Muhabbit

New York Finansal Hizmetler Departmanı, Robinhood’a Cezayı Kesti!

Robinhood’un, işlem izleme ve siber güvenlik düzenlemelerini ihlal ettiği tespit edildi.

New York Finansal Hizmetler Departmanı, birden fazla düzenleyici ihlali gerekçesi ile Robinhood’u 30 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

Departman, bir soruşturmanın ardından şirketin uygun siber güvenlik önlemlerini almadığı veya kara para aklamayla mücadele yükümlülüklerini yerine getirmediği sonucuna vardı. Robinhood’un, departmanın kripto para birimi, para aktarıcıları, işlem izleme ve siber güvenlik düzenlemelerini ihlal ettiği tespit edildi.

Düzenleyiciden yapılan açıklamaya göre, sadece para cezasını ödemenin yanı sıra, Robinhood’un eyalet düzenlemelerine uygunluğunu değerlendirmek için bağımsız bir danışman tutması gerekecek. Şirket ayrıca, web sitesinde müşterilerin şikayette bulunmalarını sağlayan özel bir telefon numarası vermediği için de suçlandı.

New York Finansal Hizmetler Departmanı sorumlusu Adrienne Harris, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“İşi büyüdükçe, Robinhood bir uyum kültürü geliştirmek ve sürdürmek için uygun kaynakları ve dikkati yatırmada başarısız oldu.”

Departman, Robinhood’un kara para aklama karşıtı programının “yetersiz personel” olduğunu ve siber güvenlik programında kritik başarısızlıklar yaşadığını iddia ediyor. Düzenleyiciler, ihlallerin yönetim ve gözetim eksikliğinden kaynaklandığını ve “yeterli bir uyum kültürünü teşvik etme ve sürdürmede başarısızlık” sergilediğini söyledi.

Robinhood İtiraz Etti

Eksikliklere rağmen Robinhood, 2019 yılında kara para aklama ve siber güvenlik düzenlemelerine tam uyumlu olduğunu söyleyerek departmana lisans başvurusunda bulunmuştu. Düzenleyici bunu yasaya aykırı buldu. New York Finansal Hizmetler Departmanı sorumlusu Adrienne Harris ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“New York Eyaletinde lisanslı tüm sanal para şirketleri, geleneksel finansal hizmetler şirketleri ile aynı kara para aklama, tüketici koruma ve siber güvenlik düzenlemelerine tabidir. Herhangi bir lisans sahibi yasayı ihlal ettiğinde araştırmaya ve harekete geçmeye devam edecek.”

Bir Robinhood temsilcisi, şirketin New York düzenleyicileriyle anlaşmasının sonuçlandırılmasından memnun olduğunu ve şirketin mevzuat uyumluluğuna öncelik vermeye çalışacağını söyledi.

Robinhood’un dava ve düzenleyici uygulamadan sorumlu genel danışmanı Cheryl Crumpton ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Sektörde lider yasal, uyumluluk ve siber güvenlik programları oluşturmada önemli ilerleme kaydettik. Kripto para satın almak ve satmak için daha erişilebilir, daha düşük maliyetli bir platform sunmaktan gurur duyuyoruz.”

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Son Yazılar

Exit mobile version