Muhabbit

MakerDAO, Geleneksel Bir Bankayla İş Birliği Hazırlığında!

MakerDAO, ilk kez ekosistemine geleneksel bir banka dahil etmeye hazırlanıyor. Bu girişim için düzenlenen oylama 7 Temmuz’a kadar sürecek.

makerdao

makerdao

MakerDAO, ilk kez ekosistemine geleneksel bir banka dahil etmeye hazırlanıyor. Banka, bu kapsamda merkeziyetsiz finans (DeFi) kullanılarak varlıklarına karşı borç alınmasına imkan tanıyacak bir teklifi oyluyor.

Şu anda seçmenlerin %83’ü öneriyi destekliyor. Oylamanın, 7 Temmuz 2022’de saat 12:00 ET’de sona ermesi bekleniyor.

Teklif, Maker Protokolündeki yeni bir teminat türünün kapsamında Huntingdon Valley Bank (HVB) için 100 milyon Dai (DAI) içeren bir kasa oluşturmayı içeriyor. Bu durumun, esasen Yapıcı Protokolün banka standartlarını karşılayarak tam destekli geleneksel bir kurum aracılığıyla borçlulara gerçek dünya kredileri vermeye başlamasına imkan sağlaması bekleniyor.

Bankayı entegre etme girişimi, MakerDAO üyelerinin geçen hafta 500 milyon dolarlık DAI’nin hazine ve şirket tahvillerine yatırım yapması lehinde oy vermesinden sonra geleneksel finansla daha yakından iç içe geçme kararının hemen ardından geldi.

MakerDAO, Ether (ETH) ve yaklaşık 30 diğer kripto para biriminin kullanıcı mevduatları karşılığında ABD dolarına sabitlenmiş DAI stablecoinleri ihraç eden Maker Protokolünü yönetiyor. Huntingdon Valley Bank (HVB), Pennsylvania’da 1871’de kurulan geleneksel bir banka olarak dikkat çekiyor.

HVB ile yapılan anlaşma, Yapıcı Protokol için önem arz ediyor, çünkü şu anda borçlulara doğrudan ABD doları kredisi verilmesine müsaade edilmiyor. Bununla birlikte, geleneksel banka ile entegrasyonu mümkün kılmak için MakerDAO tarafından özel bir kuruluş kurulması öngörülüyor.

MakerDAO MBPTrust’ı Kuruyor

İlk olarak, MakerDAO tarafından Delaware’de Çok Bankalı Katılım Güveni (MBPTrust) kurulacağı ve HVB’de bulunan sermaye ile Maker’ın sağladığı Dai stablecoin arasında bir bağlantı oluşturulacağı belirtiliyor.

Söz konusu oluşumun, DAI’nin kasadan para basma ve imha etme işleminin düzgün bir şekilde gerçekleştirmesini sağlaması ve HVB ile olan ticari sorunları yönetmesi öngörülüyor.

Başlangıçta, HVB’nin bu program aracılığıyla verilen kredilerin %50’sine sahip olması planlanmıştı. Ancak, sonrasında MakerDAO’ya sahipliğini kademeli olarak en az %5’e düşürmesi için dilekçe verilmesi kararlaştırıldı. Kalan kısmın ise MBPTrust’a ait olacağı belirtiliyor. Bu önlemin, bankanın esasen Pennsylvania yasaları uyarınca Maker Protokolü aracılığıyla kredi vereceği için olası riskleri azaltacağı umuluyor. 

İlginizi çekebilir: MakerDAO Nedir?

Ayı piyasasını atlatmak için stratejiler bulmaya çalışan Maker Protocol (MAKER), kasanın bakımı ve DAI’nin basılmasıyla ilişkili kasa istikrar ücretleri aracılığıyla gelir elde edebilecek. Gelirin ayrıca, 30 günlük ortalama Güvenli Gecelik Finansman Oranı’nın (SOFR) %0.083’ün 75 baz puan üzerinde olduğu tahmin edilen getiriden de gelebileceği ifade ediliyor.

HVB, yasal borç verme limitini borçlu başına 7 milyon doların üzerine çıkararak kazanç sağlıyor.

HVB entegrasyonunun kısa bir süre sonra başarılı olacağını varsayan MakerDAO, aynı MBPTrust’ın diğer bankaları entegre etmekte de kullanılabileceğine inanıyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version