar:

Düşük fee ücretleri: Birden çok akıllı sözleşme etkileşiminin gerekmediği bir köprü yönteminden kaçınarak, Layer One X benzersiz sanal makinesini kullanarak büyük bir iş yükünü üstlenir, bu da ücretlerde azalmaya neden olur.

Daha hızlı işlemler: Azaltılmış akıllı sözleşme etkileşimi ve verimli L1X mimarisi, köprü onayları beklemeksizin daha hızlı uzlaşma sürelerine yol açar.

Geliştirilmiş güvenlik: Merkezi hata noktalarını ortadan kaldırmak, hackerlar tarafından istismar edilebilecek zayıf nokta riskini azaltır. Köprüler, tüm hack hacminin %45’inden sorumludur, bu da milyarlarca dolarlık kayıp fon anlamına gelir. Layer One X, bu sorunu çözmeye yardımcı olur.

-21 Şubat’ta başlatılan Liquidity Bootstrap Initiative (Likidite Başlatma Girişimi) hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu girişim, swap işlemlerinde likiditeyi desteklemeyi nasıl amaçlıyor? Yeterli likidite sağlanmasını temin etmek için hangi stratejiler veya mekanizmalar kullanılacak?

+Likitide Başlatma Girişimi: Bu Çarşamba, 21 Şubat’ta başlatılacak olan girişim, ETH ve BNB zincirlerinden USDT ve USDC kullanarak çapraz zincir swap’ları için likiditeyi teşvik etmeyi amaçlamakta.

Kullanıcılar için katılım son derece teşvik edici ve yatırdığınız USDT veya USDC stablecoin’lerinin APR’leri (Yıllık getiri oranları) %500’ün üzerinde olabilir.

Katılmak için BSC veya ETH zincirinde USDT veya USDC’ye ihtiyacınız olacak, dört farklı havuz arasından seçim yapabilirsiniz, ancak her bir havuzda kullanıcılardan alınan toplam havuz depozit limiti 500.000 dolar, bu nedenle hızlı davranmanız gerekecek.

Havuzların ne zaman açılacağını öğrenmek için Discord’umuza katılabilirsiniz.

Likitide Bootstrap’ın detaylı bilgileri için bu bağlantıya göz atabilirsiniz:

Likitide Bootstrap Detayları

L1X Discord’a bu bağlantıdan katılabilirsiniz:

L1X Discord Bağlantısı

-Kullanıcı deneyimi açısından, Layer One X tarafından kolaylaştırılan cross-chain swap’lar ne kadar özgün? Piyasadaki diğer platformlardan sizi ayıran dikkate değer özellikler veya yenilikler var mı?

+Dikkat çeken özellikler arasında:

*Kullanıcılar varlıklarının kontrolünü elinde tutar.

*Daha hızlı ve daha ucuz işlemler yapılabilir.

*Mart ayındaki Token Generation Event (TGE) sonrasında ve tüm bağlı zincirlerde likidite başlatıldığında, sistem EVM ve EVM dışı zincirler arasında token değişimine izin verecek; örneğin ETH ve Solana arasında doğrudan swap imkanı sağlanacak.

*Güvenilir ve merkeziyetsiz bir sistem.

-Layer One X, özellikle blok zinciri ekosistemlerinin merkeziyetsiz doğası göz önüne alındığında, cross-chain swap işlemleri ile ilgili güvenlik sorunlarına nasıl yaklaşıyor? Swap süreci sırasında kullanıcı varlıklarını korumak için hangi önlemler alındı?

+Layer One X, çeşitli önlemler aracılığıyla güvenliği ele alır:

Merkeziyetsiz mimari: Konsensüs mekanizmamız merkeziyetsiz şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle protokol Mart ayında başlatıldıktan sonra, tekil bir varlık ağın kontrolünü ele geçiremez, merkezi saldırı riskini ortadan kaldırır.

Sistem, kullanıcının varlıklarını süreç boyunca korumasına izin verir ve ayrıca herhangi bir aşamada işlem başarısız olursa “geri alma” işlevi bulunur; bu durumda fonlar kullanıcının cüzdanına kaynak zincirinde geri döner.

Doğrulama adımları: İşlemin her aşamasında, olayın oluşturulduğu ilk aşamadan başlayarak, dinleyici node’lar kaynak zincirde işlemi doğrular, ardından tam node’lar da işlemi doğrular ve hedef zincirdeki imzalayıcı node’lar işlemi doğrular. Bu adımlar, sistemi manipüle etmeyi son derece zor hale getirir.

-Swap işlemlerini kolaylaştırmanın yanında, Layer One X, geliştiricilerle işbirliği ve etkileşimi nasıl teşvik ediyor? Geliştiricilere platformunuzla projelerini inşa etmeleri ve entegre etmeleri için özel araçlar, kaynaklar veya teşvikler sunuluyor mu?

+Layer One X, geliştiriciler için uygulaması çok kolay olan akıllı sözleşme kodları ve dökümanlar sağlamayı amaçlar, bu da bir kopyala-yapıştır sistemine benzeyen bir formatta gerçekleşir.

Bu konuda bir örnek, aşağıdaki gitbook bağlantısında gösterilen X-Talk Flow Cross-Chain Sözleşmesidir:

X-Talk Flow Cross-Chain Sözleşmesi

X-talk akıllı sözleşmesi kullanıldığında, geliştiriciler Layer One X’in bağlandığı her zincire erişim sağlarlar, bu da bir köprü sistemi yerine geliştiricinin erişmek istediği zincir ve köprü sayısına bağlı olarak çoklu uygulamaların gerçekleştirilmesi gereken bir köprü sistemine kıyasla iş yükünü azaltır.

Ayrıca, Layer One X şu anda X-Factor hibe programını sürdürmektedir. Bu program, Web3 alanında yenilikçilik gösteren, sağlam token ekonomi yapısına sahip ve çapraz zincir iletişimine önemli bir katkı yapmaya kararlı projeler için kullanılabilir. Hibeler programı hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

Hibeler program

Muhabbit ile AMA İkinci Tur: Katılımcı Soruları

1-Tokenlarınızın toplam ve dolaşımdaki arzı nedir? Gelecekte bir geri satın alma sistemi veya token yakımı olacak mı?

+Toplam arz 1 milyar adet ve işlem ücretlerinde şöyle bir mekanizma var: İşlem ücretlerinin yüzde 25’i ya L1X Vakfına ya da yakıma gönderilmek üzere ayarlanmış durumda.

2-Layer One X zincirinin saniyedeki blok sayısı, işlem tamamlanma süresi, işlem hızı, işlem başına maliyet gibi temel performans metriklerini blockchain alanındaki diğer projelerle karşılaştırabilir misiniz?

+Layer One X işlemlerinin finality (sonuçlanması) 1,4 saniye sürüyor. Ana ağda bir işlem için gereken en fazla ücret ise 1 cent. Saniyede 100 işlem hacmi ve her 500 mili saniyede bir blok üretme gücü var. Tüm bunlar Layer One X’i diğer blok zincirlerine kıyasla çok hızlı, ekonomik ve ölçeklenebilir kılıyor.

3-L1X tokenı benzersiz olacak mı ve istikrara ulaşabileceğinize inanıyor musunuz? Token değerinin artması ve tükenmesi için aklınızda hangi stratejiler var?

+L1X, bir kullanım token’ıdır ve değerini kullanımından alır. Layer One X’in sağladığı zincirler arası etkileşim sayesinde L1X coin için daha fazla kullanım olanağı da bulunmaktadır. Örneğin, bu yıl L1X coin’i, L1X’in bağlı olduğu herhangi bir akıllı sözleşme zincirinde gas olarak kullanılabilir hale getireceğiz. Sadece bu özellik, L1X coin’e üstel bir kullanım avantajı sağlayabilir.

4-L1X tokenı hangi ağ üzerinden alabilirim?
1) BSC Chain
2) Tron
3) Ethereum
4) Polygon
5) Arbitrum
Veya başka bir ağ, bize söyleyebilir misiniz?

+L1X coin satın almak için TGE (Token Generation Event)’i beklemeniz gerekiyor. Mart ayının sonlarında olacak. Ancak L1X coini Liquidity Bootstrap havuzlarına katılarak 21 Şubat Çarşamba gününden itibaren kazanmaya başlayabilirsiniz. Her havuzun maksimum katılım limiti var bu yüzden hızlı olmakta fayda var.

5-Günümüzde Yapay Zekanın (AI) pek çok yeni kullanım alanı ortaya çıkmıştır. LayerOneX platformu için yapay zekayı kullanmayı planlıyor mu?

+Konsensüs mekanizmamızda şimdiden yapay zeka kullanıyoruz. HTM adını verdiğimiz bir makine öğrenme algoritması ile kötü niyetli node’ları aksiyon almadan önce saptamakta bu sistemi kullanıyoruz.

Bu içerik sponsorludur.Son Yazılar

Exit mobile version