Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41946.07
6.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2229.58
3.23%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.79
0.60%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.4
1.98%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

Octane Finance Nedir?

Octane Finance nedir? Nasıl çalışır?

Clock
Paylaş
Octane Finance Nedir?

Octane Finance Nedir?

Octane Finance, Binance Smart Chain üzerinde çalışan ve merkezi olmayan ödüllendirici limit emir platformudur. Mevcut olan diğer platformlarda ödenen işlem ücretini ortadan kaldırmayı hedefleyen Octane Finance, kullanıcılara DEX’te limit emir deneyimini sağlamaya çalışır.

728×90 muhabbit - Octane Finance Nedir?300x250 muhabbit - Octane Finance Nedir?

Octane Finance, açık kaynak protokolüne sahiptir. Limit emirlerini akıllı ve ödüllendirici hale getirerek, atıl limit emirleri için optimal sermaye yolunu seçer. Octane Finance, yakında Ethereum ve diğer blok zincirlerine genişlemeyi hedeflemektedir.

Market Emir ve Limit Emir Nedir?

Kullanıcılar, herhangi bir borsada bir “token”ı veya “coin”i satın almak veya satmak isterse, genelde bu işlemleri 2 şekilde gerçekleştirebilir. Birincisi Market Emir, ikincisi ise Limit Emir‘dir. Kullanıcı elindeki “token”ı anında satmak veya yeni bir “token”ı anında almak isterse market emiri tercih eder. Bununla birlikte market emiri tercih eden kullanıcılar, daha fazla işlem ücreti öder ve al-sat tahtasındaki en yakın fiyattan o “token”ı almış veya satmış olur.

Kullanıcılar elindeki “token”ı belirlediği fiyattan satmak veya belirlediği fiyattan almak isterse Limit Emir‘i tercih eder. Bununla birlikte limit emiri tercih eden kullanıcılar, daha az işlem ücreti öder ve işlemin gerçekleşmesi için token’ın ya da coin’in kendi belirlediği fiyata gelmesini bekler.

Octane Finance’in Diğer DEX’lerden Farkı Nedir?

Octane Finance diğer DEX’lerde yapabildiğiniz her şeyi yapmanıza olanak sağlar. Bununla birlikte Octane Finance, kullanıcılara Binance Smart Chain üzerindeki bir DEX’te limir emir deneyimini yaşatır. Limit emir özelliğine yeni bir perspektif getirmek isteyen Octane Finance’in, kullanıcılar için farklı özellikler eklediğini söyleyebiliriz.

how it works octane 1 793x600 - Octane Finance Nedir?
Octane Finance Nasıl Çalışır?

Octane Finance, kullanıcı bir emir verdiğinde emir gerçekleşene kadar bekleyen parayı, getiri sağlayan havuzlarda geçici olarak tutarak kullanıcının faiz elde etmesini sağlar. Nasıl mı? Basit bir örnekle açıklayalım:

Öncelikle CAKE’in 25$ olduğunu varsayalım. Kullanıcının, CAKE 20 $’a ulaştığında 10.000 BUSD ile 500 CAKE satın almak için Octane Finance’e bir limit emri verdiğini düşünelim. Octane Finance, 10.000 BUSD’lik siparişi alır ve %10 APY karşılığında Venus‘e (Borç alıp vermeyi sağlayan DeFi protokolü) yatırır.

CAKE’in 3 ay sonra 20$’a ulaştığını varsayalım. Böylelikle, emrin yerine getirilmesi 3 ay sürmüş olur. Bu nedenle kullanıcı, 10000(%10/365)90 = 246$ APY kazanmış olur. Bu 246 dolarlık faiz, kullanıcıya OCTANE “token” olarak verilir. Böylece kullanıcı 500 CAKE + 246 $ değerinde OCTANE “token”ına sahip olur.

CAKE ve OCTANE “token”ları, kullanıcı geri çekene kadar maksimum getiri sağlamak için tekrar Venüs’de bekletilir.

Octane Finance’e 2 iki türlü katılım sağlanabilir. Trader olarak desteklenen token çiftleri için Octane’ye limit emirleri verebilirsiniz. Satın almak ya da satmak istediğiniz token için bir limit fiyatı seçebilir ve vade sonu, slippage gibi ayarlar için özelleştirmeler yapabilirsiniz. Diğer yolu ise Executar olmak; Executar’lar bu limit emirlerini gerçekleştirmek ve işlem ücretleriyle ödüllendirilmek için rekabet ederler. Herkes Executar olmak için ağa katılabilir.

Octane Token Nedir?

Octane Token (OCTANE), Octane Finance’in yönetişim “token”ıdır. Pancakeswap üzerinden satın alınabilen OCTANE, CoinMarketCap verilerine göre şu an 0,078 dolardan işlem görüyor ve dolaşımdaki arzı (4,818,708 adet) $375,871.78 dolarlık piyasa değerine sahip.

DeFi Büyümeye Devam Ediyor

DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL) yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Analitik veri şirketi DefiLlama üzerinden elde edilen güncel verilere göre, DeFi ekosistemi üzerindeki kilitli değer (TVL) miktarı 257,98 Milyar $’ı geçti. DeFi’ye olan ilgi arttıkça DeFi üzerindeki DEX’ler ve diğer platformlar dikkat çekmeye devam edecek gibi görünüyor.

Octane Finance Türkiye’deki Kullanıcılar İçin Topluluk Oluşturdu!

Octane Fianance Türkiye Resmi Telegram grubuna katılmak için tıklayın.

Daha fazla Nedir? içeriklerine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu içerik sponsorludur..

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar