Muhabbit

Nasdaq’ta Listelenen Şirket, 150 Milyon Dolarlık Bitcoin Alımı Yaptı!

Nasdaq’ta listelenen Marathon Patent Group 150 milyon dolarlık Bitcoin alımı yaptı.

Bitcoin

Halka açık şirket Marathon Patent Group, nakit rezervleriyle 150 milyon dolar değerinde olan yaklaşık 5 bin Bitcoin’i (4.813 BTC) aldıklarını duyurdu. Nasdaq listesinde yer alan şirket, Bitcoin alımıyla birlikte hazine fonlarının bir kısmını Bitcoin üzerine kurdu.

Bitcoin madenciliğiyle de ilgilenen şirketin ilk kez piyasadan Bitcoin alımı yapması büyük ilgi uyandırdı. Marathon Patent Group CEO’su Merrick Okamoto, The Block’a yaptığı açıklamada MicroStrategy gibi ileri görüşlü şirketlere benzer şekilde, hazine rezervlerinin bir kısmını Bitcoin olarak tutmanın, Amerikan doları olarak tutmaktan daha uzun vadeli bir strateji olacağına inandıklarını ifade etti.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Haberleri

Geçtiğimiz yıl, yüzde 892 gibi bir hisse fiyatı artışı yaşayan Marathon’un Bitcoin alımıyla birlikte fiyat artışını artırmayı planladığı düşünülüyor. 2021 yılına girdiğimiz Ocak ayında Marathon bir hisse senedi turunda 250 milyon dolar gibi bir meblağ toplamıştı. CEO Okamoto’ya Bitcoin alımı için kullanılan paranın kaynağı sorulduğunda, Ocak ayı başında toplanan paradan bağımsız olarak şirketin 425 milyon dolarlık bir nakit rezervi olduğu ve Bitcoin alımının bu rezerv ile gerçekleştirildiği cevabı alındı.

150 milyon dolarlık Bitcoin alımı için, kripto para finansal hizmetler firması NYDIG’nin yardımcı olduğu bildirildi. İşlemin 21 Ocak 2021 tarihinde tamamlandığını ve o tarihte Bitcoin’in fiyatının 31 bin 135 dolar civarında olduğu belirtiliyor. Sadece birkaç saat içerisinde tamamlandığı söylenen alım, 2017 yılı sonlarından beri Bitcoin madenciliği yapan Marathon Patent Group’un ilk Bitcoin alımı olmakta.

Şirketin şu anda günde yaklaşık 1,5-2 kadar BTC çıkaran 2 bin 560 Bitcoin madencisi olduğu biliniyor. Toplamda 150 milyon dolarlık Bitcoin alımı ile, Bitcoin rezervi bulunan şirketler arasına katılan Marathon Patent Group’un daha önce Bitmain’den 70 bin adet kripto para madenciliği cihazı siparişi verdiği de öğrenildi. Cihazlar için 170 milyon dolar ödeyecek olan şirketin, Kuzey Amerika’da kripto para madenciliği şirketi olarak öne çıkması planlanıyor.

İlerleyen zamanlarda yeni bir Bitcoin alımının yapılıp yapılmayacağı ise henüz belli değil. Çeşitli faktörlerin değerlendirilmesi sonrası yeni bir Bitcoin alımı ufukta gözükebilir.

MicroStrategy’nin başlattığı Bitcoin alımı ve rezervleri Bitcoin’e çevirme furyası son hızda devam ediyor. İlerleyen dönemlerde büyük şirketlerin bu furyaya katılımının süreceği düşünülüyor.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version