Muhabbit

Nelson Mandela’nın Tutuklama Emrinin NFT’si 130.000 Dolara Satıldı!

Bloomberg’in haberine göre; Liliesleaf Müzesi, orijinal belgeyi ilk olarak 2004 yılında bağış olarak almıştı.

Bir Güney Afrika müzesi olan Liliesleaf Müzesi, 1962’de Devlet Başkanı Nelson Mandela’ya karşı çıkarılan tutuklama emrini NFT tokenı olarak açık artırmaya çıkardı ve 130.000 dolar topladı.

Gelirin ise Güney Afrika’nın özgürlük ve demokrasi mücadelesini simgeleyen bir kuruluşu olan Liliesleaf Müzesi Miras Alanı‘na aktarılması bekleniyor. Bloomberg’in haberine göre; Liliesleaf Müzesi, orijinal belgeyi ilk olarak 2004 yılında bağış olarak almıştı.

İlginizi Çekebilir: NFT Nedir?

Arama ve tutuklama emrine gelirsek; 1962’de Güney Afrika’nın o dönem azınlık yöneticileri tarafından Mandela’nın hükümeti devirmek için komplo kurmakla suçlanmasından sonra çıkarıldı.

Mandela’nın Tutuklama Emri

Belge 18 Yıldır Müzede Duruyordu

Liliesleaf Müzesi, belgeyi yaklaşık 18 yıl elinde tuttu. Şimdi ise Güney Afrika’nın özgürlük savaşçılarıyla ilişkilendirilen ve betimlenen bu belgeyi bir NFT haline getirerek yeniden fon topladı. Bu müzayededen önce de, başka bir Güney Afrikalı özgürlük savaşçısı Oliver Tambo’nun kalem tabancası NFT olarak yaklaşık 50.000 dolar toplamıştı. Bu müzayelerin ikisini de Güney Afrika NFT pazarı Momint yönetti.

Momint CEO’su Ahren Posthumus, müzelerin neden NFT satışlarına yöneldiğini açıklayan röportajında şu ifadeleri kullandı:

Müzeler, covid nedeniyle turizm açısından çok kötü etkilendiler. NFT satışları akışı canlandırmanın ve tarihi canlı tutmanın bir yolu.

Tüm bunlara ek olarak, müzeler dışında Black Rock Rhino gibi koruma kurumları da kutsal alanların bazı günlük harcamalarını ödemek için NFT’lerden elde edilen gelirleri kullandı. Güney Afrikalı’ların NFT satın aldıkları ya da satın almakla ilgilendikleri öne sürüldüğü için hayır kurumları tarafından NFT’ler daha fazla tercih edilmeye ve kullanılmaya başlandı.

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz!

Son Yazılar

Exit mobile version