Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44001.55
5.51%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2294.9
2.62%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.35
14.27%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.5
-0.64%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Prof: Libra Projesi Gün Yüzü Görmeyecek!

Görünüşe göre Libra, hala sorunlarla boğuşuyor.

Clock
Paylaş
Prof: Libra Projesi Gün Yüzü Görmeyecek!

UC Berkeley’den profesör Barry Eichengreen, Facebook’un planladığı Libra stablecoin lansmanı için çok fazla “çözülemeyen” sorun olduğunu ve hükümetlerin Facebook’a sorun çıkarttığını iddia etti.

728×90 muhabbit - Prof: Libra Projesi Gün Yüzü Görmeyecek!300x250 muhabbit - Prof: Libra Projesi Gün Yüzü Görmeyecek!

Eichengreen, 10 Temmuz tarihinde yapılan Unitize konferansında; “Libra asla gün ışığı görmeyecek ilginç bir fikir.” dedi.

Eichengreen ayrıca, stablecoin sektörünün büyük bir ölçüde para ekonomisi ve tarihi hakkında bilgisiz olduğunu iddia etti. Eichengreen, ekonomik alanda yaptığı çalışmalar sayesinde “muhtemel stablecoin kurucuları ve yatırımcıları ile 5 yıldızlı San Francisco restoranlarında öğle yemeğine” davet edildiğini belirtti.

“Sonuç olarak, yemek arkadaşlarım blockchain teknolojisi hakkında bir çok şeyi biliyorlar. Fakat para ekonomisi hakkında pek bir şey bilmiyorlar.” dedi. Eichengreen’in vurgu yapmak istediği nokta ise, yatırımcıların, sabit döviz kurlarına yapılan spekülatif saldırılardan haberdar olmamaları.

Eichengreen konu hakkında ayrıca şunları söyledi;

Stablecoinler çok hassastır. Bu coinler, sadece dolar ya da banka bakiyeleri ile teminatlandırılmışsa, gelecek saldırılara ve neticesinde çökmeye eğimlidir.

Stablecoin Savunucuları

Pek çok analist, Libra’nın mevcut finansal sitemi bozma potansiyelinin olduğuna inanıyor. Fakat Eichengreen, Libra’nın ikinci bir beyaz bülteninin yayınlanmasına rağmen, Libra’nın sayısız “çözülemeyecek” zorluklar ile boğuşmaya devam ettiğini söylüyor.

Libra’nın hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde “ulusal para politikalarının etkinliğini baltalayacağına” dair endişeler var. İtibari para birimlerinin dalgalı hareketleri ile birlikte, vatandaşlar yerel para birimlerini, küresel anlamda kabul görmüş bir “Libra doları” için terk edebilir.

Libra’nın stablecoinini teminatına bakacak olursak, araştırmacıların düşüncelerine göre stablecoine yapılacak desteğin faturası, işlem ücretlerinden kesilecek. Ancak bu sektörde, yüksek işlem ücretlerine yer olmadığı için, işlem ücretlerinin çok düşük miktarlar olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Libra ve Merkez Bankası

Ekonomist ayrıca, stablecoinlerin tahmin edilen yükseliği ile birlikte, “Borsalar, stablecoin tarafında büyüyecek olursa, Libra’nın bir merkez bankasına ihtiyacı olacak.” diye düşünüyor.

Eichengreen, “Hükümetler, Facebook’a ait ve işletilen özel bir merkez bankasının oluşturulmasından çok rahatsız olacaklardır” diye devam etti.

“Bu yüzden, bu oluşum için çözülmesi gereken pek çok büyük belirsizlikler var. Gördüklerime göre, bu sorunların bazıları henüz çözülemedi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar