Muhabbit

BITCOIN

Nijerya’da Eşler Arası Bitcoin Ticaret Hacmi Yükselmeye Devam Ediyor!

Nijerya’da Bitcoin kabulü artıyor.

Clock
Paylaş
Nijerya’da Eşler Arası Bitcoin Ticaret Hacmi Yükselmeye Devam Ediyor!

Afrika’nın en büyük ekonomisine sahip olan Nijerya’daki eşler arası Bitcoin (BTC) hacmi,  yükselmeye devam ediyor.

En son verilere göre, Nijerya’nın eşler arası Bitcoin ticaret hacimleri Haziran 2021’de yaklaşık 38 milyon dolara yükseldi. Bu artış, Nijerya’daki P2P işlem hacimlerinin 2021’de ikinci defa 35 milyon doları aştığı anlamına geliyor.

Yayımlanan verilere göre, ülkenin Haziran ayı hacim artışından önce, 2021 yılının Nisan ve Mayıs aylarında işlem gören değeri sırasıyla 35.2 milyon $ ve 34.9 milyon $’a düşmüştü. Ancak buna rağmen, her iki hacim de Şubat 2021’de kaydedilen 31 milyon doların üzerinde kalmaya devam ediyor.

Screenshot 3 1 - Nijerya'da Eşler Arası Bitcoin Ticaret Hacmi Yükselmeye Devam Ediyor!
Eşler arası Bitcoin işlem hacmi

Kısıtlamalara Rağmen İlgi Artıyor

Bitcoin’in Nijeryalılar arasında artan çekiciliği, büyük olasılıkla, Nijerya Merkez Bankası’nın (CBN) katı forex politikaları ve ülkenin fiat para birimi olan Naira’nın hızlı düşüşü ile ilgili faktörlerin bir araya gelmesinden kaynaklanıyor. 

CBN, daha katı yönetim politikalarının bazılarını tersine çeviriyor olsa da, bu önceki bankacılık yasalarının neden olduğu kıtlık, daha fazla Nijeryalıyı alternatif para birimlerine itmiş gibi görünüyor. Son zamanlarda bu durumun, yani, Bitcoin’in benimsenmesinin, artan enflasyon ve ulusal fiat para birimine olan güvenin azaldığı ülkelerde yükselme eğiliminde olduğu görülmektedir.

Google Trends’den alınan verilere göre de Nijerya, Bitcoin için küresel arama ilgisi açısından hala bir numarada görünüyor.

Screenshot 2 - Nijerya'da Eşler Arası Bitcoin Ticaret Hacmi Yükselmeye Devam Ediyor!
Ülkelere göre kripto para ilgi alanı

Bilindiği üzere Şubat 2021’in başlarında, Nijerya Merkez Bankası (CBN), finansal kurumları kripto para birimleriyle ilgili kuruluşlara hizmet vermeyi durdurmaya yönlendirdi. Önlemler hemen yürürlüğe girdi ve bu aynı zamanda merkezi borsaların işlem gören hacimlerinde ani düşüşe yol açtı. Öte yandan, P2P hacimlerindeki büyüme, yatırımcıların CBN’nin kontrol edemediği veya engelleyemediği platformlara geçtiğini gösteriyor gibi görünüyor.

Bitcoin Genç Nüfusun Favorisi

Nijerya’da Bitcoin, muhtemelen hükümetin kontrolündeki ana akım bankacılık ve finans mimarisine karşı teknoloji meraklısı genç nüfus için bir alternatif sunuyor. Ayrıca Ekim ayında ülke polisine karşı yapılan protestolar sırasında, hükümet bankalara hareketin destekçilerinin hesaplarını dondurmalarını ve protestoculara bağış gönderilmesini durdurduğunda, protestocular bu defa sorunsuz bir şekilde BTC ve kripto para bağışı yolunu seçtiler. Bu da kripto paralara olan ilgiyi artırmaya başladı.

Daha fazla Bitcoin Haberi için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar