BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Lopp: Donanım Cüzdanlarının Performansı Yeterli Değil!

Jameson Lopp, donanım cüzdanlarının performansları hakkında bir test yaptı!

Yayın:

-

lopp

Bir kripto “custody” firması olan Casa’nın kurucu ortağı ve CTO’su Jameson Lopp, 13 Eylül’de Casa blogunda donanım cüzdanlarınınMulti-signature” performansı hakkında bir test raporu yayınladı.

Sonuç, donanım cüzdanının küçük ve basit işlemleri iyi idare edebildiğini gösteriyor. Fakat, işler biraz daha karmaşık hale gelmeye başlayınca, donanım cüzdanı yetersiz kalıyor. Bir donanım cüzdanı olan multisig, özel donanım cihazları, kullanıcı deneyimi ve istemci hizmetleri üzerine özel bir deneyim sunuyor.

Lopp, şirketin donanım cihazları üzerinde herhangi bir kontrolü olmasa da, amaçlarının cihazlarına sürekli olarak destek verebilmeleri olduğunu belirtti. Bu nedenle Lopp araştırma yaptı ve yaptığı araştırmaların, multisig’in yazılım ve donanım sınırlarını anlamasına yardımcı olmasını umdu.

Casa şu anda Trezor, Ledger, Coinkite ve Coldcard olmak üzere altı donanım ile uyumluluk sağlayabiliyor. Yapılan test, desteklenen tüm donanım cüzdanlarında ve ayrıca BitBox’ta yapıldı.

Lopp, Electrum’un Debian Linux üzerindeki 4.0.2 uygulamasından yararlanarak testi kurdu ve Bitcoin’in testnetini kullanan ve USB aracılığı ile çeşitli P2WSH çoklu ağ cüzdanları yarattı. Her cüzdanın içinde 100 UTXO vardı.

Lopp, çeşitli karmaşıklıktaki multi-signature işlemlerini imzalarken, donanım cüzdanlarının yeteneklerini belirlemek için bir dizi test oluşturdu. Bu testleri tekrar tekrar yapan Lopp, donanım cihazlarının yükleme ve imzalama işleminde bir ilerleme barı göstermesinin daha güvenli olduğu sonucuna vardı.

Yükleme ve imzalama için ilerleme barı göstermeyen donanım cihazlarından cidden hiç hoşlanmadım. Bu bakımdan Coldcard ve Trezor’u tercih ediyorum. BitBox ve Ledger endişe uyandırıyor, çünkü gerçekten bir şey olup olmadığı konusunda hiçbir fikriniz yok.

İşlem boyutu sınırlamasının ve işlem süresinin gecikmesinin üstesinden gelmek söz konusu olduğunda Lopp, donanım cüzdanlarının bir gönderimi limitlerinin altında olan çok sayıda küçük işlemlere bölebileceğini öne sürdü.

Donanım Cüzdanlarını İyileştirme Fikirleri

İşlem süreci çok uzun sürdüğünde, bazı cihazlar kendisini kilitler. Lopp, cihaz üreticilerinin bu tür durumlardan kaçınması için yapabilecekleri şeyin, cihaz işlem üzerinden çalışırken ekran kilidi zaman aşımını devre dışı bırakmak olduğunu öne sürdü.

Lopp’a göre, donanım aygıtları, kısmen imzalı Bitcoin işlemlerini ve tüm olası geçerli çoklu veri işlemlerini desteklemeli.

Donanım üreticilerinin platform sağlayıcıları gibi davranmaya başlamasının ve çeşitli çözümler oluşturmak için kullanılabilecek sağlam platformlar sağladıklarından emin olmaları gerektiğine inanıyorum.

Lopp’a göre bir Bitcoin işlemi imzalarken donanım cihazlarının izlemesi gereken iki adımı var.

Önce işlem cihaza yüklenir, detayları ayrıştırır ve kullanıcı onayı için ekranda görüntüler. Bu ayrıntılar genellikler fonların gönderildiği adres, gönderilen miktar ve ödenen ücrettir. Ardından, kullanıcının onayını takiben cihaz her işlem girişini imzalar ve ardından imzalanan işlemi cüzdan yazılımına gönderir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Rusya, Binance’in İnternet Sitesini Yasakladı!

Rusya, Binance’in internet sitelerini kara listeye aldı.

Yayın:

-

Rusya Binance yasak

Rusya kripto para dünyasına olan ilgisini göstermeye devam ediyor. Dün (24.09.2020) Maliye Bakanlığı tarafından kripto para gelirlerine yönelik bir vergilendirme sistemi hazırladığı duyurulmuştu. Görünüşe bakılırsa Rusya, kripto para dünyasında yaptırımlarına devam edecek.

Rusya’nın radarına bu kez kripto para borsası Binance takıldı. Şu anda küresel borsanın internet sitelerine ülke çapında bir yasak getirildi. Ülkenin telekom düzenleyicisi olarak da geçen Haberleşme, Bilgi Teknolojisi ve Kitle İletişim Federal Servisi Roskomnadzor tarafından Binance’in internet sitelerinin, yasaklanmış siteler/platformlar listesinde yani kara listede yer aldığı duyuruldu. Duyuruya göre yasaklanma sebebi lider kripto para birimi Bitcoin gibi dijital para birimlerinin alım satımı ile alakalı bilgilerin yer alması ve bu verilerin dağıtılması.

Roskomnadzor’un resmî sitesinde kara listeye alınan siteler mevcut. Binance’in URL’si de mevzu bahis sitede mevcut. Ancak domaini kara listeye alınsa dahi Rus Binance kullanıcıları internet sitesine VPN ve benzeri araçlar olmadan da erişebiliyor. Kara listeye alınmasına rağmen Binance’in internet sitelerine erişim “sınırlı değil” kategorisinde yer alıyor.

Aslında 2020 yılı Haziran ayının başında kara listeye alındığı belirtilen internet sitesi için Binance yetkililerine hiçbir ihtar verilmemiş. Yani 24 Eylül tarihine kadar kara listede olduklarından haberleri yoktu. Dün yani 24 Eylül tarihinde Roskomnadzor’un Telegram üzerinden kendilerine durumu bildirdiklerini ileten Binance Rusya yetkilileri konu hakkında konuştu.

“Bildirimi almadan önce emniyet güçlerinden, devlet hizmetlerinden veyahut mahkemeye sunulan iddialardan haberdar edilmemiştik. Tavsiyelerini almak için hukuk müşavirlerimizle görüştük. Tüm Rus kullanıcılarımıza hizmetlerimizde kesinti olmayacağı ve fonlarının güvende olduğunu güvencesini vermek istiyoruz.”

Bınance rusya yetkilisi

Bildirim ilk geldiğinde çoğu Rus yatırımcı yaklaşmakta olan Binance banka kartı projesi yani Binance Card dolayısıyla böyle bir kararın verildiğine inanıyordu. Ancak tarihlere bakıldığında Binance, Binance Card’ın Rusya’da piyasaya sürüleceği yönündeki planlarını Eylül ayında açıklamıştı. Ancak kara listeye alınma tarihi 2 Haziran 2020. Yani kara listeye alınma kararının Binance Card ile bir alakası olduğu düşünülemez.

Daha fazla borsa haberi için: Kripto Para Borsa Haberleri
Daha fazla Rusya haberi için; Rusya Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Tek Seferde 2316 WBTC Üretildi! Yüzde 13000 Artış!

Yeni veriler Wrapped Bitcoin tarafındaki talebin azalmadığını tam aksine ciddi bir talep patlaması yaşandığını gösteriyor.

Yayın:

-

wrapped bitcoin wbtc

Wrapped Bitcoin (WBTC) arzı artmaya devam ediyor.

Yeni veriler Wrapped Bitcoin tarafındaki talebin azalmadığını tam aksine ciddi bir talep patlaması yaşandığını gösteriyor.

Wrapped Bitcoin tarafındaki büyüme ile birlikte Ethereum üzerindeki Bitcoin arzı da önemli derecede artmış durumda.

Dün Gerçekleşti

Perşembe günü Three Arrow Capital tarafından gerçekleştirilen devasa işlem ile birlikte WBTC arzında önemli bir değişiklik yaşandı. BitGo aracılığı ile gerçekleştirilen yeni işlem ile birlikte şirket tamı tamına 2,316 BTC’yi kilitleyerek WBTC aldı.

Singapur merkezli bir şirket olan Three Arrow Capital, an itibarıyla WBTC arzının yüzde 3’üne sahip durumda.

Paylaşılan son verilere göre WBTC arzı 84,000’e ulaşmış durumda. Buna karşılık 84,000 BTC de kilitli durumda. Bildiğiniz üzere Ethereum üzerindeki Bitcoin çözümü WBTC bire bir Bitcoin ile desteklenmekte.

Bir Hafta Önce de Alameda Research Gerçekleştirdi

Bir hafta önce de benzer bir adım Alameda Research tarafından gelmişti.

Tamı tamına 1,999 WBTC talebinde bulunan Alameda Research, WBTC arzının büyük kısmını oluşturan şirketler arasında bulunuyor.

2020 yılı itibarıyla birçok kez WBTC mint eden şirket toğluluğun dikkatini çekmeyi başarmıştı. WBTC tarihinde yaşanan en büyük 10 talebin 8 tanesi de direkt olarak bu şirket tarafından oluşturulmuştu.

1,499 WBTC ile 4’üncü sırada bulunan Coinlist’in yanında, son işlemi gerçekleştiren Three Arrow Capital zirveye oturmuş görünüyor.

Ocak’tan Beri Yüzde 13000 Arttı

Dune Analytics verilerine göre yılbaşından bugüne yüzde 13000’den fazla artış yaşayan WBTC arzı tüm gözleri üzerine toplamayı başarmış durumda.

Dune Analytics tarafından yayınlanan verilere göre Ocak ayında 600’den az olan WBTC adedi an itibarıyla 84,000 ‘den fazla.

DeFi ve Bitcoin

DeFi uygulamalarının popülerleşmesi ile birlikte Ethereum üzerindeki aktivitelerde büyük bir artış yaşanmıştı. Fakat Bitcoin bu aktiviteninin tam anlamıyla bir parçası olamıyordu. WBTC ve benzeri çözümler de tam anlamıyla bu noktada işlevselleşiyor.

DeFi uygulamalarında Bitcoin ile işlem yapmak isteyen kullanıcıların sayısında yaşanan artış ile birlikte WBTC ve benzer çözümler de talep patlaması yaşamış durumda. Bu noktada uzmanlar oldukça uzun zamandır Bitcoin ve DeFi ekosisteminin birlikte daha güçlü olacağını ve Bitcoin likiditesinin DeFi uygulamalarına entegre edilmesi ile birlikte DeFi’ın çok daha hızlı bir şekilde büyüyebileceğinin altı çiziliyordu.

Son dönemde atılan bu adımlar da uzmanların haklı çıkarmış görünüyor.

Diğer DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.