BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

NFT(Non-Fungible Token) Token Nedir?

Değiştirilemez tokenların en yaygın örneği ERC-721 tokenlarıdır.

Yayın:

-

NFT nedir

NFT, eşsiz benzersiz token anlamına gelmektedir ve kimileri tarafından da koleksiyonluk dijital varlıklar olarak tanımlanır. 

İtibari para birimlerini ve coinleri yapısı gereği değiştirilebilir, takas edebilir,  yani herhangi bir parayı aynı değerde başka bir parayla değiş tokuş edebiliriz. Örnek vermek gerekirse birisi size 10 lira borç verdiğinde siz o borcu başka bir 10 lirayla ya da iki tane 5 lirayla ödeyebilirsiniz veya bir Bitcoin her zaman bir Bitcoin’dir. NFT’ler ise bunun aksine koleksiyonluktur ve birbirlerinden farklı değere sahiptir. Değiştirilemez tokenların en yaygın örneği ERC-721 tokenlarıdır.

NFT Projeleri Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

NFT’ler Eğlence, Protokol, Sosyal Para, Oyun Platformu, DeFi, Blockchain Çözümleri, Akıllı Sözleşme Platformu, Governance, Yield Farming, Ticari Hizmetler, İş Platformu, Sanat, Staking ve Emoji olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadır. Büyük ilgi gören ve NFT’nin popülerleşmesini sağlayan ilk projelerinden biri, kullanıcıların sanal kediler biriktirmesine, üretmesine ve değiş tokuş etmesine imkan sağlayan ve Ethereum üzerinde yaratılmış bir oyun olan CryptoKitties’dir.

NFT’lerle İlgili Hangi Platform ve Kripto Para Projeleri Var?

SAND, Enjin Coin, Decentraland, Theta Network, Meme, CHADS VC, UniLayer, Aavegotchi, RedFOX Labs, Phantasma, Rarible, Shroom.Finance, Ultra, WAX, WHALE, ve daha birçok kripto para projesi üzerinde NFT bulunmaktadır.

NFT Standardı Nedir?

NFT’ ler benzersiz yapıda olup, her biri birbirinden farklı değerde veya özelliklerdedir. NFT tokenlar koleksiyonluk ve benzersiz olmaları sayesinde değer kazanırken, değiştirilebilir tokenlar, kullanan kişi sayısı arttıkça değer kazanır. Bu anlamda en popüler platform birçok yeni ekosistem gibi Ethereum ağı. ERC-20 ile karşılığı olan token çıkarılmasına olanak sağlayan Ethereum ağı, NFT’ler için de ERC-721 ve ERC-1155 gibi standartlara da sahip.

NFT Standartları

ERC-721 çoğunlukla koleksiyon olarak kullanılır. 2017 yılında tanıtılan ERC-721 “token”larının ERC-20 “tokenlar”ından farkı kripto para olarak kullanılamaması ve bu nedenle bir borsada başka bir kripto para ile değiştirilememesidir. 

ERC-1155 ise oyun endüstrisi için tasarlanmış daha spesifik bir standart olarak bilinmekedir. Gelecekte yüz binlerce kullanıcının olduğu bir oyunda; ekipman, gıda, hammadde içeren bir sistemde token sözleşmesine yol açabilecek zincirdeki değer yaratabilecek oyun içi şeyler bir zaman sonra birçok soruna sebep olabilir. ERC-1155 tam da burada, kullanıcılara bir paket fırsatı sunmak için tasarlanmıştır.

Birçok kişiye göre geleceğin en önemli ekosistemlerinden biri olacak olan NFT tokenları Bitcoin’in tahtını bile sallayabilir. Bununla birlikte uzmanların birçoğu ve dünyanın en önemli yatırımcıları Bitcoin almanın hala en mantıklı yatırım aracı olduğu konusunda hemfikir. Siz de  güvenli ve hızlı bir şekilde BTC almak istiyorsanız, bir an önce Türkiye’nin en yüksek hacimli kripto para platformlarından Coinzo’yu ziyaret edin.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

İran’da Madencilerin Ürettiği Kripto Paraları Merkez Bankası Alacak!

Üretilen kripto paralar doğrudan merkez bankasına satacak.

Yayın:

-

İran hükümeti ülkenin kripto para birimi düzenlemesini, lisanslı bitcoin madencilerinin, ithalatı finanse etmek için kullanmak üzere üretilen kripto paraların doğrudan İran Merkez Bankasına satmalarını zorunlu kılacak şekilde revize ettiği bildirildi.

Hükümetin kontrolündeki IRNA haber ajansının yayımladığı bir habere göre, İran hükümeti ülkenin merkez bankasının ithalatı ülkede yasal olarak Bitcoin ile finanse etmesini sağlamak için kripto para birimi düzenlemesini değiştirdi.

Yapılan açıklamalarda İran Merkez Bankası (CBI) ve Enerji Bakanlığı tarafından önerilen önlem, lisanslı kripto madencilerin ürettikleri kripto paraları doğrudan CBI’ye satmasını gerektiriyor.

İran Enerji Bakanlığı, her birimin tükettiği enerjiye bağlı olarak yetkili kripto birimlerinin çıktıları için bir tavan ücret belirleyecek. Madenciler de belirlenen bu tavan ücreti geçmeden satış yapabilecekler.  

İran’ın Elektrik Üretim, Dağıtım ve İletim Şirketi (Tavanir) başkan yardımcısı ve enerji sektörü sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi, yaptığı açıklama ile kripto para birimlerinin merkez bankası tarafından belirlenen düzenlemelere göre takas edilebileceğini doğruladı.

Kripto para analisti Alireza Shamkhi, ISNA haber ajansı ile yaptığı bir röportajda hükûmetin çıkardığı bu yeni yasanın belirsizlik taşıdığını açıkladı. Analist ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“İran Merkez Bankasının kripto para birimlerini veya Dolar ile Rial arasındaki döviz kurunu nasıl fiyatlandıracağını bilemiyoruz. Daha önce madenciler, kripto para birimlerini piyasa fiyatlarında Dolar, Rial veya diğer para birimleri ile değiştirebiliyorlardı.”

Shamkhi ayrıca, madencilerin üretimlerini merkez bankasına bildirme gerekliliğinin diğer endüstrilerde görülmediğini ve yeni yasanın muhtemelen endüstrinin çekiciliğini azaltacağı ve madencilerin kar marjını önemli ölçüde düşüreceği açıkladı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

FTX’ten Büyük Adım! Google Apple Amazon ve Daha Fazlası FTX’te!

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından yapılan açıklama ile duyurulan tokenize edilmiş hisse satışı global medyada da büyük ses getirdi.

Yayın:

-

ftx

Kripto para türev borsası FTX, yeni adımı ile dünya çapında ses getirdi. Yapılan açıklama ile birlikte FTX platformu üzerinde lider şirketlerin tokenize edilmiş hisse senetleri satılacak.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından yapılan açıklama ile duyurulan tokenize edilmiş hisse satışı global medyada da büyük ses getirdi.

İlginizi Çekebilir: İlk 100 Kripto Para Birimi

Bloomberg tarafından da haberleştirilen yeni özellik sayesinde kullanıcılar 7/24 hisse senedi işlemlerini gerçekleştirebilecek. Bu noktada Apple, Google, Netflix, Tesla ve Facebook’un hisse senedi işlemleri platform üzerinde gerçekleştirilebilecek.

FTX’in Alman finansal hizmet kuruluşu CM-Equity ve İsviçre merkezli Digital Assets AG ile gerçekleştirdiği partnerlik sayesinde ortaya konulan yeni çözüm, kripto para yatırımcılarını da oldukça sevindirmiş durumda.

Konu ile ilgili açıklama yapan Bankman-Fried, birçok kullanıcıdan bu yönde talep aldıklarını, bu noktada ise yeni partnerlikleri ile birlikte böyle bir atılım yaptıklarını belirtti.

ABD’de Yok

Hisse senedi işlemleri ABD vatandaşlarına açık olmayacak. Bildiğiniz üzere FTX’in diğer ürünleri de ABD vatandaşları tarafından kullanılamıyor. Ancak FTX.US isimli ABD borsası üzerinden kullanıcılar kripto para işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Yeni özelliği kullanılamayacağı diğer ülkeler arasında; İran, Suriye ve Kuzey Kore de bulunuyor.

Farklı Ürünler

FTX borsası ortaya koyduğu farklı ürünler ile öne çıkmakta. İlk olarak Bull ve Bear tokenleri ile atılım yapan FTX, 3x kadıraçlı tokenleri ile piyasaya büyük bir yenilik getirmişti. Devam eden süreçte Index pariteleri oluşturan FTX, farklı ürünleri ile kullanıcıları platformuna çekmeyi başarmıştı. Bildiğiniz üzere platform üzerinde DeFi Index, Exchange Token Index ve Petrol vadeli işlemleri gibi birçok farklı seçenek bulunmakta.

Diğer borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.