Muhabbit

BLOCKCHAIN

Önde Gelen Kore Bankası Woori, Dijital Varlıklar İçin Saklama Hizmeti Verecek!

Güney Kore’nin dev bankası, kripto para sektörüne giriyor.

Clock
Paylaş
Önde Gelen Kore Bankası Woori, Dijital Varlıklar İçin Saklama Hizmeti Verecek!

Son zamanlarda, giderek artan sayıda Güney Kore bankası, yerel düzenlemelere uyarken bir yandan da kripto para saklama hizmeti vermek için girişimlerde bulunuyor.

The Korean Economic Daily tarafından 11 Temmuz tarihinde yayımlanan bir habere göre, önde gelen bankacılık birimi Woori Financial Group, dijital varlık saklama hizmetlerini başlatacağını açıklayan en son Güney Koreli finans kurumu oldu.

Banka, D-Custody adlı bir dijital varlık saklama ortak girişimi kurmak için blockchain tabanlı fintech çözüm firması Coinplug ile ortaklık kuracak. En büyük hissedarının Coinplug, D-Custody’nin olacağı girişimin önümüzdeki haftalarda faaliyete geçmesi bekleniyor.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Woori Bank temsilcisi şunları söyledi:

“Yurtdışı pazarlarda, dijital varlık saklama, bankaların sunduğu yeni hizmetler arasında başarılı ve yerleşik bir uygulama haline geldi.”

Bilindiği üzere, mevcut Kore mevzuatı, yerel kuruluşların kripto para birimi borsalarının hizmetlerine erişemediğini, yani ülkenin bankalarının kripto para pazarına yalnızca hisse yatırımlarının ortak girişimleri yoluyla girebileceğini belirtiyor. Yerel bankaların dijital varlık saklama piyasasına doğrudan girmeleri yasak olsa da, giderek artan sayıda büyük Koreli finans kurumu, sektörde bir yer edinmek için ortak girişimler kuruyor.

Finans Kurumları Kripto Para Sektörüne Giriyor

Ağustos 2020 itibariyle, Güney Kore’nin en büyük beş bankasından dördü, Kookmin Bank, Shinhan Bank, NH Nonghyup Bank ve Woori Bank dahil olmak üzere kripto para saklama hizmetleri başlatma niyetlerini açıklamıştı.

Yine ülkenin en büyük finans kurumu olan Kookmin, Kasım ayında girişim fonu Hashed ve yerel blok zinciri hizmet firması Haechi Labs ile ortaklaşa Korea Digital Asset Co.’yu kurmadan önce Mart 2020’de saklama hizmeti için ticari marka başvurusunda bulunmuştu. Başka bir örnekte, Haziran 2020’de Nonghyup Bank, blockchain geliştiricisi Hexlant ile ortaklaşa bir blockchain finansal hizmetler konsorsiyumu başlattı ve grup, Korea Information & Communications Co. ile birlikte bir saklama işi başlatma planlarını duyurdu.

Son olarak, Ocak 2021’de Shinhan Bank , büyük yerel borsa Korbit tarafından desteklenen kripto para saklama konsorsiyumu Korea Digital Asset Trust’a stratejik bir yatırım yaptığını duyurdu.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar