BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Lopp: Donanım Cüzdanlarının Performansı Yeterli Değil!

Jameson Lopp, donanım cüzdanlarının performansları hakkında bir test yaptı!

Yayın:

-

lopp

Bir kripto “custody” firması olan Casa’nın kurucu ortağı ve CTO’su Jameson Lopp, 13 Eylül’de Casa blogunda donanım cüzdanlarınınMulti-signature” performansı hakkında bir test raporu yayınladı.

Sonuç, donanım cüzdanının küçük ve basit işlemleri iyi idare edebildiğini gösteriyor. Fakat, işler biraz daha karmaşık hale gelmeye başlayınca, donanım cüzdanı yetersiz kalıyor. Bir donanım cüzdanı olan multisig, özel donanım cihazları, kullanıcı deneyimi ve istemci hizmetleri üzerine özel bir deneyim sunuyor.

Lopp, şirketin donanım cihazları üzerinde herhangi bir kontrolü olmasa da, amaçlarının cihazlarına sürekli olarak destek verebilmeleri olduğunu belirtti. Bu nedenle Lopp araştırma yaptı ve yaptığı araştırmaların, multisig’in yazılım ve donanım sınırlarını anlamasına yardımcı olmasını umdu.

Casa şu anda Trezor, Ledger, Coinkite ve Coldcard olmak üzere altı donanım ile uyumluluk sağlayabiliyor. Yapılan test, desteklenen tüm donanım cüzdanlarında ve ayrıca BitBox’ta yapıldı.

Lopp, Electrum’un Debian Linux üzerindeki 4.0.2 uygulamasından yararlanarak testi kurdu ve Bitcoin’in testnetini kullanan ve USB aracılığı ile çeşitli P2WSH çoklu ağ cüzdanları yarattı. Her cüzdanın içinde 100 UTXO vardı.

Lopp, çeşitli karmaşıklıktaki multi-signature işlemlerini imzalarken, donanım cüzdanlarının yeteneklerini belirlemek için bir dizi test oluşturdu. Bu testleri tekrar tekrar yapan Lopp, donanım cihazlarının yükleme ve imzalama işleminde bir ilerleme barı göstermesinin daha güvenli olduğu sonucuna vardı.

Yükleme ve imzalama için ilerleme barı göstermeyen donanım cihazlarından cidden hiç hoşlanmadım. Bu bakımdan Coldcard ve Trezor’u tercih ediyorum. BitBox ve Ledger endişe uyandırıyor, çünkü gerçekten bir şey olup olmadığı konusunda hiçbir fikriniz yok.

İşlem boyutu sınırlamasının ve işlem süresinin gecikmesinin üstesinden gelmek söz konusu olduğunda Lopp, donanım cüzdanlarının bir gönderimi limitlerinin altında olan çok sayıda küçük işlemlere bölebileceğini öne sürdü.

Donanım Cüzdanlarını İyileştirme Fikirleri

İşlem süreci çok uzun sürdüğünde, bazı cihazlar kendisini kilitler. Lopp, cihaz üreticilerinin bu tür durumlardan kaçınması için yapabilecekleri şeyin, cihaz işlem üzerinden çalışırken ekran kilidi zaman aşımını devre dışı bırakmak olduğunu öne sürdü.

Lopp’a göre, donanım aygıtları, kısmen imzalı Bitcoin işlemlerini ve tüm olası geçerli çoklu veri işlemlerini desteklemeli.

Donanım üreticilerinin platform sağlayıcıları gibi davranmaya başlamasının ve çeşitli çözümler oluşturmak için kullanılabilecek sağlam platformlar sağladıklarından emin olmaları gerektiğine inanıyorum.

Lopp’a göre bir Bitcoin işlemi imzalarken donanım cihazlarının izlemesi gereken iki adımı var.

Önce işlem cihaza yüklenir, detayları ayrıştırır ve kullanıcı onayı için ekranda görüntüler. Bu ayrıntılar genellikler fonların gönderildiği adres, gönderilen miktar ve ödenen ücrettir. Ardından, kullanıcının onayını takiben cihaz her işlem girişini imzalar ve ardından imzalanan işlemi cüzdan yazılımına gönderir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Quantstamp: Ethereum 2.0 Neredeyse Hazır!!

Ethereum 2.0 ilk fazı teslim etme yolunda.

Yayın:

-

Yüksek işlem maliyeti

Akıllı sözleşme denetleme şirketi Quantstamp, Ethereum 2.0′ın neredeyse piyasaya sürülmeye hazır olduğunu açıkladı. Şirket, ConsenSys tarafından geliştirilen Ethereum 2.0 istemcisi Teku‘nun denetimini tamamladığını açıkladı.

Quantstamp CEO’su Richard Ma, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Ethereum 2.0’ın çok yakın bir zamanda Faz 0’ı teslim etme yolunda olduğunu söyledi.

Bilindiği üzere Ethereum topluluğu, 2020 yılı bitmeden Ethereum 2.0’ın ilk aşamasını sunulması konusunda çok fazla beklenti içinde. Hatta Ethereum 2.0 araştırmacısı Justin Drake, Temmuz ayında sosyal medya platformu twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Topluluk 2020’de 0. aşama oluşumunu istiyor, bir gün geç değil. Hedef belirlendi; hadi gönderelim.”

Quantstamp ekibi de Ethereum topluluğunun bu çağrılarını duymuş gibi görünüyor. CEO Ma, yaptığı açıklamada, müşteri ekiplerinin, Ethereum 2.0’ın temelinin teslimata hazır olduğundan emin olmak için denetim firmalarıyla birlikte çalışıp gerekli testleri gerçekleştirmek için sayısız saat harcadığını söyledi. Çünkü Teku denetimi, fikir birliği kurallarının uygulanmasını ve gereken kod ve kontrollerin sürdürülmesini içeriyordu.

Quantstamp, yaptığı denetim sonrasında kod tabanının “en yüksek kalitede” olduğuna dikkat çekerek birkaç bulgu elde ettiğini açıkladı. Ayrıca herhangi bir sorun keşfedildiğinde, Teku geliştirme ekibinin bunları hızla çözdüğü bildirildi. 

Çözülen bulgular arasında, istemcilerin senkronize olmamasına neden olabilecek hatalar ve eksik doğrulama mantığının olduğu açıklandı.

Ethereum 2.0 nedir?

Ethereum 2.0, Ethereum ağında uzun süredir planlanan bir güncellemedir ve bir Proof-of-stake konsensüs mekanizmasına geçerek ölçeklenebilirliğini ve güvenliğini ele almayı amaçlamaktadır. Bir dizi testnet lansmanının ardından Ethereum 2.0’ın tam olarak piyasaya sürülmesi üç aşamada gerçekleşecek: Aşama 0, 1 ve 2.

Faz 0 ile çıkacak olan Beacon Chain, Zinken ve Spadina test ağlarında değerlendirilecek. Beacon Chain başlatıldığında, mevcut Ethereum, blockchain ile paralel olarak var olacaktır.  Beacon Chain piyasaya sürüldüğünde, bu defa dikkatler Ethereum 2.0 lansmanının 1. Aşamasına çevrilecek. Aşama 1, Ethereum’un saniye başına işlemlerini ölçeklendirmek amacıyla, proof of stake  zincirlerinin kanıtının entegrasyonunu sağlayacak.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Chromia Staking Servisini Başlatacağını Duyurdu!

Chromia, staking hizmeti için tarih verdi!

Yayın:

-

Chromia

Merkezi olmayan uygulamalar (Dapp) için geliştirilen blockchain platformu Chromia, staking servislerini başlatacakları tarihi duyurdu!

Merkezi olmayan uygulamalar için bir platform olan Chromia, Ethereum blockchaininin sağlayamadığı hizmetleri sunmak için kolları sıvamıştı. Bildiğiniz gibi Ethereum blockchaini şuan DeFi popülaritesi dolayısıyla, yüksek gas ücretleri ve sıkışık bir trafiğe sahip.

Tüm bunları göz önünde bulundurursak merkezsiz uygulamalar Ethereum blockchaini üzerinde geliştirilirken, geliştiriciler bir hayli zorlanmakta.

Bu sorunlara bir çözüm olmak isteyen blockchain, ağın yerel tokeni CHR için sunmak istedikleri staking servisine bir tarih verdi. Twitter üzerinden müjdeli haberi paylaşan platform, 9 Kasım 2020 tarihinde staking servisini kullanıcılarına sunacak.

Detaylar konusunda pek fazla bilgi vermekten kaçınan platform, %25 oranında senelik staking ödülünü ve bu staking hizmetini Chromia’nın resmi internet sitesinden yapılacağını duyurmuş durumda.

Chromia Nedir?

Chromia projesi, merkezi olmayan uygulamalar için mevcut platformların eksikliklerine odaklanan ve bu doğrultuda tasarlanan bir proje. Merkezsiz uygulamaları bir ana akım haline getirmek isteyen ekip, rakiplerinin sağlayamadığı olanakları kullanıcılarına sağlamak istiyor.

İlişkisel blockchain ismi verilen sistem, ilişkisel veritabanını ve blockchain teknolojisini birleştiriyor. Bu sayede yüksek ölçeklendirme ve verime ulaşan Chromia, rakiplerinden sıyrılmak istiyor.

Toplam arzı an itibariyle 486.391.731 olan CHR token, açık uçlu bir arz sistemi kullanmakta. Yani, CHR tokenın arzı 1.000.000 adete kadar artacak. Yazım itibarıyla dolaşımda bulununan arz ise 443.545.002 CHR’ye kadar ulaşmış durumda. Bununla birlikte 12.142.496 $’a ulaşan piyasa değeri ile CHR, Coingecko verilerine göre 328. kripto para.

Daha fazla altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.