BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Madenciler! Kaydolmak İçin 1 Ayınız Var!

İran, kripto para madencilerinin kaydolarak lisans almak için 1 ayı olduğunu duyurdu.

Yayın:

-

İran, kripto para madencilerinin kaydolarak lisans almak için 1 ayı olduğunu duyurdu.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Eshaq Jahangiri, dün (06.07.2020) akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, ülkede faaliyette bulunan kripto para madencilerinin kaydolmak için 1 ayı olduğunu bir direktifle belirtti.

Kayıt işleminde kripto para madencilerinin kimlikleri, çiftliklerinin büyüklükleri ve madencilik ekipmanlarının bildirilmesi gerekli. Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’ndan olunacak kayıtlar için 1 aylık süre olduğunu dile getirildi. 1 ay sonra bakanlığın sitesinde lisans alan kripto para madenciliği merkezlerinin bir listesi yayınlanacak.

Ani gelişen direktifin sebebi olarak İran’ın şu zamana kadar kripto para madenciliği politika ve yasalarındaki çelişkiler olarak görülüyor. Lisanslı kripto para madencilik merkezleri bir nebze olsun ülkenin kontrolünde iken, lisanssız ve yasa dışı bir şekilde madencilik yapanların kontrol altına alınmak istendiği düşünülebilir.

Kripto para madenciliğini oldukça ciddiye alan İran yönetimi, kaçakçılığını da “döviz kaçakçılığı” olarak görüyor. Bu yüzden daha katı yöntemlerle kontrol altında tutmaya çalışması normal olarak görülebilir.

Bununla birlikte elektrik fiyatlarının diğer ülkelere nazaran daha ucuz olması, devlet desteğinin yapılması gibi faktörler de birçok kripto para madencilik şirketinin İran’ı seçmesini sağlıyor. Türkiye merkezli kripto para madenciliği şirketi iMiner da bunlara dahil. Mayıs ayının başında İran lisansını alıp yasal bir şekilde kripto para madencilik çiftliğini kuran iMiner, İran’ın hash rate’ine katkıda bulunmaya devam ediyor.

Giderek Büyüyen Bir Madencilik Merkezi!

Dünya hash rate’ine bulunan katkıya gelindiğinde ise İran yaklaşık %4’lük bir hash rate yoğunluğu bulunuyor. Cambridge Üniversitesi’nin Bitcoin Madencilik Haritası ismini verdiği araç yardımıyla tüm dünyanın Bitcoin madenciliği aktivitesinin konsantrasyonuna ulaşılabiliyor. Hash rate aktivitesi ile ulaşılabilen katkılarda İran, 2020 Ocak ayında %3,20 gibi bir yüzde ile karşımıza çıkıyor.

Bitcoin madenciliğine İran katkısı, 2020 Ocak

İran Bitcoin madenciliği, 2020 Ocak

iMiner gibi büyük kripto para madencilik şirketlerinin İran’a gözünü diktiğini ve 2020 itibarıyla İran’da faaliyete girdiğini düşünüp 2020 Nisan ayına baktık. 2020 yılı Nisan ayında yani ikinci çeyreğin başında İran’daki Bitcoin madenciliği hash rate paylaşımının %3,82 gibi bir rakama ulaştığını gördük.

Bitcoin madenciliği İran 2020 Nisan

İran Bitcoin madenciliği, 2020 Nisan

Bitcoin madenciliği açısından dünyada büyüyen bir merkez hâline gelen İran’ın, bu şekilde bir lisanslama yoluna girmesi şaşırtıcı değil. İlerleyen dönemlerde daha da büyüyen bir kripto para madencilik merkezi olacağının işaretlerinden sadece birisi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

MicroStrategy 250 Milyon Dolarlık Bitcoin Aldı!

MicroStrategy, temel rezerv varlığını Bitcoin’e dönüştürdü!

Yayın:

-

MicroStrategy

Dünyanın en büyük halka açık ticari istihbarat şirketi MicroStrategy, Bitcoin’i birincil rezerv varlığı yapmaya hazırlanıyor.

11 Ağustos tarihinde yayınlanan bir basın açıklamasına göre MicroStrategy, 21.454 BTC’yi 250 milyon $’a satın aldığını doğrulamış durumda.

MicroStrategy: Hareketimiz “Bitcoin’e olan inancımızın bir yansıması”

Şirketin CEO’su Michael J. Saylor, basın açıklamasında şunları söyledi:

Bu yatırım, dünyanın en yaygın kullanılan kripto para birimi olan Bitcoin’in güvenilir bir değer deposu olduğunu yansıtıyor. Ayrıca Bitcoin’in , nakit parayadan ziyade, çekici bir yatırım varlığı olduğunu düşünüyoruz.

Hareket, kurumsal Bitcoin alımı konusunda bir dönüm noktası oldu ve hızlı bir şekilde farkedildi.

Tanınmış yorumcu Preston Pysh, “6 ay önce Twitter’da, Bitcoin’e sahip olan işletmelerin bilançolarında pazarlanabilir bir menkul kıymet olarak görmeye başlandığını” öne sürmüştüm dedi.

MicroStrategy, Bitcoin’in birincil rezerv varlığı olarak kabul etti! Yeni. Başlıyoruz.

İlk olarak 28 Temmuz’da açıklanan hareket, MicroStrategy’nin o zamandan bu yana %5.7’lik artış gösteren hisse senedi fiyatı üzerinde bir etki yaratmış gibi görünüyor. Aynı zamanda Bitcoin’in fiyatı da %10’un üzerinde değerlendi.

Kripto yatırım devi Grayscale’in CEO’su Barry Silbert şirketin bu kararına övgüler yağdırdı.

Silbert konu hakkında şöyle bir tweet attı:

1,2 milyar $’lık bir şirket olan MicroStrategy, kendisini halka açık bir Bitcoin hareketine dönüştürdü. Akıllıca.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Kripto Para Takibi İçin Düğmeye Basıldı!

Gizlilik odaklı kripto paralar başta olmak üzere kripto para hareketlerini takip etmek için yeni bir kripto para analiz aracı geliştiriliyor.

Yayın:

-

Kripto Para Takibi İçin Düğmeye Basıldı!

Rusya’daki büyük bir finansal gözlemci, Bitcoin (BTC) ve özellikle gizlilik odaklı kripto paraları başta olmak üzere kripto para hareketlerini takip etmek için yeni bir kripto para analiz aracı geliştiriyor.

Rusya kripto paraların takibi konusunda ciddi adımlar atıyor. Rusya’nın Federal Finansal Takip Servisi’nin yapay zekâ ve yapay zekâ aracılığıyla kripto paraların hareketlerini takip etmek amacıyla yeni bir analiz platformu oluşturmayı planladığı bildirildi.

Rusya’nın yerel haber ajansı RBC’nin 10 Ağustos tarihli haberine göre “Şeffaf Blockchain” olarak adlandırılan yeni bir sistem düşünülüyor. Yeni sistemde dijital finansal varlıkların hareketlerinin takip edilmesi ve dijital varlıklarla ilgili yasa dışı faaliyetlerle mücadele etmek amaç alınıyor. Ayrıca sistemde Bitcoin (BTC), Ethereum (EYH), Omni (OMNI) gibi büyük kripto para birimlerinin yanı sıra Dash (DASH) ve Monero (XMR) gibi gizlilik odaklı kripto para birimlerini içeren işlemlerin anonimliğinin kısmen azaltılması da amaçlanıyor.

Sistem şu ana dek mali düzenleyici ve uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadelede prototip bir şekilde denendi. Başarı ile sonuçlanan prototip sistem denemesi, Rusya’nın en büyük araştırma enstitülerinden biri olan Rus Bilimler Akademisi Lebedev Fizik Enstitüsünün imzasını taşıyor.

Şimdiye kadar bütçe dışı kaynaklarla finanse edilen sistem, 2021 yılından 2023 yılına kadar federal bütçeden yaklaşık 760 milyon ruble harcayacak. Yeni sistemde hedeflenen müşteri profili ise Rusya’nın Merkez Bankası gibi büyük finansal kurum ve kuruluşlar olacak.

Rusya dijital varlıklar konusunda giderek ciddileşiyor. Kısa bir süre önce “Dijital Finansal Varlıklar” ile ilgili geniş bir yasa tasarısı kabul edilmişti. 2021 yılı Ocak ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasada Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin ödeme yöntemi olarak kullanılması yasaklanacak.

Özellikle gizlilik odaklı kripto paraların hareketlerinin takip edilmesindeki güçlük Rusya’yı bu yola itti. Bitcoin veyahut Ethereum gibi büyük kripto paraların Blockchain’lerinde takip edilebilirlik varken Monero veyahut Dash gibi kripto paralarda hareketleri takip etmek pek mümkün olmayabiliyor.

Gizlilik odaklı kripto paraların bu takip edilemez yapısı da onları kara ekonomide popüler yapıyor. Özellikle Monero, kara ekonomide oldukça popüler. Güney Kore’de, Amerika Birleşik Devletleri’nde veyahut Avustralya’da birçok kara ekonomi vakasında ödeme yönteminin Monero (XMR) olduğu görülüyor.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinex
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.