Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $38756.68
0.05%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2102.09
0.54%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.94
-0.27%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $227.4
-0.26%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Norveç Halkının Sadece Yüzde 4’ü Nakit Kullanıyor!

Norveç’te nakit ödemeler azalıyor!

Clock
Paylaş
Norveç Halkının Sadece Yüzde 4’ü Nakit Kullanıyor!

Perşembe günü bir etkinlikte konuşma yapan Norveç Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ida Wolden Bache, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri hakkında konuşurken, nakit ödemelerde düşüş yaşandığını açıkladı.

Bache, Finance Norway Payments konferansında yaptığı konuşmada, “Ödemelerin yalnızca %4’ü nakit olarak yapılıyor” dedi. Bache, “Bu pay yaklaşık olarak ilkbahardakiyle aynı fakat pandamı öncesine göre önemli ölçüde daha düşük” diyerek sözlerine devam etti. Bildiğiniz üzere, Norveç’te likit ödeme payı diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha düşük.

728×90 muhabbit - Norveç Halkının Sadece Yüzde 4'ü Nakit Kullanıyor!300x250 muhabbit - Norveç Halkının Sadece Yüzde 4'ü Nakit Kullanıyor!

Norveç, ülkenin merkez bankası olan Norges Bank tarafından çıkarılan kron birimini kullanıyor. Mart ayında COVID-19 endişeleri ortaya çıktıktan sonra, kişisel temas durumları mantık olarak ülkeler için endişe verici bir hale geldi. Bunlar, tahmin edebileceğiniz gibi sürekli el değiştiren fiziksel para birimlerini de içeriyor.

CBDC’ler 2020’de popüler bir konu olarak ortaya çıktı. Çin’in CBDC’sini test ettiğini açıklaması ile beraber, dünya ülkelerinin büyük bir kısmı böyle bir dijital varlığa sıcak yaklaşıyor.

Bache, küresel CBDC sahnesinin çeşitli yönleri hakkında konuştuktan sonra, “Norveç’e ve bazı komşu ülkelere özgü bir eğilim olarak nakit kullanımının düşmekte olan seviyesi” hakkında konuşma yaptı.

Merkez bankası para politikası müdürü, nakit paranın göze çarpan özelliklerinden bahsetti. Örneğin, dijital ödeme sistemleri çökerse, nakit her zaman mevcut kalacaktır. “Nakit para, yaygın olarak erişilebilen yasal ihaledir” diyen Bache, “bir ülke tamamen CBDC kullanmaya başlarsa, o ülke bazı özelliklerini kaybedebilir” diyerek sözlerine devam etti.

Aklımızdaki soru, nakit biterse ve CBDC’yi uygulamaya koymazsak önemli bir kayıp yaşanıp yaşanmayacağıdır. Merkez Bankası parası, para sistemine güven için çok önemli mi? CBDC, daha geniş bir yelpazede, kullanılabilirlik ve yenilik sağlayacak mıdır?

Bache, Norveç’in bir CBDC başlatması söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken noktalara değindi. Bache, “Bir CBDC’nin ileriye dönük durumu hala biraz uzak” dedi.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar