Muhabbit

LinkedIn’in Kurucu Ortağı Reid Hoffman, “DALL-E YZ Sanatını” Solana NFT’lerine Dönüştürdü

Hoffman, NFT koleksiyonunu tanıttı.

Milyarder teknoloji girişimcisi ve LinkedIn’in Kurucu Ortağı Reid Hoffman, Solana ağı üzerinde NFT koleksiyonu çıkarıyor. Hoffman, OpenAI’nin DALL-E 2 yapay zeka yazılımı ile oluşturduğu resimleri NFT haline getirdi.

Hoffman’in Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, koleksiyonun ilk parçasının Solana’nın en büyük NFT platformunda açık artırmayla satışa çıktığını belirtti. Oluşturulan koleksiyonun ismi “Untranslatable Words” oldu. Koleksiyon, DALL-E 2 ve yazılım sistemleri ile üretilen 11 adet tokenize resimden oluşuyor.

Hoffman Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İsteyen herkes DALL-E koleksiyonunu bilgisayarına indirerek sonsuz kopyasını oluşturabilir. NFT’ler, dijital bir varlığı benzersiz olarak kullanılan bir teknolojidir. En önemli teknolojik değişikliklerden ikisini birleştirdiğinizde ne olur? Nasıl bir araya gelebilirler?”

Açık artırmaya koyulan ilk parçanın ismi “mångata” ve yazının yazıldığı anda aldığı en yüksek teklif 19 SOL (832 dolar). Magic Eden’de listelenen NFT’nin ismi “ayın suya yol benzeri yansıması” anlamına geliyor. Hoffman, koleksiyonun ismini seçerken “kendi dilinizde tek kelimelik bir anlamı olmayan ancak başka bir dilde var olan kelimeler.” sözünden ilham aldığını açıkladı.

Hoffman, NFT koleksiyonu parçalarından elde edilecek gelirin hayır kurumları ve ekip arkadaşları arasında bölüştürmeyi planladığını açıkladı. Açık artırmada satılmayan NFT’lerin de kalıcı olarak silineceğini veya yakılacağını söyledi.

NFT pazarı 2021 yılında inanılmaz bir şekilde arttı. 2021 yılında 25 milyar dolarında işlem hacmi üreten NFT’ler, 2022 yılında Temmuz ayına kadar çoktan 20 milyar dolar işlem hacmine ulaştı. OpenAI platformunun 2022 Nisan ayında duyurulmasından beri DALL-E 2 görüntüleri internet üzerinden paylaşılıyor.

OpenAI, standartlarını değiştiriyor!

Yazılım, kullanıcı tarafından sağlanan metne dayalı olarak çeşitli sanat eserleri oluşturuyor. İlgisiz terimlerin kombinasyonlarından bile şaşırtıcı derecede doğru sonuçlar verebiliyor.

OpenAI platformu DALL-E 2 tarafından üretilen görüntülerin ticarileştirilmesini yasaklamıştı. Proje özellikle NFT’lerin satışına şartlar ve koşullar tarafından izin verilmediğini belirtiyordu. Ancak platform, 21 Temmuz 2022 Perşembe günü yeni bir beta versiyonu çıkardı. Bu beta versiyonda resimleri oluşturan kişiler resimlerin ticarileştirme haklarını da elinde tutuyor. Hoffman da bu yeni sürüm üzerinde NFT projesini hazırladı. Hoffman, OpenAI’nin yönetim kurulu üyesi olmakla birlikte LinkedIn sayfasında sık sık DALL-E hakkında kapsamlı yazılar yazıyor.

Hofman, 20 Temmuz 2022 Çarşamba günü şu açıklamalarda bulundu:

“Görsel ifade teknoloji olmadan var olamaz. Büyük sanatçılar her zaman büyük yenilikçiler olmuştur. Da Vinci, Pablo Picasso, Georgia O’KEEFE ve Frida Kahlo gibi çığır açan sanatçılar bugün hayatta olsaydı, DALL-E ile deney yapacaklarına eminim.”

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version