Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $38925.65
0.56%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2154.8
3.13%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.2
1.60%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $228.5
0.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

METAVERSE

Metaverse Platformları Düşen Ticaret Hacimlerine Rağmen Popülerliklerini Koruyor

DappRadar’a göre 2022 yılının 3. çeyreğinde en popüler 10 metaverse projesinin ticari hacmi 2. çeyreğe nazaran %80 düştü.

Clock
Paylaş
Metaverse Platformları Düşen Ticaret Hacimlerine Rağmen Popülerliklerini Koruyor

2022 yılının 3. çeyreğinde en popüler 10 metaverse projesinin ticari hacmi 2. çeyreğe nazaran %80 düştü. Ancak analiz şirketi DappRadar’a göre bu durum sanal alemlere yönelik ilginin bittiği anlamına gelmiyor. 

Metaverse sektörü son dönemde oldukça fazla negatif haberle gündeme geldi. Özellikle Decentraland ve Meta gibi sektörün önde gelen platformlarındaki kullanıcı aktivitesi azlığı gündeme bomba gibi düşmüş, platformlar söz konusu haberlerin doğruluğunu reddetmişti. 

728×90 muhabbit - Metaverse Platformları Düşen Ticaret Hacimlerine Rağmen Popülerliklerini Koruyor300x250 muhabbit - Metaverse Platformları Düşen Ticaret Hacimlerine Rağmen Popülerliklerini Koruyor

20 Ekim 2022’de yayımladığı bir raporda DappRadar, 3. çeyrekte metaverse’lerin ticaret hacminin ciddi bir darbe aldığını, ancak söz konusu projelerin NFT satışlarının yalnızca %11,55 oranında düştüğünü belirtti. 

DappRadar’a göre düşük ticaret hacmi azalan fiyatların bir yansımasından ibaret olabilir. Diğer bir deyişle, düşük ticaret hacmi illa ki bu projelere yönelik ilginin bittiği anlamına gelmiyor. 

“Bunu boğa piyasasının bir işareti olarak görüyoruz, nitekim metaverse projelerine yönelik ilgi azalmadı. Bunun yerine kripto para fiyatlarındaki düşüş projelerin genel ticaret hacminin düşmesine sebebiyet verdi.”

Söz konusu 10 projeden 8’inin NFT satış sayılarında önemli düşüşler yaşamış olması ise bu argümanın aksine çalışıyor. The Sandbox ve NFT Worlds V2’nin NFT satışlarında gördüğü sırasıyla %190 ve %79’luk artışlar bir kenara bırakılırsa, geri kalan tüm projelerin NFT satışları düşüş yaşadı.

DappRadar’a göre The Sandbox’ın mevcut popülaritesinin sırrı yeni oyun tecrübeleri ve koleksiyon fırsatları vadeden Alpha Season 3.

NFT Worlds V2 ise Minecraft’ın bir yan ürünü olması dolayısıyla bir nevi “alım fırsatı” olarak görülüyor.

Sandbox Metaverse Muhabbit - Metaverse Platformları Düşen Ticaret Hacimlerine Rağmen Popülerliklerini Koruyor

Metaverse Taban Fiyatları Çakıldı

Bu arada DappRadar’ın raporu NFT taban fiyatlarının da ortalama %75 oranında azaldığını belirtti ve bu durumun da ticari hacmin düşüş sebeplerinden olabileceğini dile getirdi. 

İlginizi çekebilir: Metaverse Platformları Aktif Kullanıcı Konusundaki Yanlış Bilgileri Düzeltmek İstiyor!

“Metaverse gayrimenkulü şu anda çok fazla amortismana tabi tutuluyor.”

DappRadar ayrıca mevcut durumun kripto para ayı piyasasının metaverse sektöründeki yansıması olduğunun da altını çizdi. 

The Sandbox 10 Ekim 2022’de günde 39.000 aktif kullanıcıya sahip olduğunu, aylık aktif kullanıcı sayısının ise 201.000 olduğunu belirtti. Decentraland ise günlük 8.000 aktif kullanıcısının olduğunu, aylık kullanıcısı sayısının ise 56.697 olduğunu ifade etti. 

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için hesabımızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Metaverse haberleri için: Metaverse Haberleri

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar