Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

O Üniversitede Ödemeler Dijital Parayla Yapılacak!

Clock
Paylaş
O Üniversitede Ödemeler Dijital Parayla Yapılacak!

Corona virüsü pandemisi dünyanın her yerinde etkilerini hissettirirken, etkileri azaltmak adına farklı çözümler de ortaya konabiliyor. Japonya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Aizu Üniversitesi, Fukushima eyaletinin bölgesel dijital parası Byacco ile ödeme yapacak.

Tüm dünyayı saran dijitalleşme rüzgârına Aizu Üniversitesi de katıldı. Üniversite, Tokyo merkezli finans girişim şirketi Soramitsu Co. ile ortaklaşa bir dijital para projesine girişti. Blockchain teknolojisiyle gerçekleştirilen projenin ilk meyveleri geçtiğimiz günlerde verildi. Byacco isimli dijital para, üniversitenin ödeme seçeneği olarak kabul edildi.

Aizu Üniversitesi öğrencileri, öğretim kadrosu ve çalışanları artık ödeme işlemlerini Byacco ile yapabilecek. Byacco uygulamasını akıllı telefonlarına indiren öğrenciler, yemekhanede veyahut kafeteryada ödeme işlemlerini Byacco ile yapabilecek. Japon ulusal para birimi Yen ile Byacco alabilen kullanıcılar, uygulama ile rahat bir şekilde ödemelerini yapabilecek.

Kampüsün her noktasında geçerli olacak Byacco için ilerleyen dönemlerde kampüs dışı alanlarda kullanımı da planlanıyor. Özellikle de Soramitsu Co. şirketinin yetkilileri, şirketin tanıtım için birçok alandan istek aldığını ve Byacco kullanımını yavaş yavaş ülke çapına geliştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Ayrıca şirketi geliştirdiği bu teknolojiyi ilk kez Byacco için kullanmadı. Daha önce de Kamboçya Ulusal Bankası tarafından test olarak çıkartılan dijital para birimi Bakong için aynı teknoloji kullanılmıştı. Byacco ile Japonya’da ilk kez bölgesel bir dijital para birimi Blockchain teknolojisiyle tam ölçekli olarak işletiliyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin ve Blockchain altyapısına sahip olan dijital para birimlerinin değerleri büyük ölçüde dalgalanmalar yaşar. Ancak iddiaya göre Byacco istikrarlı bir fiat paranın özelliklerine sahip olacak. Elektronik para ile ödeme yapıldığında bazı şirket ve kuruluşlar ay sonuna kadar bu parayı işletip ay sonu gibi belirli tarihlerde üye mağazalara aktarmaktadır. Ancal Byacco gibi dijital para birimleri için işlem verileri nakit para ile aynıdır. Dijital para birimini alan mağazalar direkt olarak kullanabilir.

Yoğun İlgi Var!

Soramitsu’dan yapılan açıklamaya göre, şirkete ve Byacco’ya çok ilgi var. Özellikle diğer belediyelerden ve yerel finans kurumlarından Byacco veyahut kendi yerel dijital paraları için istek geldiği ifade ediliyor.

Şirket başkanı Kazumasa Miyazawa; dijital paraların, paranın likiditesini hızlandırmak ve sosyal maliyetleri azaltmak amacıyla kullanılabileceğini savunuyor. Bununla birlikte farklı alanlara genişlemek ve daha büyük ortaklıklara girmek istediklerini de ekliyor.

Dijital para dönemine geçilmesi başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto para birimlerinin benimsenmesi açısından önemli bir adımdır. İnsanların dijital paraları benimsemeleri kripto para dünyasının bir sonraki aşamaya geçmesini sağlayabilir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar