Muhabbit

Nijerya Devlet Başkanı, CBDC Hakkında Açıklama Yaptı!

Bugün, Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari’nin, CBDC’yi resmi olarak piyasaya sürmesi bekleniyor.

nijerya

nijerya

25 Ekim 2021 tarihinde Nijerya, ülkenin merkez bankası dijital para birimini (CBDC) resmi olarak piyasaya sürecek.

CBDC’ye Üst Düzey Onay!

Nijerya Merkez Bankası (CBN) tarafından yapılan açıklamaya göre, e-naira’nın lansmanı Buhari’nin resmi ofisinde yapılacak. Aslında ilk lansman, daha erken bir tarihte gerçekleşecekti. Sebebi tam olarak bilinmeyen faktörlerden dolayı 25 Ekim yani bugüne ertelendi. CBN yaptığı açıklamaya göre, e-naria projesinin gerçekleşmesi için her şey hazır.

Nijerya Merkez Bankası’nın yaptığı açıklama:

Hissedarlar, kıdemli bankacı topluluğu, fintech operatörleri, tüccarlar ve Nijeryalıların bir kesimi dahil olmak üzere ilgili söz sahiplerinin gerçekleştirdiği toplantılar sonucu bir CBDC tasarlandı. Dijital para birimi 25 Ekim 2021 Pazartesi günü etkinleştirilecek.

E-naira lansmanını, paranın evriminde büyük bir adım olarak nitelendiren CBN, CBDC’sinin herkesin kullanabileceğini ayrıca belirtti. Bununla birlikte CBDC’ler, ilk defa başlatılacağı için pilot uygulamadan kaynaklanabilecek sorunlar olabileceğini, herhangi bir sorunu derhal kontrol altına almak için merkez bankası bununla ilgili bir altyapı oluşturduğunu ekledi.

Aynı zamanda merkez bankası, özellikle kırsal alanlarda ve banka hesabı olmayan kişilere fazlaca fayda sağlamak istiyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version