Muhabbit

BITCOIN

NASA, Uydular Arası İletişim İçin Blockchain’i Araştırıyor

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uydular arası iletişim için blockchain teknolojisinin kullanımını araştırıyor.

Clock
Paylaş
NASA, Uydular Arası İletişim İçin Blockchain’i Araştırıyor

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uydular arası iletişim için blockchain teknolojisinin kullanımını araştırmaya başlayacağını açıkladı. 

Blockchain teknolojisinin kullanılması, uyduların kendi takımyıldızıyla ilgili paylaşılan verileri depolamasına yarayacak. Ayrıca otonom iletişimi de mümkün kılacak. SCRAMBL (Blockchain Ledgering Uzay İletişimi Yeniden Yapılandırma ve Haritalama) olarak bilinen proje, NASA’nın Küçük İşletme Teknolojisi Transfer Programı kapsamına giriyor. NASA, 124.000 $’lık bütçeye sahip olan projenin gerçekleştirilmesi için Orbit Logic ve Fraunhofer ABD Deneysel Yazılım Mühendisliği Merkezi ile anlaşıldığını bu hafta web sitesinde yayımlamış olduğu teklif özetinde açıkladı. 

Blockchain Ledgering ile Uzay İletişimi Yeniden Yapılandırma ve Haritalama, Orbit Logic’in mevcut otonom planlama sistemi ile birleştirilecek ve takımyıldızın bir bütün olarak aracı destekli varlık ekip oluşturma stratejileri aracılığıyla daha büyük genel sistem faydası elde etmesine izin verecek.

Bu araştırmada geliştirilecek temel blockchain algoritması, herhangi bir NASA uzay aracının, başka herhangi bir araç ile en etkili iletişim yöntemini özerk olarak belirlemesine izin verecektir. Ayrıca SCRAMBL’in dinamik ağ uyarlanabilirliği, uzay aracının herhangi bir iletişim kesintisinin veya yaşanacak bağlantı kopukluğunun üstesinden gelmesini sağlayacaktır.

NASA, son birkaç yıldır blockchain teknolojisini araştırıyor. Hatırlanacağı üzere uzay ajansı,  gizliliği koruyan ve hava trafiği verilerini iletmek için bir blok zinciri prototipini yayınlamıştı.

Blockchain Kullanımı Artıyor

Devam eden COVID-19 salgınının ortasında bu yıl blockchain’in benimsenmesi arttı. Daha önce bildirildiği gibi, Kolombiya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bakanlığı (MinTIC) ülkeyi blockchain teknolojisini benimsemeye çağırmıştı. Dünyanın birçok yerindeki hükümetler, blockchain teknolojisi fikrini ve farklı sektörlerde kullanımını araştırıyor. MinTIC, blockchain teknolojisini benimseme konusunda ilerleme kaydeden altı ülkeyi açıklamıştı. Bakanlığın bahsettiği ülkeler arasında Estonya,  Çin , Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve Kanada yer almaktadır. 

Geçen yılın sonlarında, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkeyi blok zinciri sektöründe lider olmaya çağırmıştı. Yine son olarak Tayland hükümeti mahkemelerde blockchain teknolojini kullanmak için girişimlerde bulunmuştu.

Görüldüğü gibi çağımızın teknolojisi olan blockchain, hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya başladı ve gün geçtikçe de kullanım alanı artıyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar