Muhabbit

Merkeziyetsiz Borsalar 2021 Yılında 1 Trilyon Doların Üzerinde Hacim Oluşturdu!

The Block Research tarafından yapılan araştırma ve rakamlara göre merkeziyetsiz borsalar 2021 yılında 1 Trilyon $’ın üzerindeki hacime ev sahipliği yaptı.

DEX Defi

DeFi-Muhabbit

Merkeziyetsiz borsalar 2021 yılını rekorla tamamladı. The Block Research tarafından yapılan araştırma ve rakamlara göre merkeziyetsiz borsalar 2021 yılında 1 Trilyon $’ın üzerindeki hacime ev sahipliği yaptı.

2020 yılına göre yüzde 858 artış gösteren merkezsiz borsa hacimleri, ilgili platformlara talebin ne kadar arttığının da bir göstergesi olarak tanımlanıyor.

Bir önceki yıl sadece 115 Milyar $’lık işleme aracılık eden platformlar adeta baharını yaşıyor. Merkeziyetsiz platformların sayısının artması ve kullanımlarının yaygınlaşması ile birlikte hacimler de doğru orantılı şekilde artış göstermiş durumda.

Mayıs Ayı Zirvede

Platformların hacimleri aylık bazda izlendiğinde en yüksek hacmin, mayıs ayında görüldüğü gözleniyor.

162 Milyar $’lık hacim ile zirvede bulunan mayıs ayı, kripto paralarda yaşanan sert düşüşün de olduğu ay olarak öne çıkıyor.

DEX Hacimleri

Liderliğin Uniswap’ta olduğu merkezsiz borsalarda üçüncü sırada ise Sushiswap bulunuyor. Sushiswap’ın ardından Curve gelirken, 5’inci sırada ise Solama AMM protokolü Serum bulunuyor.

Oluşan hacimlerin toplamının yüzde 75’ine ev sahipliği yapan Uniswap’ın v2 ve v3 sürümleri ayrı ayrı kullanılmaya devam ederken, v3 sürümü en yüksek hacmin sahibi olarak grafikte gözlemlenebiliyor.

Polygon Adımı

Geçtiğimiz gün Polygon üzerinde de işlemlere başlayan Uniswap, bu adımı ile önümüzdeki dönemde marketteki dominansının daha da artırabilir gibi görünüyor.

Bu noktada sizin düşünceniz nedir?

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Son Yazılar

Exit mobile version