BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

OKEx CEO’su Türkiye Raporunu Yayınladı! Raporda Squanch Selcoin Ve Rookie De Var!

Raporda Hao’nun görüşlerinin yanında Türk Kripto Topluluğu’ndan isimler de bulunuyor.

Yayın:

-

OKEx CEO'su Jay Hao Türkiye Raporu

OKEx CEO’su Jay Hao az önce attığı tweet ile Türkiye raporunu yayınladı.

Raporda Hao’nun görüşlerinin yanında Türk Kripto Topluluğu’ndan isimler de bulunuyor.

Türkiye’nin kültür ve tarih anlamında en zengin ülkelerin başında geldiğini belirterek sözlerine başlayan Hao, pandeminin etkilerinin Türkiye ekonomisini ciddi derecede etkilediğinin de altını çiziyor.

Türkiye’de büyük bir turizm sektörü bulunduğundan bahseden Hao, özellikle Avrupalı turistlerin ülkeye gelememesi sebebiyle büyük bir kayıp yaşandığından bahsediyor.

Türk Lirası tarafında da önemli kayıplar yaşandığını açıklayan Hao, Türk Lirası’nın ABD Doları karşısında tüm zamanların en düşük seviyelerinin test edildiğinden de bahsetmeyi unutmuyor. İki ülke arasında son dönemde oluşan gerginlikler ile birlikte Türkiye’ye gelen yatırım fonlarının da etkilendiğinin altını çizen Hao, diğer bir yandan turizm sektörünün de yara almasıyla Türk Lirası’nın değer kaybı yaşadığını açıkladı.

Düşüşün önüne geçmek adına Türkiye Rezervlerinin 10 milyarlarca $’lık satışlar yapmasına rağmen aşağı yönlü gidişin durdurulamadığına da değinen Hao, merkez bankasının aldığı önlemler ve sıkı sermaye kontrolü politikalarının da yeterli olmadığını belirtti.

Türkiye’de Blockchain Adaptasyonu

Türkiye’de blockchain adaptasyonun tüm hızıyla sürdüğü belirtilen yazıda, merkez bankasının da kendi dijital parasını (CBDC) deneyimlediği ve test ettiğine de değiniliyor.

Ek olarak özellikle genç nüfusun blockchain teknolojisine yöneliminin hayli yüksek olduğu belirtilirken, bu konuda ciddi eğitimler düzenlendiği ve katılımın hayli yüksek olduğundan bahsediliyor.

Selcoin ile yaptığı konuşmada Selcoin’in özellikle merkez bankasının dijital para adımı sonrasında Türk insanının kripto paralara olan merakının ve ilgisinin daha çok arttığını söylediğini açıklayan Hao, kripto para topluluğunun her geçen gün daha da büyüdüğünü sözlerine ekliyor.

Jay Hao, Squanch ile yaptığı konuşmada ise Squanch’ın ise CBDC (Merkez Bankası Dijital Parası) üzerinde çalışma yapmanın büyük bir adım olduğunu, ve hangi ülke olursa olsun bu konuda adımı atacak ilk ülkenin büyük bir iş başaracağını belirttiğini raporuna ekliyor.

Diğer bir yandan bu konu ile ilgili endişeler de olduğu belirten OKEx CEO’su, Rookie ile yaptığı konusmada Rookie’nin merkez bankaları tarafından ortaya konan projelerin konuya olan merakı arttırdığını, fakat aynı zamanda kripto paralar ile ilgili yeni tartışmaların kapısının açıldığını belirttiğini cümlelerine ekliyor.

Ek olarak Hao’nun raporuna Rookie’nin blockchain teknolojisine daha çok kurumsal yatırımcı desteği gerektiği görüşü de ekleniyor. Türkiye’nin büyük bir genç nüfusa sahip olduğunu belirten Rookie, bu durumun adaptasyon noktasında büyük bir faydası olacağına ve sürecin hızlanacağına değiniliyor.

Raporun sonunda Türkiye’nin kripto para adaptasyonuna hazır olduğunu belirten OKEx CEO’su, Türk yatırımcıların Türk Lirası ile OKEx’in üçüncü parti iş ortakları sayesinden Bitcoin, Tether ve diğer önde gelen kripto paralara kolayca sahip olabileceğinin altını çiziyor. OKEx websitesinin uzun zamandır Türkçe dil desteğine de sahip olduğunu belirten Hao, çok yakında mobil uygulamanın da Türkçe dil desteğine sahip olacağının müjdesini veriyor.

OKEx CEO’su Jay Hao tarafından yayınlanan detaylı rapora burada bulunan link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Arjantin’de, Dolar’a Vergi Geldi Halk Kripto Paralara Yöneldi

Arjantin halkı parasını korumanın yollarını arıyor.

Yayın:

-

By

Arjantin hûkümeti, kısa süre önce ABD Doları üzerinden yapılan tüm alışverişlerde % 35 vergi uygulamaya başladı. Alışverişlere getirilen bu yeni dolar vergisi haberlerinin ardından değerini USD’ye sabitlenmiş stablecoin’ler için bir kullanım alanı oluşmaya başladı.

Arjantin merkez bankası, ülkenin geçirdiği zorlu ekonomik süreçler nedeniyle artan ABD doları talebine yetişmekte hayli zorluk çekiyor. Merkez Bankası yerel para birimindeki yüksek enflasyon oranı nedeniyle sert önlemler almaya başladı. Bu önlemler arasında en göze çarpanı ise  enflasyon ile mücadele için ABD dolarına getirilen yeni% 35 dolarlık vergi oldu.

Arjantin halkı da, Merkez Bankasının sert önlemlerine karşı kendilerini korumak ve ani fiyat artışlarına karşı ayakta durabilmek için ABD Doları biriktirmeye başladı. Ancak dolar ile ilgili ülkede yeterli rezervi bulunmaması ve bunun farkında olan vatandaşların farklı seçeneklere yönelmesine neden oldu.

Halkın bu hamleler için bulduğu en önemli girişim kripto paralara yönelmek oldu. Ülkede vergi açıklaması yapıldıktan kısa bir süre sonra, stablecoin kripto para işlem hacimlerinde kayda değer bir artış yaşandı. Ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarındaki stablecoin’ler, ABD doları için iyi bir alternatif arayan Arjantinliler arasında favori haline geldi. Artık elindeki paraların değerinin düşmesinden endişe duyan vatandaşlar yatırımlarını güvende buldukları borsalardaki stablecoin’lere kaydırmaya başladı. Ülkede fiziksel dolar azlığı ve yerel para biriminin değersizleşmesi insanların alışverişlerinde de stablecoin kullanmaya başlamasına neden oldu. Bu sayede ülkede kripto paralar son günlerde popüler hale geldi ve insanların kripto paralara olan ön yargısı da bir bakıma azalmış oldu.

Dolar Talebi Patladı

Ülkede, ABD dolarına olan talep bu yıl % 900 oranında arttı ve merkez bankası arzını tekeline aldı. Yayınlanan haberlere, Arjantin’de ABD doları satın alan insan sayısının Nisan 2020’de 435.000 iken aynı yılın Ağustos ayında 5 milyona çıktığını gösteriyor.

Arjantinli FM&A firmasının ekonomist ortağı Fernando Marull, ABD dolarına olan bu yüksek talebi sınırlamamanın sonuçlarının ülke için felaket olabileceğini söyledi. Marull’a göre, ekonomik çöküntü bu şeklide devam ederse Arjantin Merkez Bankası ayda 1,1 milyar ABD doları dağıtmak zorunda kalabilir. Ağustos ayında 8 milyar dolar olan dolar rezervi göz önüne alındığında, dolar talebini kısmak için hûkümetin sert hamleler alması kaçınılmaz bir geçek haline geldi. 

Yakında ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarında farklı stablecoin’lerin listelenmesi ve çeşitliliğin artması beklenen bir gelişme olacaktır.

Diğer Stablecoin Haberleri İçin: Stablecoin Haberleri

Diğer Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

MicroStrategy CEO’su: Bitcoin Harika Bir Değer Deposu!

Microstrategy’yi izleyen şirketler olacak mı?

Yayın:

-

CEO'su

Geçtiğimiz günlerde 38.250 BTC alan şirketin CEO’su, bir değer deposu olarak Bitcoin “gayet iyi bir seçim” dedi.

17 Eylül’de attığı bir tweette Michael Saylor, MicroStrategy’nin Bitcoin ile olan ilişkisi hakkında daha fazla bilgi verdi.

Saylor, Bitcoin’i ölçeklenebilir bir değer deposu olarak görüyor ve övgüler dağıtıyor.

Ağustos ayında yapılan ilk satım alımdan bu yana sürekli manşetlere konu olan MicroStrategy, şu anda 400 milyon $’dan fazla sermayesini BTC olarak saklamakta.

Şirketin CEO’su Saylor ve Morgan Creed Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano arasında yapılan bir röportajda, Saylor geçmişte Bitcoin’e şüpheci yaklaştığını belirtti. Şimdi ise, Saylor’un ağın teknik temellerine ve geleceğine olan inancı kesin.

MicroStrategy’nin ilk satın alımı 250 milyon $ değerindeydi. Bu bir noktada Bitcoin için kilometre taşı sayılabilir.

Woo: 2021 Bitcoin Öncülerinin Yılı Olabilir!

Saylor, büyük yatırımcılar için blockchain içi işlemlerin nadir olmaya devam edeceğini düşündüğünü söyledi.

Modelimize göre, Bitcoin bir rezerv varlığı olarak değerlendirilirse, tüm işlemlerin %99,98’i blockchain dışı olacak ve risk altındaki varlıkların %99,92’si soğuk depolarda olacaktır.

Lightning Network gibi çözümler aracılığı ile gerçekleştirilen blockchain dışı işlemler, Bitcoin işlem hacminin blockchainine hacim eklemeden ve madencilere hitap edecek ücretleri artırmadan almalarına izin verir.

Saifedean Ammous, popüler kitabı The Bitcoin Standart’da, Bitcoin’in daha geniş bir kullanıcı tabanı kazandığında, zincir dışı faaliyetlerin standart hale geleceğini savunuyor.

Bu durum daha erken de yaşanabilir. Pompilano’nun yaptığı röportajın ardından istatistikçi Willy Woo, 5 trilyon $’dan fazla yedek nakit rezervi olan 35.000 şirketin varlığına vurgu yaptı.

Başkalarının MicroStrategy’nin liderliğini takip edip etmediğini ve hatta bu sermayenin yalnızca %1’inin BTC’ye girip girmediğini anlayabiliyorum. Bu Bitcoin’in piyasa değerini 2 T $’a çıkarmak için yeterli.

Woo, MicroStrategy’nin Bitcoin’e geçişinin 6 ay sürdüğünü göze aldığımızda, herhangi benzer bir hareketin 2021 yılında ortaya çıkmaya başlayacağını düşünüyor.

Daha fazla Bitcoin haberi okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.