BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

Libra’dan Yeni Bir Atak

Libra, emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Yayın:

-

Libra Derneği, eski FinCen ve OFAC Başkanı Robert Werner’i genel danışman olarak atadı.

19 Mayıs’ta yayınlanan bildiriye göre, Facebook’un arkasında olduğu Libra stablecoin projesi dahilinde, Robert Werner’i denetleyici kurumlarla uzlaşma amacıyla derneğin genel danışmanı olarak atandığı bildirildi.

Werner, eski bir FinCen yöneticisi olmasının dışında, ayrıca HSBC ve Goldman Sach firmalarının politika ve denetleme alanında yöneticilik yapmış çok tecrübeli bir isim.

Eski FinCen Yöneticisi Libra’da

Libra Derneği’nin yeni genel danışmanı Werner aynı zamanda, GHR Consulting’in kurucusu ve eski CEO’suydu. Ayrıca geçmiş yıllarda OFAC yöneticiliği ve Hazine Müsteşarlığı’nda kıdemli danışmanlık görevlerini başarıyla yerine getirmiş bir isim.

Werner; “Kariyerimi finansal ve mali suçlarla mücadeleye ve kompleks kuruluşların, hem devlete hem de özel sektörün mevzuatına uyum sağlamaları için yardımcı olmaya adadım. dedi.

Ayrıca Werner, milyarlarca insanı ekonomik anlamda güçlendirme çabası gösteren Libra Derneği’ne katıldığı için çok mutlu olduğunu dile getirdi. “Ve böyle etkili bir projeye anlam katmak için dört gözle bekliyorum” diye ekledi.

Libra ve Denetleyici Kurumlar

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıllarda, Libra Derneği’nin başı denetleyici kurumlar dolayısıyla fazlaca ağrımıştı. Bu duruma bir denge getirme amacıyla, Libra Derneği bünyesine eski hükümet görevlilerini katmaya başladı.

Örneğin, 6 Mayıs tarihinde Eski Terörizm ve Finansal İstihbarat Sekreterliği yapmış olan Stuart Levey an itibariyle Libra Derneği’nin CEO konumunda görev alıyor.

Analistler Libra’nın Bitcoin’e Rakip Olacağını Düşünüyor

Geçen ay bir röportaj veren John Vaz, Libra için “Bitcoin’in en iyi dijital para birimi statüsünü tehdit edebilecek en büyük oluşum” dedi.

Facebook’un zaten Messenger, Whatsapp ve Instagram gibi hazır olan bir pazarı var ve onların hedefi bu pazar. Bu pazarı kullanarak ekonomik anlamda ellerine güç katmak için hazırlar.

Libra’nın çıkış yaptığı zamanda, ellerinde çok ciddi anlamda etki alanı olanakları olacak. Muhtemelen diğer tüm kripto para birimlerinden çok daha fazla.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Uzmanlara Göre Ethereum DeFi İçin Hazır Değil!

Ethereum, DeFi için yeterli değil!

Yayın:

-

DeFi

DeFi projeleri, Ethereum blockchainine yüklenirken, uzmanlar Ethereum’un bu durumu desteklemeye henüz hazır olmadığı konusunda uyarıyor.

Bir matematikçi, eski serbest fon yöneticisi ve Avusturya menşeli Morpher‘in kurucusu Martin Froehler, Ethereum’un merkezsiz finans için sahip olduğu en iyi şey olmasına rağmen, ağın mevcut yeteneklerinin yeterli olmadığını söyledi.

Ethereum, saniyede yalnızca 15 işlem gerçekleştirebiliyor ve 15 saniyelik blok süresine sahip. Ethereum’un tasarımı gereği, üstündeki projeler ile işlem yaparken Ethereum ile etkileşime giriliyor. Bu, DeFi projelerinin kitlesel benimsenmesinin önünde büyük bir engel.

Froehler, Ethereum’u en iyi merkezi olmayan akıllı sözleşme platformu olarak nitelendiriyor. Anca ağda hala sorunlar olduğundan, geliştiriciler bunlara karşı koymak amacı ile çözümler aradı.

Froehler konuşmasına şöyle devam etti:

Ethereum’un sidechaini üzerinde gerçekleşen her bir hareketin kriptografi kanıtı var. İnsanlar Ethereum ihtiyaç duymadan ticaret yapabiliyor. Ayrıca herhangi bir işlem ücreti ödemiyorlar ve bir saniyelik işlem sürelerinin tadını çıkarıyorlar.

Pek çok endüstri üyesi, Ethereum’un DeFi popülaritesini beklemediğini düşünüyor. Hatta, yaklaşan ağ güncellemesi Ethereum 2.0 bile, merkezsiz finans hizmetine hazır değil.

Ethereum 2.0 performansı artıracaktır, ancak yüksek gas maliyetleri yeni kullanıcıları korkutabilir. Merkezsiz borsa 1inch CEO’su Sergey Kunz, 3 Eylül’deki Decentralized Finance Marathon etkinliğinde Ethereum altyapısının merkezsiz finans için yetersiz olduğunu söyledi.

Her şeyi yeniden düşünmelisiniz. Akıllı sözleşmeleri koda taşıyabilirsiniz ancak bu ölçeklenebilir bir çözüm değil. Ölçeklendirebilmek için standartlar oluşturmanız ve Ethereum 2.0’a benzer NEAR gibi parçalanmış mimariye dayalı yeni protokoller getirmeniz gerekiyor.

Aynı etkinlikte, ParaSwap’ın kurucusu ve CEO’su Mounir Benchemled, layer-2’nin nasıl çalıştığını kullanıcılara açıklama karmaşıklığına ve “fonları bu kullanıcılara hemen ödeyememe riskine” dikkat çekti. Benchemled ayrıca tüm DeFi projelerinin Ethereum 2.0’a geçmesinin pratik olmayacağını söyledi.

Ethereum blockchainin önündeki zorluklara rağmen, Froehler, “DeFi kalıcı bir protokoldür” diyerek DeFi yanlısı yorumlar yapmaya devam ediyor.

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

Daha fazla Ethereum haberi için: Ethereum Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Stablecoin’lerin Piyasa Değeri 20 Milyar Doları Aştı

Piyasa dalgalanmaları stablecoin’lere olan talebi artırdı.

Yayın:

-

DeFi protokollerinin ani yükselişi ve likidite havuzlarındaki token talebi, stablecoin arzında büyük bir artış meydana getirdi. Bu kapsamda kripto para birimi alanındaki stablecoin’lerin toplam değeri 20 milyar doların üzerine çıkmış durumda.

Coin Metrics’ten alınan verilere göre, stablecoin’lerin toplam değeri, Mayıs ayında 10 milyar doları geçtikten sadece dört ay sonra, 24 Eylül Perşembe günü 20 milyar doları aştı.

Stablecoin’lerin arzının yüksek olmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Örneğin bazı yatırımcıların piyasadaki belirsizlik ile mücadele etmek için, bazılarının ise faiz kazanmak için stablecoin kullandıkları biliniyor.

Kripto para birimi analiz firması TradeBlock’un kurumsal araştırma direktörü John Todaro konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Todaro, son zamanlardaki kripto para piyasasındaki dalgalanmalar nedeni ile çoğu kripto para biriminde görülen düşüş eğiliminin de stablecoin’lere olan talebi artırabileceğine dikkat çekti. Ayrıca, stablecoin’lerin ABD doları benzeri varlıklarının sermaye kontrollerinden ve diğer yaptırımlardan kaçmak için kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Bu bilgilere bakıldığında borsalarda kullanılan; Binance USD (BUSD), Dai (DAI), HUSD, Paxos Standard Token (PAX), USD Coin (USDC), USDK, Tether (USDT), USDT_ETH ve USDT_TRX gibi stablecoin kripto paraların arzında yaklaşık olarak günlük 100 milyon dolar civarında artış göstermesi normal karşılanmaktadır.

Stablecoin arz miktarını artıran nedenlerden birisi de, bazı borsaların fiat çiftleri sunmamasından kaynaklanmaktadır. Yatırımcılar volatilite dönemlerinde paralarını riske atmamak için yatırımlarını fiat benzeri varlıklara taşımaları için tek seçenekleri olan stablecoin’lere yönelmektedir. Ayrıca Stablecoin’ler, bazı yatırımcılar tarafından kripto para piyasasına girebilmek için kullanılan bir  ara adım olarak da görülüyor.  

Lider Tether

Borsalarda kullanılan, en yüksek piyasa değerine ve günlük işlem hacmine sahip olan stablecoin Tether hala yatırımcılar tarafından en çok kullanılan stablecoin olma özelliğini devam ettiriyor. Tether stablecoin piyasasının lideri konumundadır. Tether’in toplam piyasa değerinin, kripto para analiz firması Glassnode verilerine göre, 15 Temmuz’da 9,2 milyar dolar iken bugün itibariyle 15 milyar doların üzerine çıktığı görülmektedir.

Ancak Tether, hala liderlik koltuğunda oturmasına rağmen son dönemde ciddi rakipler ile karşı karşıya kalmış görünüyor. Bu rakiplerden Tether’e en yakın olanı ise Coinbase ve Goldman Sachs destekli USD Coin (USDC) dir. USDC, 2020 bahar aylarında ilk defa 1 Milyar $’lık piyasa değerine ulaşmıştır. Yaz aylarında yaşadığı hızlı büyüme ile birlikte yaklaşık 2 hafta önce 2 Milyar $ barajını da aşmayı başarmıştı.

Sonuç olarak kripto para piyasasında kullanılan stablecoin’lerin yatırımcılar tarafından aktif bir şekilde kullanıldığı ve her zaman güvenli bir liman olarak gördükleri bu para birimlerine yatırımlarını emanet ettikleri görülmektedir.

Diğer Stablecoin Haberleri İçin: Stablecoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.