Muhabbit

Grayscale, spot Bitcoin ETF’lerinde ″Opsiyonları″ onaylaması için SEC’ye çağrıda bulundu

ABD’li dev varlık yöneticisi Grayscale, SEC’nin spot Bitcoin ETF’ler üzerinde ″opsiyonları″ onaylamasını istedi. Şayet opsiyonlar onaylanırsa, bu girişim ETF’leri yeni bir yatırımcı sınıfıyla tanıştıracak.

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, bugün SEC’ye gönderdiği notta düzenleyicinin daha önce vadeli Bitcoin ETF’leri üzerindeki opsiyonları onayladığını belirtti. Şirket, SEC’nin Grayscale Bitcoin Trust (GBTC.P) üzerindeki opsiyonları reddetmesinin haksız ayrımcılık olacağını söyledi.

Sonnenshein, GBTC ve tüm spot Bitcoin ETF yatırımcılarının GBTC ve diğer spot Bitcoin ETP’lerinde borsada listelenen opsiyonlara erişmesinin hayati önem taşıdığını yazdı.

ETF’lerin onaylanması, kripto paraları daha fazla yatırımcıya açtı. Bitcoin, Aralık 2020’den bu yana en büyük aylık kazancı olan yüzde 47’nin üzerinde bir kazanç elde etti. Şimdi Grayscale örneğinde olduğu gibi varlık yöneticileri, Bitcoin’in volatilitesini artırmak için opsiyonları kullanmak istiyor. Hatta kripto para piyasasındaki büyüme ve ilgiyi değerlendirerek, daha karmaşık kripto para ürünlerinin ikinci dalgası için SEC’ye teklif sunmaya başladılar.

Opsiyon nedir? Düzenleyiciler, Bitcoin ETF’lerinde Opsiyonları onaylar mı?

Opsiyonlar, hisse senedi, döviz, emtia ya da endeks gibi varlıkları belirli bir tarihte ya da belirli bir tarihe kadar yine belirli bir fiyattan alma ve satma hakkı veren, ancak zorunlu tutmayan finansal araçlardır. Eğer yatırımcılar, bir varlığın fiyatındaki dalgalanmalardan korunmak ya da faydalanmak isterse, opsiyonları tercih eder.

Ancak, yeni bir yatırım türü olan spot Bitcoin ETF’leri için düzenleyici onayı almak aylar sürecektir.
SEC, genellikle opsiyonları onaylarken teknik kural değişikliklerini denetler ve bir ETF işlem görmeye başladıktan birkaç gün sonra opsiyonlar da onay alır. Fakat düzenleyici kurumlar Bitcoin’i hala bir emtia olarak görüyor. Bu yüzden spot Bitcoin ETF opsiyonları, emtia türevlerini denetleyen Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) da onayına ihtiyaç duyuyor. Bu durum ise süreci daha karışık hale getiriyor.

Kaynak: Reuters

Son Yazılar

Exit mobile version