Muhabbit

Orta ve Güney Asya Kriptoda Güçleniyor

Kripto paralara olan ilgi 2022’nin sonlarından beri azalıyor. Peki bölgesel olarak artan bir benimseme var mı? Cevap evet: CSAO Bölgesi.

Küresel ölçekte kripto para benimseme oranları düşse de, hikaye henüz burada bitmedi.

Chainalysis verilerine göre; özellikle orta-düşük gelirli ülkeler, umut veren benimseme eğilimleri gösteriyor. Benimseme eğilimi gösteren ülke grubu, dünya nüfusunun %40’ını oluşturuyor. Dolayısıyla eğer bu ülkeler geleceğin temsilcileriyse, kripto para dünyasının büyük bir parçası olacak gibi görünüyorlar.

Orta ve Güney Asya ve Okyanusya (CSAO); yavaşça kripto para dünyasının geleceğini şekillendiren, özellikle de Hindistan’ın lider olacağı bir bölge olarak ön plana çıkıyor.

Hindistan Hala En Büyük Kripto Pazarı

Chainalysis’in dördüncü Küresel Kripto Benimseme Endeksi’ne göre, Hindistan CSAO bölgesinin en büyük kripto para pazarı ve dünya genelinde Global Kripto Benimseme Endeksi tarafından ölçülen benimsemeye göre önde gelen ülkelerden.

Zorlu düzenleyici ve vergi ortamına rağmen; Hindistan şimdiden, ham tahmini işlem hacmi açısından dünyanın ikinci en büyük kripto pazarı olarak ortaya çıkıyor.

Raporda ayrıca; Hindistan’ın kripto para kullanımının birçok farklı aktivite türünü kapsadığını görülüyor. Ülke merkeziyetsiz borsa, merkezi borsa, kredi protokolü, token akıllı sözleşme ve NFT protokolü gibi farklı kategorilerin kullanımında ilk 10 ülke içerisinde.

Küresel Benimseme Düşmeye Devam mı Edecek?

2022’nin sonlarında FTX çöküşünden sonra kripto para benimsemesi önemli ölçüde tarihsel zirvenin altında kalmaya devam ediyor gibi görünüyor.

Ancak bu evrensel bir durum değil olmayabilir.

Satın alma gücü ve nüfus gibi faktörler dikkate alındığında, diğer bölgelere göre kripto benimsemesinde CSAO daha iyi performans gösteriyor. Chainalysis’in Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde ilk on içinde yer alan altı ülke CSAO’dan. Bunlar arasında Hindistan, Vietnam, Filipinler, Endonezya, Pakistan ve Tayland bulunuyor.

CSAO bölgesinde DeFi’ın da önemli ölçüde büyüdüğü görülüyor. Temmuz 2022 ile Haziran 2023 arasındaki dönemde DeFi, bölgesel işlem hacminin %55,8’ini oluştururken, bir önceki yılda bu oran %35,2’ydi.

CSAO, belki de dünyanın en dinamik ve ilginç kripto para piyasasına ev sahipliği yapıyor. Ham işlem hacmi açısından CSAO, incelenen piyasalar arasında Kuzey Amerika ve Orta, Kuzey ve Batı Avrupa (CNWE) ile kıyaslandığında üçüncü en büyük kripto pazarı ve küresel aktivitenin neredeyse %20’sini oluşturuyor.

Filipinler’de Axie Infinity gibi popüler oyunlar; genç ve teknolojiye hakim nüfusun hayal gücünü yakalamayı başardı ve ekstra nakit kazanma yolunu sağladı. Ancak Pakistanlıların özellikle USDT gibi istikrarlı paralar da dahil olmak üzere kripto paralara yönelmelerinin asıl nedeni, yüksek enflasyon ve para birimi değer kaybı karşısında varlık koruma ihtiyacı.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version