BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Ocak Ayından Bugüne 5 Milyar $’dan Fazla Tether Basıldı! Risk Artıyor Mu?

An itibariyle Tether, CoinMarketCap üzerinde XRP’yi egale ederek piyasa değeri sıralamasında Ethereum’un (ETH) ardından 3’üncü sıraya oturmuş durumda.

Yayın:

-

tether

Tether (USDT) tarafındaki artış büyük merak uyandırıyor. Sadece Ocak ayından bugüne yaşanan Tether artışı toplam stablecoin arzını iki katına çıkarmış durumda.

2017 yılında yaşanan yükseliş ile önemli derecede bağlantılı olduğu iddia edilen Tether, konu ile ilgili olarak davalar ile karşı karşıya kalmıştı. Sonrasında ise 1’e 1 olduğunu iddia ettiği rezervleri ile ilgili problem yaşamaya başlayan Tether, dava ile birlikte nakit olarak mevcut Tether’lerin yüzde 75’inin nakit karşılığı bulunduğunu itiraf etmişti. Geriye kalan yüzde 25’in ise farklı enstrümanlar ile desteklendiği belirtilmişti.

Endişe Bu Noktada Başlıyor

Yatırımcı gözünde stablecoinlerde en büyük güven unsuru 1’e 1 karşılık durumu. Tether tarafında bu unsurun zarar görmesi ise sürekli ve ardı arkası kesilmeyen bir spekülasyon zincirini beraberinde getirmekte.

Fakat birçok iddia ile dava açılmış ve açılmaya devam etmesine rağmen Tether’e karşı ortaya atılan iddialar kanıtlanabilmiş değil. Tether ise son dönemde arzını önemli derecede artırarak 9 milyar $ barajını da aşmış durumda.

An itibariyle Tether, CoinMarketCap üzerinde XRP’yi egale ederek piyasa değeri sıralamasında Ethereum’un (ETH) ardından 3’üncü sıraya oturmuş durumda.

Tether Gerçek Dolar Değil! İhtiyaçları Karşılayamaz

Ortaya atılan yeni iddia ise madencilik ödüllerinin azalması ile ortaya çıkmış durumda.

Madencilerin maliyetlerini karşılamaları için Bitcoin (BTC) satması gerekmekte. Berkeley’de bir araştımacı olan Nicholas Weaver ise maliyetlerin Tether ile karşılanamayacağını belirtmekte.

Tether Gerçek dolar değil. Faturaları Tether ile ödeyemezsiniz.

Tether’in piyasada dolaşımı kolaylaştırdığını belirten Weaver, piyasadan çıkması gereken para noktasında ise Tether’in bu ihtiyacı karşılayamadığını belirtiyor.

Son Aylarda Tether Önemli Ölçüde Doların Yerini Aldı

Tether’in son aylarda piyasada hakimiyetini önemli ölçüde artırması ile birlikte “dolar”ın yerini alması Weaver’e göre çok büyük bir problem oluşturuyor.

Tether’in elektrik maliyetleri karşılama noktasında bir çözüm olmadığını belirten Weaver, sistemin bu noktada tıkandığını belirtiyor.

kWh başına 5 cent elektrik maliyeti hesaplaması ile Bitcoin ağını yaklaşık her saat 335,000 $’a ihtiyacı olduğunu söyleyen analist, tek maliyetin de elektrik olmadığını belirtiyor. Madencilerin ASIC ekipmanlar için üstlendiği maliyetler, soğutma maliyeti ve vergiler gibi birçok ekstra maliyet, madencilik sektöründe bulunmakta.

Madenciliğin önemli bir bölümünün yapıldığı sizlere de daha önce bahsettiğimiz Çin’in Sichuan bölgesindeki hidroelektrik satralleri kWh vaşına maliyeti 3 cent’e kadar çekse de Weaver, yine de bunun yeterli olmadığını belirtiyor.

Bitcoin’de Yaşanan Son Yükselişler Tether İle Gerçekleşti

Bitcoin’de yaşanan son yükselişlerin Tether ile gerçekleştiğini belirten Weaver, piyasadaki “gerçek dolar” ihtiyacının değişmediğini fakat piyasada bulunan gerçek dolar miktarının önemli ölçüde eridiğini belirtiyor.

Kripto paraların halen dolar ile önemli bağları bulunduğunu belirten Weaver, akışın azaldığı noktada büyük bir kriz ortamının yaşanabileceğini belirtiyor.

Weaver’in iddialarını siz nasıl yorumlarsınız?

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

KuCoin Saldırganları Çalınan Tokenları DeFi’a Aktarıyor!

KuCoin saldırganları paraları kaçırmaya çalışıyor!

Yayın:

-

kucoin

Kripto para borsası KuCoin saldırısının ardından siber suçlular, çalınan kriptoları DeFi protokolüne taşımaya devam ediyor.

Kripto işlemlerini izleme hizmeti Whale Alert’ten gelen verilere göre, KuCoin korsanları, kilitlenen toplam değere göre en büyüm merkezi olmayan finans protokolü Uniswap’e binlerce dolar değerinde SNX göndermeye devam ediyor.

28 Eylül’de bilgisayar korsanları, çalınan fonları KuCoin’den Uniswap’e taşıyan bir işlem yaptı. Whale Alert’ten alınan verilere göre, bilgisayar korsanları bugün dört işlemden oluşan bir dizi ile Uniswap’a en az 1,2 milyon dolar değerinde SNX Token yolladı.

Whale Alert verilerine göre, çalınan SNX tokenlarını göndermek için Uniswap’ın yanı sıra, KuCoin saldırganları bilinmeyen cüzdanlarıda kullandı. Whale Alert’ten bir sözcü en az 4.2 milyon doların Uniswap ve Kyber kullanılarak Ethereum’a dönüştürüldüğünü açıkladı.

Whale Alert‘teki analistler, KuCoin saldırısından elde edilen Ethereumları içeren en az üç Ethereum adresi belirlediler. Whale Alert’ten bir sözcü, “İzlerinin ne kadar belli olduğunun farkında olduklarını sanmıyorum” dedi.

26 EYlül’deki KuCoin saldırısını takiben, bir dizi merkezi borsa, bilgisayar korsanlarının çalınan fonları geri çekmesini önlemek için acil önlemler aldı ve kaybedilen 200 milyon $’ın 129 milyon $’ını dondurdu.

Blockchain tabanlı yatırım şirketi Primitive Ventures’ın kurucu ortağı Dovey Wan, KuCoin saldırganlarının “DeFi acemisi” olduğunu düşünüyor. Çünkü saldırganlar çalınan tokenları dünyanın en büyük borsalarından biri olan Binance’de satmaya çalıştılar. Wan, “KuCoin’e saldırı yapanlar tam anlamıyla bir DeFi acemisidir. Binance’de satış yapmaya çalıştılar.” dedi.

Wan, DeFi’ın bilgisayar korsanları için kullanışlı bir araç olabileceğini, çünkü DeFi altyapısının aslında doğal bir kripto para mixer görevi gördüğünü söyledi.

Tüm DeFi projeleri ultra düşük yanılma payına sahip doğal mixerlerdir. Normal IQ’ya sahip olan saldırganlar bunu yakında anlayacaktır.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

EY, Bitcoin Analizi İçin Yeni Bir Araç Yayınladı!

EY, alternatif finans ürünlerine yenisini ekledi!

Yayın:

-

EY

Dünyanın en büyük muhasebe firmalarından biri olan EY, Bitcoin işlemleri de dahil olmak üzere zincir üzerindeki verileri araştırmak için yeni bir çözüm başlattı.

Yeni Explorer and Visualizer çözümü, EY Blockchain Analyzer ürün paketinin bir parçası olarak piyasaya sürüldü. 27 Eylül’de yapılan bir duyura göre, beta sürümü artık halka açık bir şekilde ücretsiz olarak sunulmaya başladı.

EY ayrıca, çözümü yakında blockchain web sitesinde bir hizmet olarak sunacağını söylemiş durumda.

Kullanıcılar, görselleştirme teknolojisi ile birlikte arama işlevlerinden yararlanabilecekler. Denetim ekiplerinin belirli işlemleri, adresleri ve blokları arayarak zincir üzerindeki verileri keşfetmesine ve izlemesine olanak tanıyacak. Daha sonra bu toplanan verileri, yasal uyumluluk ve dolandırıcılık risklerini izlemek ve yönetmek için analiz edebilecekler.

EY’nin küresel adli tıp hizmetlerinin başkanı Andrew Gordon, Explorer and Visualizer çözümünün blockchain destekli işlemler için finansal raporlamalayı daha kolay hale getireceğini söyledi. Gordon, sistem hakkında “Dolandırıcılık amaçlı faaliyetler de dahil olmak üzere potansiyel aykırılıkları gözlemlemeye yardımcı olacak”dedi.

Ek olarak EY, OpsChain platformunda, şirketlerin Ethereum blockchaini üzerinde uçtan uca satın alma faaliyetlerini özel ve güvenli bir şekilde yürütmelerini beklediği yeni bir satın alma çözümünü başlatmış durumda.

Çözümün şu an itibarıyla ücretsiz beta sürümü kullanıcılara sunulmuş durumda. Bu sürüm, iş süreçlerini kurumsal kaynak planlama sistemlerinden, paylaşımlı blockchain tabanlı akıllı sözleşmelere taşıyarak, hacimleri ve küresel harcamaları otomatik olarak izlemelerine izin verdiği söylenmekte. Ayrıca, alıcıların ve satıcıların pariteye sahip olmalarına ve küresel olarak kabul edilen şartlar ve fiyatlandırma ile çalışmalarına yardımcı olması bekleniyor.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.