Muhabbit

Muhabbit ve Heroes Chained AMA Etkinliği Gerçekleşti!

Heroes Chained projesi hakkında merak edilenleri sizler için sorduk!

Heroes Chained AMA etkinliğimizi 13 Ocak 2022 tarihi saat 20:00’da Muhabbit Telegram kanalında gerçekleştirdik. Konuğumuz Heroes Chained kurucu ortağı ve CTO’su Ersin Taşkın‘dı.

Etkinliğimiz iki turdan oluştu. İlk turda, Muhabbit ekibi olarak Ersin Bey’e 3 adet soru yönelttik ve cevaplarını aldık. İkinci turda ise Muhabbit Telegram grubu üyelerinden gelen sorulardan 10 tanesi Ersin Bey tarafından cevaplandı. Cevaplanan 10 sorunun sahibi, etkinlik ödülü olan 250 Heroes Chained Tokenı (HeC) kendi aralarında paylaşacaklar.

Yöneltilen sorular ve Ersin Taşkın’dan gelen yanıtlar haberimizde sizlerle.

Kendinizi ve Heroes Chained ekibini kısaca tanıtır mısınız?

Ben Ersin Taşkın. Heroes Chained projesinin kurucu ortaklarındanım. CTO olarak teknik ekibi yönetiyorum. Heroes Chained projesi, ekibiyle ön plana çıkıyor. Kurucu ortağımız Mevlüt Dinç, Türk oyun sektörünün kurucu babası olarak bilinir. İngiltere’de oyun geliştiricisi ve yapımcısı olarak müthiş bir kariyerin ardından 2000 yılında ülkemize geliyor ve oyun sektörünün gelişmesinde öncü bir rol üstleniyor. Activision, Ubisoft, Super Nintendo gibi dünya devlerine oyunlar üretmiş. Dünya çapında ödüller kazanan oyunlar geliştirmiş. Türkiye’de de İstanbul Kıyamet Vakti, I Can Football, Süper Can gibi oyunlarıyla ünlü.

3-B modelleme tarafında ise Onur Can Çaylı var. O da Amerika’da Sony Pictures, DreamWorks, Marvel, Sega, Massive Black, Lola Vfx, Gradient Fx, HBO, Netflix gibi şirketlerde Game of Thrones, The Amazing Spider Man, Terminator Genisys, Avengers: Age of Ultron, Antman, Man in Black 3, Marvel vs Capcom, Sonic Rise of the Relics gibi projelerde çalışmış. Game of Thrones’taki Ak Gezenler ırkının yaratıcısı ve tasarımcısı. Türkiye’ye dönüp kendi sektörüne katkıda bulunuyor. Blokzincir ekibimiz de Avalanche Hackathon’unu kazandı. Orada da çok güçlü bir ekibimiz var. Backend tarafında ve özellikle büyük yazılım sistemleri kanadında da çok güçlüyüz. Temel kurucu ekip ülkemizin en büyük yazılım şirketlerinden Kod-A ve CBKSoft’un kurucu ortakları.

İlginizi çekebilir: Avalanche Network Nedir?

Bize projenizden bahseder misiniz?

Heroes Chained bir aksiyon RPG oyunu. Orta dünyaya benziyor. Ventuna gezegeni insan, elf, orc, cüce, vb. ırklara ev sahipliği yapıyor. Onur Hoca ayrıca daha önce hiçbir yerde görmediğiniz bir ırkı daha tasarlıyor. Hatırlayın, Game of Thrones’ta Ak Gezenleri tasarımlamıştı. Gezegen Oblivion ve orduları tarafından işgal edilir ve tüm ırklardan sağ kalanlar Last Hope adlı şehri kurarlar. Şehir duvarları ve büyü kalkanı sayesinde şehirde güvendedirler. Dolayısıyla, şehir içinde PvP dediğimiz oyuncular arası bir oyun deneyimi var. Arenalarda PvP dövüşler, resmi, gayr-ı resmi turnuvalar, ligler. Alışveriş, sohbet. Klanlaşma, sosyalleşme hepsi insan oyuncular arasında.

Şehrin dışında ise PvE denilen çevreye yani oyun yazılımına karşı oynama modu etkin. Her oyuncu bir lonca sahibi. Loncasında kahramanları var. Dilediğinizce adette, her ırktan, sınıftan kahramanınız olabilir. Buradaki kahramanlar bildiğiniz orta dünya RPG kahramanları. Ayrıca bir garajınız var çünkü şehir dışında dolaşmak için uygun bir karavana ihtiyacınız var. Şehir dışında uzaklaştıkça daha tehlikeli bölgelere geçiyorsunuz. Daha ileri bir karavana ihtiyacınız var. Yani malzemelerden aletler, parçalar geliştirmeli veya satın almalısınız. Garajınızı geliştirmelisiniz. Yani geliştirme modu da var. Şehir dışında gezerken keşif yapmak, bazı kaynakları, tokenları, NFT’leri bulmak mümkün. Ve tabii ki de RPG’nin vazgeçilmezi zindanlar. Zindanlarda yaratıklarla savaşarak adım adım hedefe ulaşmak, en sonunda boss’u da yenip ganimeti elde etmek. Bulmacalı zindanlar. Çok zengin bir oyun deneyimi söz konusu. Tüm oyunu burada anlatmak kolay değil. Zaman içinde oyunla ilgili bilgiler, videolar yayınlayacağız. Sosyal medya hesaplarımıza abone olmanızı ve bizi oradan takip etmenizi tavsiye ederim.

Metaverse, GameFi, Play-to-Earn çok popüler konular. Birçok proje çıkmakta. Heroes Chained projesini özel kılan ne? Projenizi ön plana çıkaran özellikler nelerdir?

Öncelikle ekibimiz en önemli ayırt edici özelliğimiz. Ekip gerçekten çok güçlü. O nedenle sektörde en iyi dox’lanmış yani belgeleriyle tanıtılmış ekibe sahibiz. Arkadaşlardan web sitemize giderek ekibin temel oyuncularını ayrıntılı çalışmalarını öneririm. İkinci olarak biz yola çıkarken play-to-earn projelerindeki şu sorunu tespit ettik. Hype bittiğinde oyunculara vereceğiniz parayı nereden bulacaksınız? Günümüzdeki play-to-earn oyunları DeFi’ın oyunlaştırılmasından ibaret. Çok da iyi bir oyun deneyimi sunmuyor. Öte yandan gerçek oyun sektörü pandemiyle birlikte yılda 200 milyar dolarlık bir sektöre dönüştü. 3.2 milyar insan bu kadar parayı ödemeye razı bu oyunları oynamak için. Özellikle de gelişmiş ülkelerdeki oyuncular için ödenen paralar son derece makul kalıyor. Biz de oyun deneyimi gerçek oyun sektöründe ayakta kalacak bir oyun geliştirelim ve play-to-earn ile aynı blokzincir ve NFT teknikleriyle oyuncularımıza sahiplik ve para kazanma şansı verelim dedik.

Bu yaklaşımın adına da play-and-earn dedik. Play-to-earn kavramının karşısına koyduk. Yani para kazanmak için oynamak yerine, oynadıkça kazanmak kavramı. Farkı da vurgulamak için “Game first for GameFi” dedik. Bu kavramları ilk ortaya koyan olduk. Ekip de buna göre oluşturuldu zaten. Ayrıca hem mobil hem de PC oyuncularını hedefliyoruz. Ve native uygulamalar geliştiriyoruz. Bu da çok nadir ve zor bir konu.

Öte yandan hedeflediğimiz oyuncu kitlesinde blokzincire aşina olmayan bir sürü kişi var. Onlar için de oyuna entegre bir cüzdan geliştirdik. Bu cüzdan sayesinde zincir üstü cüzdan kurma, para ile token alma, taşıma, entegre etme gibi güçlüklere katlanmadan otomatik kurulan bir cüzdanla işe başlayacaklar. Gizli anahtarlarını kaybetseler dahi NFT ve tokenlarını kaybetmeyecekler çünkü bizim cüzdanımızda bu anahtarları kurtarmak mümkün. Ancak bizim cüzdanımızda anahtarları bizim uhdemizde. Bunu kendi uhdelerine diledikleri zaman geçirebilirler. Bunun için eğitimlerine yardımcı olacağız. Varsayılan kullanım şeklimiz ise kişilerin kendi zincir üstü cüzdanlarını kullanmasıdır. Bunu vurgulayalım.

İlginizi çekebilir: Oyun Sektörü, Kripto Para Adaptasyonunu Artırabilir!

Uluslararası çapta başarıları olan birçok ekip üyesi / yönetici bulunması, projenin de uluslararası bir çapta ses getireceğinin bir nevi fragmanı olabilir mi?

Çok önemli buluyoruz bu konuyu. Biz Türklerin kurduğu bir projeyiz ve çekirdek topluluğumuz da Türklerden oluşuyor. Ancak hedef hep küresel oldu. Şu anda Telegram kanallarımızda Türkler azınlıkta. Whitelist’imizde bile Türkler azınlıktaydı ki geçmişte kaldı. Ekip elemanları kariyerlerinde hep dünya çapında başarıyı yakalamış Türkler. Biraz Avalanche’a ve Emin Hoca’ye benzetiyorum. Avalanche gibi olmak istiyoruz. Küresel. Ve de Türk topluluğuna da ayrı bir sevgimiz ve güvenimiz var.

Avalanche networkünü seçmenizin sebebi Avalanche’ın Türk olması mı yoksa başka sebepleri de var mı?

Bizler merkeziyetsizliğe çok büyük önem veriyoruz. Google’da “superrational attack” araması yapın, benim Bitcoin’in kurulduğu cryptography maillistte bir yazımı göreceksiniz. Bir de teknik bilgimiz gereği L2 kullanmak istemiyoruz. L1 mainnetlerde Solana, Avalanche ve Algorand’ı beğendik. Zamanı verimli kullanmak adına Avalanche ve Solana’ya ayrıntılı eğildik. Her iki ekiple de görüştük. Her ikisi de bize tohum yatırımcı olmak istedi. Avalanche’ı seçtik. Ki Solana’ya da inanıyoruz. İlişkilerimiz devam ediyor. Teknik olarak Avalanche’ın büyüme potansiyeline inanıyoruz. Daha yazılımcı dostu bir API ve SDK’sı var. Hızı çok iyi. Görüşmelerde GameFi Subnet konusu kafamızdaydı. O da işlem ücretleri konusunda ve bazı teknik uyarlamalar konusunda içimizi rahatlattı. Sonuç olarak teknik nedenler ön plandaydı. Ancak en başından beri Mevlüt abinin gönlünde yatan aslan Avalanche idi. Sonuçta Emin Hoca ile gurur duyuyoruz. O da bir etmendir bazılarımızca ama teknik bileşen ağır bastı diyebilirim. Ayrıca Avalanche’ın lider GameFi projesi olmayı hedefledik. Solana Star Atlas gibi. Solana’da bu mümkün olmayabilirdi.

İlginizi çekebilir: Prof. Dr. Emin Gür Sirer Kimdir?

Oyununuza Google Play ve iOS gibi platformlardan erişimler olacak mı? Olacak ise ne kadar sürede gerçekleşecek?

Kredi kartı desteğini gündemimize aldık. iOS ve Google Play desteğini istiyoruz ancak biraz da bu platformların blokzincire bakışı belirleyici olacak. Bu kurumlarda en üst düzeyden erişebiliriz.

Öncelikle İyi akşamlar hocam. Oyunun güzel bir yol haritası var, bu yol haritasını zamanında tamamlayacağınıza inanıyor musunuz? 

Yol haritasının zorlu olduğunu kabul ediyorum. Bugüne kadar uymayı başardık. Şansımız, daha önce bu işi defalarca yapmış kişilerden oluşmamız. Patinaj, deneme yanılma, uzun analiz planlama gibi süreçleri hızlı geçtik. Ayrıca herkes 7-24 çalışıyor. Yazdıkça duygulanıyorum. Herkes çok çalışıyor ancak iş gibi görmüyoruz. Zevk alıyoruz. Yani play-to-earn değiliz, bizde bu işte: play-and-earn’üz.

Bazı projelerin yarı yolda kalması talihsiz bir durumdur çünkü geliştiriciler uzun vadede istenen sermayeyi elde edemedikleri için konsepti terk ederler; bu projeyi gelişimi için nasıl sürdürülebilir hale getirmeyi planlıyorsunuz?

Projeye inanç çok yüksek. IDO sonrası tüm roundlarda 4.5 milyon dolar gibi bir rakam toplamış olacağız. Bu GameFi’daki en büyük projelerin rakamlarına denk geliyor. Hedefler büyük ancak finansman sorunumuz olmaz. Ayrıca her bir kurucu ortak projeyi finanse edecek güce sahip. Sadece blokzincirin DAO ve topluluk mantığı gereği projeyi toplulukla finanse ediyoruz. Hepimiz ismimizi ortaya koyduk. Büyük kariyerlerimizi ortaya koyduk ve kendimizi dox’ladık. Ancak çok büyük projelerde bu kadar ifşadır proje ekipleri.

Heroes Chained hacker saldırısına karşı güvenli mi? Kullanıcıların güvenliği ve gizliliği açısından neyi garanti edebilir veya vadedebilir?

Değer ifade eden şeyler blokzincir güvenliğinde. Orada da akıllı kontrat güvenliği önemli. Ekibimiz çok güçlü ancak buna rağmen Certik’e denetlettik. Certik ile bazı konuları yeri geldi tartıştık. Konsensüs mekanizmaları ayrıntısında konuya hakim bir ekibiz ancak asla büyük konuşulmamalı ve daima uzmanlara danışılmalı. Biz de öyle yapıyoruz. Düşünün Vitalik Buterin ve arkadaşları bile yeri geliyor Emin Hoca başta olmak üzere bir konuda uzmanına danışıyor. Gerçekten uzmansanız danışmaktan çekinmezsiniz.

Neden “Heroes Chained” ismini seçtiniz ve bu ismin bir hikayesi var mı?

Heroes benim eskiden çok severek oynadığım bir oyundu. Ekip üyeleri de çok sever. Heroes iyi bir isim. Chained de blokzincirli anlamında. Ayrıca bizler kenetlenmiş kahramanlarız diyoruz. Hem ekip hem de oyuncular. Kenetlenerek Oblivion’u yeneceğiz sonunda.

Merhaba, Heroes Chained kullanıcılardan gelen olumlu veya olumsuz geri bildirimleri dikkate alıyor mu, bunun için özel bir ekibiniz var mı? Herkese İyi akşamlar.

Telegram kanallarımızdan gelen bildirimleri çok dikkate alıyoruz. Whitelist yapmayacaktık gelen bildirimler üzerine yapma kararı aldık örneğin. Twitter, Telegram ve Discord’da aktif olan, yapıcı geri bildirim veren, topluluk üyelerine yardımcı olanlardan beta tester seçiminde whitelist yapabileceğiz. Böyle bir fikir geldi. Dikkate alıyoruz. Beta tester’lara fair drop ve bounty hediyesi var.

Merhaba, Oyun çıkmadan tokenın ön satışı yapılıyor. Oyun çıkana kadar tokenın fiyatını korumak için ne gibi kullanım alanları olacak? Teşekkürler.

Güzel soru. IDO’muz 17 Ocak’ta Avalaunch ve Seedify’da olacak. Akabinde hızla DEX listelenmesi. Trader Joe. Sonrasında Pangolin olur diye tahmin ediyorum. Akabinde çok iyi merkezi borsalarla temastayız ve listeleme konusunda çok sıcaklar. Güzel bir zamanlamayla hem Türk hem de küresel büyük borsalarda çıkmaya başlayacağız. Her borsa yeni bir heyecan ve hype oluyor. Oyunumuz ikinci çeyrek sonunda beta teste çıkacak. Yani 5 ay var. Bu arada sadece borsa listelenmeleri olmayacak. NFT satışları da olacak. Önce çok özel bir ırktan satış yapacağız. Bu ırkı alanlar kurucularımızdan olmuş olacak. Oyunda bulamayacağınız ve satın alamayacağınız bir ırk. Ayrıcalıkları olacak. Sonraki aşamada Land yani arazi satışlarımız olacak. Metaverse yer satışları çok popüler ve bizde de öyle olacak. Beta testi 3 ay sürecek. O kısım çok heyecanlı geçer zaten. Akabinde de oyun çıkacak. Sonasında da expansion pack, interoperability derken sonumuz malum RPG dünyası. HeC token tek ve sabit arz. Oyun ekonomisi büyüdükçe HeC sahipleri kazanacak, merkezi otorite HeC basamayacak.

Çoğu Oyun Platformu, oyuna yeni bir oyuncunun katılması için pahalı başlangıç maliyeti nedeniyle şu anda düşük bir oyuncu tabanına sahiptir. Heroes Chained geniş bir oyuncu grubunu nasıl cezbeder? Projenizi diğerlerinden farklı kılan özelliklerinden bahseder misiniz?

Play-to-earn projeleri böyle. Axie buna bir örnek. Oyuncunun yüksek para yatırması gerek oyuna başlayabilmek için. Play-and-earn’ün bir farkı da burada. Biz de gerçek oyunlar gibi girişi ücretsiz bir oyunuz. Hemen oyuna ücretsiz başlayabilirsiniz. Oynayarak yavaş yavaş gelişebilirsiniz. Ancak NFT, token alarak bazı süreçleri hızlandırabilirsiniz. Ayrıca kozmetik şeyler alabilirsiniz. Yani ödeme zaman kazanmak ve kozmetik, şerefiye, koleksiyonerlik gibi konular için gerekli.

Heroes Chained Twitter hesabına buradan erişebilirsiniz.

Heroes Chained Telegram kanalına buradan erişebilirsiniz.

Projeye ait tüm linkler için buraya bakabilirsiniz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version