Muhabbit

MicroStrategy Hisseleri Yükselişte! İyi Karar Mı Kötü Karar Mı?

MicroStrategy hisseleri yükselişte, peki Bitcoin stratejisi şu zamana kadar alınan en iyi karar mı? Ya da en kötü karar olabilir mi?

MicroStrategy, bir süredir birincil rezervlerini lider kripto para birimi Bitcoin’e çevirmeyi düşünüyordu. Dün şirketi kuruculuğunu, yönetim kurulu başkanlığını ve CEO’luğunu üstlenen isim Michael Saylor, sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda yeni satın alımı açıklamıştı.

Açıklamanın ardından şirketin hisse senetlerinde gözle görülür bir değişim meydana geldi. Yaklaşık %9luk bir fiyat artışını gören hisseler, daha önce 11 Ağustos 2020 tarihindeki Bitcoin satın alımında %10’luk bir artış yaşamıştı.

Michael Saylor, Coindesk’e verdiği demeçte “Çok da sağlam olmayan 500 milyon dolarlık bir buz dağının üzerinde olduğumuzun farkına vardık.” dedi. Ayrıca ikinci Bitcoin satın alımı ile ilgili başka söylemlerde bulundu. Alımın spekülasyon veyahut risk önlemi olmadığını Bitcoin’in birincil rezerv olmasını, benimsenmesini sağlamak için yapılan bilinçli kurumsal bir strateji olduğunu savundu.

Amaç Bitcoin’i Güvenli Liman Yapmak Olabilir Mi?

Altın, gayrimenkul gibi güvenli liman sayılan varlıklar her zaman enflasyona karşı bir korunma olarak görülür. MicroStrategy’nin amacı bu güvenli liman olarak bilinen varlıklara bir yenisini eklemek; Bitcoin. Birçok analiste göre Bitcoin hem enflasyona karşı bir koruma vazifesini üstlenebilir hem de birçok varlık sınıfından daha iyi performans gösterebilir. Yani güvenli liman olmak için gerekli vasıflara sahip.

En İyi Kararı Da Olabilir En Kötü De…

Güvenli liman hâline getirmek, benimsenmesini sağlamak veyahut birincil rezerv hâline getirmek… MicroStrategy bu stratejisiyle kripto para dünyasının yanı sıra birçok analistin dikkatini çekti. Grayscale’in CEO’su Barry Silbert, bu stratejinin şirketin CEO’su Michael Saylor’un en iyi veyahut en kötü kararı olduğunu savundu.

“En iyi veya en kötü olduğu şu an için bilinmez ama kesinlikle tarihe geçecek olan bir karar. Kitaplara konu olacağı kesin. Halka açık bir şirketin CEO’su için büyük cesaret gerektiren bir karardı ve bu cesaretinden dolayı onu takdir ediyorum.”

Grayscale CEO’su Barry SILbert

Silbert, neden en iyi veyahut en kötü karar olarak nitelendirdiğini de açıkladı. MicroStrategy’nin bu kadar büyük miktarda BTC’yi tutmak için büyük bir risk aldığını belirtti. Ancak Bitcoin uzun vadede bakıldığında büyük bir yükseliş geçirirse bu Silbert’e göre şirketin hisse senetleri için de bir katalizör olabilir.

İyi veyahut kötü bir karar olup olmadığını sorgulayan başka bir isim ise Compound Finance’ın genel danışmanı Jake Chervinskey. Chervinskey, şirketin daha fazla Bitcoin almaya devam ederse SEC’in radarına gireceğini düşünüyor.

“Federal menkul kıymetler yasalarında halka açık bir şirketin SEC onayı olmadan kendini Bitcoin ETF’ye (borsa yatırım fonu) dönüştürmesine izin veren bir boşluk yok ancak MicroStrategy’nin daha fazla Bitcoin alması hâlinde SEC, Nasdaq’a yanıtlamak istemeyeceği sorular sormaya başlayabilir.”

Compound Fınance Genel danışmanı Jake Chervınskey

Daha fazla MicroStrategy için; MicroStrategy Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version