Muhabbit

Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

Bir internet tarayıcısı eklentisi olarak tasarlanan uygulama, standart işlemler ile kripto para birimi gönderebilir ve çeşitli merkezi olmayan uygulamalar ile etkileşime girebilir.

Metamask

Popüler bir Ethereum cüzdanı olan Metamask uygulamasının nasıl kullanıldığını öğrenmek mi istiyorsunuz? O zaman doğru adrestesiniz!

Bildiğiniz gibi Metamask, en popüler Ethereum cüzdanlarından biridir. Bir internet tarayıcısı eklentisi olarak tasarlanan uygulama, standart işlemler ile kripto para birimi gönderebilir ve çeşitli merkezi olmayan uygulamalar ile etkileşime girebilir.

Adım 1: Metamask’ı Yükleyin

Metamask’ı, uygulamanın resmi internet sitesinden yükleyin, resmi internet sitesinden yüklemek ciddi anlamda önemli, çünkü geçmişte bazı uygulama mağazaları yanlışlıkla sahte Metamask uygulamalarına izin vermişti.

Chrome, Firefox, Brave ve Edge, Metamask’a destek sunuyor. Opera kullanıcıları ise Metamask’ı Chrome uzantıları aracılığıyla kullanabilir. Bu arada Apple ve Android cihazlarınız da Metamask desteği sunuyor.

Metamask’ı yükledikten sonra,tarayıcınızda Metamask simgesine tıklayarak uygulamayı açabilirsiniz. Sonrasında, “Get Started” butonuna basın.

2. Bir Cüzdan Oluşturun

Yeni bir Ethereum cüzdanı oluşturmak için “Create a Wallet” butonuna tıklayın.

Tüm bunları hallettikten sonra, cüzdanınız için bir şifre seçin. Bu seçtiğiniz şifreyi, güvenli bir şekilde saklamayı unutmayın. Bu arada şifrenizi kaybetmiş olsanız bile cüzdanınızı geri alabilirsiniz.

Seed Phrase ismi verilen güvenlik önlemini görebilmeniz için gri alana tıklayın. Bu alanı gördüğünüzde, size özel verilmiş kelimeleri kayıt etmeyi unutmayın. Ayrıca bu kelimeleri bilen herkes, Ethereum cüzdanınıza erişebilir. Bunun dışında, bu kelimeler haricinde cüzdanınızı kurtaramazsınız.

Seed Phrase cümlenizi doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olduktan sonra için “Confirm”e tıklayın. Artık Metamask cüzdanınız kullanıma hazır!

3. Kripto Para Satın Alma ve Depolama

Artık cüzdanınıza para yükleyebilirsiniz. Cüzdan adresinizi kopyalamak için, “hesap isminize” (1) tıklayın. Ardından bir borsadan bu adrese ETH gönderin. Ya da henüz ETH almadıysanız, Metamask’ın yerleşik borsalarından satın alma işlemi yapmak için “Buy”a tıklayın.

Paranız yatırıldıktan sonra bakiyenizi cüzdanınızın alt kısmında göreceksiniz (3). ETH varsayılan kripto para birimi olarak görünür. Farklı ERC-20 tokenlerini listeye eklemek için “And Token” butonuna basın. Ethereum’un yaşadığı ağ trafiğine bağlı olarak, ETH’nizin gelmesi birkaç dakika sürebilir.

4. Kripto Para Gönderimi

Kripto para birimine sahipseniz, paranızı diğer kullanıcılara ya da kendi cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Bunu yapmak için Metamask’ın ana sayfasındaki “Send” butonuna tıklayın. Göndermek istediğiniz ETH miktarını (1) ve ödemek istediğiniz işlem ücreti miktarını (2) girin. Daha yüksek işlem ücreti ödemek, işleminizin daha hızlı onaylanmasına yardımcı olur. Metamask, varsayılan olarak otomatik olarak ücret belirleyebilir. Ancak EthGasStation gibi yardımcı siteler, ideal ücreti bulmak için iyi bir fikir.

İşleminizi tamamlamak için “Next” butonuna tıklayın. Ardından “Confirm”e. İşlem durumunuzu, Metamask’ın “Activity” panelinden kontrol edebilirsiniz.

5. DApp’lere Kripto Para Aktarımı

ETH’lerinizi bir DApp üzerinde harcamak istiyorsanız, DAppRadar’dan bir uygulama seçip bunu kolayca yapabilirsiniz. Biz bu örnekte, Ethereum’u altcoinler ile kolayca takas etmenize olanak sağlayan bir DEX olan Kyber’i kullanacağız.

KyberSwap’ın internet sitesinden, satın almak istediğiniz kripto para miktarını girin ve takas etmek istediğiniz tokenleri seçin (1). Ardından, Metamask cüzdanınızı “Connect Wallet” seçeneğine tıklayarak, KyberSwap’a bağlayın (2).

Bu adımda, Bir Metamask açılır penceresi açılacaktır. KyberSwap’a bağlanmak için “Next” ve “Confirm”e basmanız yeterli.

Sıradaki adımımız, Kyber’ın internet sitesine dönmek olacak. İnternet sitesine girdikten sonra, “Swap Now”a tıklayın (1). Ardından, işlemi gerçekleştirmek için açılan pencerede “Confirm”e tıklayın (2).

Bu adımları tamamladıktan sonra, transferiniz belirli bir süre içinde gerçekleşecektir. İşleminizin durumunu, Metamask’ın “Activity” panelinde veya Etherscan üzerinden takip edebilirsiniz.

Metamask ile Neler Yapabilirsiniz?

Artık Metamask’ın temellerini bildiğinize göre, Ethereum’un tüm özelliklerini kullanabilirsiniz.

Bu özellikler arasında;

Sizler için hazırladığımız Metamask 101 konulu yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Metamask’ın tüm inceliklerine dair olan yazımızı keyifle okumanızı dileriz.

Daha fazla Nedir içeriklerimiz için: Nedir?

Daha fazla Nasıl içeriklerimiz için: Nasıl?

Daha fazla Kimdir içeriklerimiz için: Kimdir?

Son Yazılar

Exit mobile version