Muhabbit

BLOCKCHAIN

Microsoft Karbon Kredisi Almak İçin Blockchain Kullanacak!

Microsoft, karbon ayak izini düşürmek adına blockchain teknolojisini tercih etti!

Clock
Paylaş
Microsoft Karbon Kredisi Almak İçin Blockchain Kullanacak!

Microsoft, Avustralya’da karbon kredisi satın alabilmek için blockchain teknolojisinden yardım aldı.

Cosmos blockchaini üzerine inşa edilen Regen Network ile birlikte CarbonPlus Grasslanda kredileri, Yeni Güney Galler’deki iki çiftliğe devredildi.

Karbon krediler, her şirketin atmosfere yaydığı karbondioksit miktarını ölçmeye ve daha az karbondioksit yayan şirketlerin, bu kredilerini satmaya yarayan bir sistem olarak çalışıyor.

Bu sistem artık Regen Network’ün uzaktan algılama teknolojisi ile elde edilecek. Bu durumda hayvanların refahı, toprağın sağlığı ve genel ekosistemin çalışma sağlığı daha rahat bir şekilde izlenebilecek.

Microsoft’un hamlesinden önce doğal sermaye şirketi Impact AG’nin başlattığı bir girişimle Wilmot Cattle Co.’ya toplam 43.338 metrik ton karbon kredisi verilmişti. Wilmot çiftçilerinin, yönetilen otlatma uygulamaları sayesinde organik karbon konsantrasyonunu %4.5’a kadar artırdığı bildirilmekte. Bu arada topraktaki organik karbon konsantrasyonu %4 ila %6 arasında seyretmelidir.

Microsoft, 2020’de karbon ayak izini 2030 yılına kadar sıfıra indirmeye çalışacağını duyurmuştu. Dahası, Microsoft, 1975’de faliyete başladığından bu yana ürettiği karbon hacmini de ortadan kaldırmayı hedeflemekte.

Regen Network CEO’su Christian Shearer girişimi kutlayarak, iklim değişikliği ile mücadele eden konseptler dolayısıyla umut verici bir konuşma yaptı.

Impact AG ve Wilmot Cattle Co ile yaptığımız çalışmalar, iklim değişikliğine yönelik tarımsal ve doğa temelli çözümlerin sözde kalmadığını ve karbon ayak izlerini hızla azaltma potansiyeline sahip olduğumuzu gösteriyor.

Microsoft’un karbon kredileri ile ilgili attığı adım, iş dünyasındaki değişimi tetikleyebilir.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar