Muhabbit

NVIDIA’nın yükselişi ve AI token’ları üzerindeki etkisi

Kaliforniya merkezli Nvidia, bilgisayar oyuncuları için grafik işlemciler (GPU), ekran kartları ve çip üretiminde şu anda dünya lideri konumunda. Şirket, geçtiğimiz günlerde 2023 yılı 4. çeyrek raporunu paylaştı. Teknoloji devi, net gelirinde %769’luk devasa bir artış sağladı ve yıllık gelirini 3,5 kat arttıran Nvidia, toplam 22,1 milyar dolar gelir elde etti.

Ayrıca son gelişmelere göre; Nvidia ($NVDA), Suudi Arabistan’nın ulusal petrol ve doğalgaz şirketi Suudi Aramco’yu geride bırakarak piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük 3. şirketi oldu.

Birdenbire artan bu mali kazanç; global olarak yapay zeka teknolojilerine olan hızlı talebin bir neticesi olarak görülmekte. Nvidia son çeyrek raporunu açıkladıktan sonra, kripto para sektöründe yapay zeka token’ları yukarı yönlü bir ilgi kazandı.

Fakat bu büyümenin sürdürülebilirliği de son günlerde tartışma konusu. Analistler, piyasadaki düzeltmeler ve AI token’lar konusunda yatırımcıları uyarıyor.

NVIDIA’nın yükselişi, yapay zeka token’larını etkiliyor!

NVIDIA’nın kazanç raporundaki olağanüstü artış, aynı zamanda kripto para piyasasındaki AI token’ların ilgi görmesini de tetikledi. SingularityNet (AGIX), Fetch.AI (FET) ve Render (RNDR) gibi popüler yapay zeka coin’lerinde önemli yükselişler oldu. Coingecko verilerine göre, yapay zeka token’larının marketcap’i yazının yazıldığı şu anda 21 milyar doları zorluyor.

Peki yapay zeka coinlerinin bu yükselişi sürdürülebilirliğini koruyacak mı? Bazı analistler, AI projelerinin işe yarar kullanım durumları üretmedikçe bu hype’ın geçici olacağını öne sürdü. Sektör uzmanları da aynı fikirde. Onlara göre, birçok yapay zeka projesi net fayda ve iş modeli sunmuyor. Bunun yerine abartılı pazarlama stratejisi kullanıyor.

Ancak yapay zeka projesi üretmek sanıldığı kadar kolay değil. RoboInu isimli yapay zeka ve kripto projesinin kurucu ortağı ve CEO’su Vy, anlamlı yapay zeka çözümleri üretmenin ve geliştirmenin zorluklarını vurguladı. AI token’lardaki hype’ın sadece trendleri takip etmekle ilgili olmadığını, aynı zamanda kullanıcılara önemli faydalar katmakla ilgili olduğunu öne sürdü.

Genel olarak şu anda yapay zeka coinlerine yönelik bir trend var. Ancak şu anda bu yükselişin ve ilginin sürdürülebilirliği; somut net faydalar sunması, gerçek sorunları çözen teknolojilerin ve platformların geliştirilmesine bağlı.

Düzenleyicilerin AI token’ları incelemesi

Nvidia’nın yükselişiyle ivme kazanan AI token’ları şu anda yatırımcıya para kazandırıyor. Ancak aynı hızla düzeltmelerin gelmesi de oldukça muhtemel. Ayrıca, kripto para sektörünün uzun zamandır düzenleyici incelemeler altında olduğunu unutmamak da önemli. Sektördeki yasal düzenlemelerin, yapay zeka token’larının geleceğini etkileme ihtimali var. Avrupa’da ise dünyanın ilk yapay zeka yasası kabul edildi. Avrupa’daki yapay zeka yasası, yapay zeka (AI) teknolojilerini düzenlemeyi ve insan haklarını korumayı amaçlıyor. 

Kaynak: dailycoin

Son Yazılar

Exit mobile version