Muhabbit

Nvidia, İsrail’in En Güçlü ”Yapay Zekalı Süper Bilgisayarını” Duyurdu

Kaliforniya merkezli bir teknoloji şirketi olan Nvidia; bugünkü açıklamasında, yapay zeka uygulamalarına yönelik artan bir müşteri talebinden bahsetti. Bu talebi karşılamak için de İsrail’in en güçlü yapay zeka tabanlı (AI) süper bilgisayarını inşa ettiğini duyurdu.

Nvidia, bulut tabanlı bu sistem için yüz milyonlarca dolar harcanacağını ve 2023 yılının sonuna kadar kısmen faaliyete geçirilmesini planladıklarını söyledi. Açıklamada, Nvidia’nın İsrail’de bu iş için 800 startup ve on binlerce yazılım mühendisiyle çalıştığı belirtildi.

Israel-1 adı verilen bu sistemin dünyanın en hızlı yapay zeka süper bilgisayarlarından biri olacak şekilde tasarlanacağı ifade ediliyor. Yapay zekanın artık hayatımızdaki en önemli teknoloji olacağı öngörüsüne dayanarak, bu sistemin eğitimi hızlandırması ve karmaşık sorunların çözümlenmesi gibi birçok geliştirmeler sunması hedefleniyor.

“Generatif yapay zeka günümüzde her yere yayılıyor. Büyük veri kümelerinde eğitimi çalıştırabilmeniz gerekiyor. İsrail’deki şirketler yakında süper bir bilgisayara erişim sağlayacaklar.”

Nvidia Kıdemli Başkan Yardımcısı Gilad Shainer

OpenAI’nin ChatGPT’si de Nvidia GPU ile oluşturuldu

Gilad Shainer, süper bilgisayar için Nvidia’nın ilk önceliğinin İsrailli ortakları olduğunu belirtti. “Bu sistemi İsrail dışındaki ortaklarla çalışmak için ileride kullanabiliriz” dedi.

Nvidia, geçtiğimiz hafta önemli bir duyuru daha paylaşmıştı. İngiltere’nin Bristol Üniversitesi ile Intel ve Advanced Micro Devices Inc. ile rekabet edecek bir Nvidia çipi kullanarak, yeni bir süper bilgisayar inşa ettiklerini açıkladı. Nvidia, yapay zeka çalışmalarını hızlandırmak için kullanılan ve yüksek talep gören grafik işleme birimleri (GPU’lar) konusunda dünyanın en iyi üreticisi olarak kabul görüyor. Ayrıca OpenAI’nin ChatGPT’sinin de binlerce Nvidia GPU ile oluşturulduğu biliniyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Yapay Zeka Haberleri İçin: Yapay Zeka Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version