Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39501.09
1.80%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2156.92
3.06%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.28
1.97%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $230
0.52%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Optimistic Ethereum Tek Tıkla 2. Katman Dağıtımını Açıkladı!

Ethereum ölçeklendirme çözümleri sağlayıcısı Optimism, katman dağıtımı yapmayı geliştiriciler için çok daha kolay hale getireceğini açıkladı.

Clock
Paylaş
Optimistic Ethereum Tek Tıkla 2. Katman Dağıtımını Açıkladı!

Ethereum ölçeklendirme çözümleri sağlayıcısı Optimism, 2.Katman’da (Layer 2) dağıtım yapmayı geliştiriciler için çok daha kolay hale getireceğini açıkladı.

18 Eylül’deki bir blog gönderisine göre Optimistic Ethereum, akıllı sözleşmeleri platformuna tek bir tıklamayla yerleştirmenin kolay bir yolunu bulduğunu ve geliştirme sürecinde olduğunu açıkladı.

728×90 muhabbit - Optimistic Ethereum Tek Tıkla 2. Katman Dağıtımını Açıkladı!300x250 muhabbit - Optimistic Ethereum Tek Tıkla 2. Katman Dağıtımını Açıkladı!

Ethereum Sanal Makinesi’ne (Ethereum Virtual Machine) uyumlu yazılım ve protokolleri oluşturmak veya test etmek zaman alan yoğun bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Eklenen her yeni kod satırında daha fazla potansiyel güvenlik sorunu olduğundan, yeni bir şeyler eklemekten çok eklenen kodların geliştirilmesinin daha da zor olduğu söyleniyor.

Bu yüzden Optimism, potansiyel güvenlik tehditlerini minimumda tutmak için gereken kodu düzeltme ve miktarı küçültme görevini üstlenecek.

Tek tıklamayla Katman 2 uygulaması

Firma, EVM’ye sağlanan uyumluluktan çok EVM’ye eş değer bir güncelleme olduğunu iddia ediyor. Ayrıca Optimistic, müşterilerine iyi bir çözüm sağlamak için Ethereum’un “yellow paper”ından çalıştığını da ekledi.

Yazılan yeni kodlarla 25,000 satırdan fazla koda gerek kalmayacak. Az kodla daha iyi ve daha hızlı çalışılması beklenen blok zincirin ölçeklendirebilirliği artacak gibi görünüyor. Optimism’in nihai hedefi, bin satırdan daha az kodla alternatif düğüm uyarlamalarını mümkün kılmaktır.

Bununla birlikte Optimism, tek tıklamayla akıllı sözleşme katman dağıtımının Ekim ayında geleceğini de ekledi. Böylece Ethereum tabanlı projelerin kodları değiştirilmeden Optimism’de dağıtılabilecek. Yani Ethereum’da çalışabilen herhangi bir araç, Optimistic Ethereum’da aynı şekilde çalışabilecek.

Yükseltmeyle beraber Ethereum ekosistemi kendini genişletecek. Böylece Ethereum ağındaki yüksek işlem ücretleri daha uygun ve ucuz diyebileceğimiz seviyelerde olacak.

Katman 2’lerde Son Durum

Dune Analytics’e göre, Optimistic Ethereum köprüsünün kilitli toplam değeri 37 milyon dolar. Ancak bu rakamın daha popüler L2 platformlarına kıyasla çok düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Arbitrum’da 13 Eylül’de başlatılan bir “yield farming” fırsatı nedeniyle, kilitli olarak 2,7 milyar dolarlık bir teminata sahip. Geçen hafta Arbitrum’da aşırı yüklenme yaşandığı için 45 dakikalığına arızalandı.

Polygon’da 2,3 milyar dolar değerinde kilitli varlık varken Avalanche da ise bu değer 1,9 milyar dolar.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar