Muhabbit

NEDİR

Mina Protocol Nedir?

Mina Protocol, katılımcılarıyla beraber güçlenen, dünyanın en hafif ve en erişilebilir blok zinciridir.

Clock
Paylaş
Mina Protocol Nedir?

Mina Protocol, katılımcılarıyla beraber güçlenen, dünyanın en hafif ve en erişilebilir blok zinciridir. Günümüzde, Bitcoin ve Ethereum gibi mevcut kripto para birimleri yüzlerce gigabayt veri saklıyor ve zaman geçtikçe de bu kripto para birimlerinin blok zincirlerinin boyutu artıyor. Ancak Mina Protocol ile kullanım ne kadar büyük olursa olsun, blok zinciri her zaman aynı boyutta kalıyor. Bu özelliği sayesinde de Mina Protocol katılımcıları, ağı hızlı bir şekilde senkronize edip doğrulayabiliyor.

Bu özellik, bir tür kriptografik kanıt olan zk-SNARK’lar sayesinde mümkün olmuştur. Bir Mina “node”u (düğümü) her yeni bir blok ürettiğinde, bloğun geçerli olduğunu doğrulayan bir SNARK “proof”u (kanıtı) da üretir. Nodelar, tüm zincirin aksine küçük “proof”u saklayabilir. Mina Protocol, blok boyutları hakkında endişelenmenize gerek kalmadan, ölçekte merkezi olmayan bir blok zinciri sağlar.

Mina Protocol, kullanıcılarına PoS (hisse kanıtı) özelliğiyle beraber limitsiz bir blok üreticisi sayısı sunuyor. Bu sayede de, kendine has merkeziyetsiz yapısıyla beraber Mina Protocol, blok üreticisi sayısının sınırsız bir şekilde artmasıyla daha güvenli ve daha dayanıklı bir hale geliyor. Ayrıca, BisonTrails, Figment Networks ve Spark Pool gibi blok üreticileri de Mina Protocol üzerinde profesyonel olarak çalışan blok üreticileri olarak yer alıyor.

image 48 - Mina Protocol Nedir?
Blok üreticileri ve SNARK üreticileri

Mina Protocol üzerinde node çalıştırıp, ağı daha güvenli hale getirmek isteyen katılımcılar, diğer blok zincirleri için gerekli olan pahalı bilgisayarlara ya da donanımlara ihtiyaç duymuyor. Mina Protocol düşük boyutlu bir blok zinciri olduğu için katılımcılar hızlıca bağlanarak zinciri onaylayabiliyor. Katılımcı sayısı artsa bile düşük boyutlu kriptografik sistemiyle zincir her zaman kullanıcılar için erişilebilir kalıyor.

Ayrıca, dApp (merkeziyetsiz uygulama) geliştirmek isteyen kullanıcılar SNARK tabanlı merkeziyetsiz uygulamaları Mina Protocol üzerinde geliştirme şansına sahip. SNARK sayesinde de geliştirilen merkeziyetsiz uygulamalar doğrulanabilir, gizli ve ölçeklenebilir oluyor.

Protokolünü ve topluluğunu geliştiren katılımcılara Mina “token”ı veren Mina Protocol, katılımcılarına çeşitli hibe imkanı sağlıyor. Katılımcılar kendi projelerine göre protokol geliştirmeye katkıda bulunabilir ya da dilerlerse topluluk için çalışmalarda bulunabilir.

Mina Protocol Teknolojisi

Mina Protocol, blok zincirindeki katılımcıların sorumluluğundadır. Merkeziyetsiz yapısıyla ağ üzerinde bir aracı olmadan işlemler gerçekleştirilir. Düşük boyutlu verileri kontrol etme imkanı sunan protokol, bu özelliğiyle beraber katılımcıların çokluğuyla daha merkeziyetsiz ve daha güvenli bir hale gelir. Çok sayıdaki katılımcının zincire erişebilmesinin bu denli kolay olması da zk-SNARK sayesinde gerçekleşir.

zk-SNARK Nedir ve Nasıl Çalışır?

Blok zincirindeki tüm bilgileri göndermek yerine zinciri küçük boyutta anlık ekran görüntüsü olarak kaydeden zk-SNARK, kendinden bir sonraki bloğun ekran görüntüsünü bir öncekinin arkasına koyar. Bu sayede de zincir sonsuz ve büyük miktarda veri içerse bile ekran görüntüleri sabit boyutlu kalır. Küçük boyuttaki ekran görüntüleriyle de Mina Protocol, dünyanın en hafif blok zinciridir.

MINA Token Ekonomisi

MINA, Mina blok zincirinin yerel varlığıdır. Mina blok zincirinde bloklar oluşturmak ve yeni bloklar üretmek için MINA “token”ı gerekli kılınmıştır.

MINA, arz sınırı olmayan enflasyonist bir “token”dır. Tüm token sahipleri, enflasyonun orantılı yüzdesini almak için herhangi bir kilitleme gerekmeden pay alabilir. Lansman sırasında dağıtılan ve 8 yıl boyunca tamamen açılacak olan toplam 1 milyar MINA “token”ı vardır. Ana ağın ilk yılında kilitli hesaplar, yıllık %12 enflasyonu hedefleyen blok ödülü alacaktır. Enflasyon oranı zamanla azalacak ve sonunda %7’de sabitlenecektir. Ana ağın ilk 15 ayı boyunca, kilidi açılmış hesaplar, kilitli hesapların aldığı blok ödüllerinin iki katına kadar alacaktır.

image 49 - Mina Protocol Nedir?
MINA token ekonomisi

MINA Token Fiyatı

Bu içeriğimiz yazılırken CoinMarketCap verilerine göre borsalarda son 24 saatte yaklaşık %22 fiyat artışıyla $2.95 fiyatıyla işlem gören MINA, dolaşımdaki 191.916.918,84 MINA “token”ı arzıyla da kripto para piyasasında yer alıyor. MINA “token”ının son 24 saatteki işlem hacmi ise yaklaşık $220 Milyon.

image 50 - Mina Protocol Nedir?
Mina grafiği

MINA “Token”ı Nereden Satın Alabilirim?

MINA token satın almak isteyen kullanıcılar OKEx, Huobi, Binance, Gateio, Coinlist ve Kraken borsalarında bu işlemi gerçekleştirebilir.

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar