Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39356.73
1.56%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2156.36
3.07%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.29
1.27%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $227.7
-0.57%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Mastercard, Kripto Para Dolandırıcılıklarına Karşı Yeni Bir Araç Tanıttı!

Mastercard kripto para alanında çalışmaya devam ediyor

Clock
Paylaş
Mastercard, Kripto Para Dolandırıcılıklarına Karşı Yeni Bir Araç Tanıttı!

Kripto para alanında artan dolandırıcılıklardan sonra Mastercard, kripto para alanında etkileşimini güvenli bir şekilde genişletmek istediğini belirterek yeni bir araç tanıttı.

CNBC’nin haberine göre, 4 Ekim 2022 Salı günü Mastercard yeni bir yazılım aracını piyasaya sürecek. Bu araç, bankaların sahte kripto para borsalarının işlemlerini tanımasına ve işlemi kesmesine yardımcı olacak. “Crypto Secure” adlı sistem, ileri yapay zeka algoritması sayesinde Mastercard ödeme ağındaki kripto para borsalarının suç risklerini belirleyecek. Sistem borsaları araştırırken kamuya açık bir kaydı olan blok zincirinin yanı sıra diğer kaynaklardan gelen verileri kullanacak.

728×90 muhabbit - Mastercard, Kripto Para Dolandırıcılıklarına Karşı Yeni Bir Araç Tanıttı!300x250 muhabbit - Mastercard, Kripto Para Dolandırıcılıklarına Karşı Yeni Bir Araç Tanıttı!

Hazırlanan yeni sistem, Mastercard’ın geçen yıl satın aldığı blok zinciri güvenlik şirketi CipherTrace tarafından destekleniyor. California Menlo Park’ta bulunan CipherTrace, işletmelerin ve devlet kurumlarının kripto para birimleri içeren yasa dışı işlemleri araştırmasına yardımcı oluyor. Şirket, Londra merkezli New York firması Chainalysis ve Elliptic şirketlerine rakip olarak görülüyor.

Chainalysis şirketinin verilerine göre 2021 yılında bilinen kripto para suçları bağlantı hesaplara 14 milyar dolar para aktarıldı. 2022 yılında ise kripto para yatırımcılarını hedef alan sahte projeler çıktı ve yüksek profilli hesaplar hacklendi. Mastercard, yeni sunduğu aracın büyüyen dolandırıcılıkları azaltacağına inanıyor.

Mastercard, şüpheli borsaları belirtecek!

Yeni oluşturulan sistemde, bankalar ve diğer kart kullanıcılar için panoda renkler ile şüpheli aktiviteler belirtilecek. Yüksek riskli borsalar kırmızı ile gösterilirken az riskli borsalar yeşil ile belirtilecek. Sistem, belirli bir kripto para yatırımcısının işlemlerini iptal etmek gibi işlemler yapmayacak. Bu karar, kart sahiplerine ait olacak.

Konu hakkında açıklama yapan Mastercard Siber ve İstihbarat Başkanı Ajay Bhalla şunları söyledi:

“Dijital ticaret işlemleri için sağladığımız güven, tüketiciler, bankalar ve yatırımcılar için dijital varlık işlemlerine aynı tür güveni sağlayabilmek istiyoruz.”

Mastercard benzer teknolojiyi fiat işlemlerde de kullanıyor. Yeni sistem sayesinde bu fonksiyonu Bitcoin ve diğer sanal para birimleri için de genişletecek.

Son zamanlarda, daha fazla banka ve ödeme şirketi dijital varlıkların ticareti ve depolanması için kendi hizmetleriyle mücadeleye girdikçe, uyumluluk, kripto para da önemli bir odak noktası haline geldi.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar