Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41718.38
5.43%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2223.68
2.88%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.69
-0.23%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.3
1.89%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Nijerya SEC: Merkez Bankasının Kripto Para Yasakları Piyasayı Olumsuz Etkiliyor!

SEC, kripto para varlıkları ile ilgili yönergelerin askıya alındığını söyledi.

Clock
Paylaş
Nijerya SEC: Merkez Bankasının Kripto Para Yasakları Piyasayı Olumsuz Etkiliyor!

Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu genel müdürü Lamido Yuguda, merkez bankasının kripto para yasağının piyasada önemli aksamalara neden olduğunu söyledi.

The Guardian tarafından yayımlanan haberde, SEC genel müdürü bu açıklamayı Sermaye Piyasası Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında dile getirdi.  

728×90 muhabbit - Nijerya SEC: Merkez Bankasının Kripto Para Yasakları Piyasayı Olumsuz Etkiliyor!300x250 muhabbit - Nijerya SEC: Merkez Bankasının Kripto Para Yasakları Piyasayı Olumsuz Etkiliyor!

Hatırlanacağı üzere Nijerya Merkez Bankası (CBN), Şubat ayında ticari bankaların kripto para borsalarına hizmet vermesini yasaklamıştı. CBN kripto para yasağının ardından, kripto para birimi alım ve satımının yalnızca dijital para fiyatlarında büyük primler sağlayan eşler arası kanallar aracılığıyla mümkün olacağını bildirmişti. 

Mart ayında merkez bankası yöneticisi, CBN’nin ülkedeki kripto para ticaretine karşı olmadığını ancak bu tür işlemlerin ticari bankalar aracılığıyla gerçekleştirilemeyeceğini belirtti. Bu gelişmenin üzerine de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Eylül 2020’de açıklanan, planlanan kripto para birimi düzenleme çerçevesini duraklatmak zorunda kaldı.

SEC genel müdürü Yuguda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ticari banka hesaplarına erişim eksikliği nedeniyle, Eylül 2020’deki kendi yönergelerimizi askıya almak zorunda kaldık, bu genelgenin uygulanması borsalar Nijerya banka hesaplarına erişene kadar askıya alındı.”

Yuguda ayrıca, komisyonun ülkedeki kripto para birimleri için en uygun düzenleyici rejimi oluşturmak üzere Nijerya Merkez Bankası ile birlikte çalıştığını ileri sürdü. Yuguda’ya göre, kripto para yasakları bir yana, SEC, Nijerya’da fintech’in büyümesini desteklemek için adımlar atmaya devam ediyor.

Bunların yanında Nijerya’nın başkan yardımcısı Yemi Osinbajo’nun daha önce düzenleyicileri kripto para ve blok zinciri alanında yapılacak düzenlemeye yönelik incelikli bir yaklaşım benimsemeye çağırdı. Başkan yardımcısına göre, kripto para birimleri önümüzdeki yıllarda geleneksel finansa meydan okuyacak.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar