Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39428.76
1.69%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2162.89
2.77%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.98
-0.50%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $228.8
0.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Pakistan Merkez Bankası: CBDC’ler İle Kara Para Aklamanın Önüne Geçilecek!

Pakistan, bir CBDC ortaya çıkarmayı ve bunu da önümüzdeki üç yıl içinde gerçekleştirmeyi planlıyor.

Clock
Paylaş
Pakistan Merkez Bankası: CBDC’ler İle Kara Para Aklamanın Önüne Geçilecek!

Pakistan Merkez Bankası (SBP), CBDC çalışmaları ile ilgili adımlar atmaya devam ediyor. Banka, bir CBDC ortaya çıkarmayı ve bunu da önümüzdeki üç yıl içinde gerçekleştirmeyi planlıyor.

Bu kapsamda Merkez Bankası, CBDC ile ilgili hedeflerin yerine getirilmesi için de Elektronik Para Kuruluşlarına (EMI) yönelik yeni anlaşmalar imzaladığını açıkladı.

728×90 muhabbit - Pakistan Merkez Bankası: CBDC'ler İle Kara Para Aklamanın Önüne Geçilecek!300x250 muhabbit - Pakistan Merkez Bankası: CBDC'ler İle Kara Para Aklamanın Önüne Geçilecek!

Bilindiği üzere dünya genelindeki merkez bankaları, kripto paraların finans sitemine getireceği yeniliklerden faydalanmak için CBDC’ler üzerine çalışmalara başladı. Bazı ülkeler bu çalışmalarda oldukça yol alsa da bazılarının daha temkinli davranarak yavaş adım attığı biliniyor.

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

İşte dünya genelindeki CBDC çalışmalarından geri kalmak istemeyen Pakistan da 2025 yılına kadar CBDC projesinin başlatılmasını sağlamak için yeni düzenlemeler açıkladı. Konu ile ilgili olarak yerel haber ajansı Arab News’te yayımlanan bir haberde, Dünya Bankasının, Pakistan’ın yeni düzenlemeleri tasarlamasına yardımcı olduğu belirtildi.

CBDC ile ilgili hazırlanan düzenlemelerin, kara para aklama ve terörün finansmanına karşı önleyici tedbirleri içereceği belirtiliyor. Böylece de tüketicilerin korunması ve raporlama gerekliliklerine özellikle önem verildiği belirtiliyor.

Kuresel CBDC girisimleri 1200x563 - Pakistan Merkez Bankası: CBDC'ler İle Kara Para Aklamanın Önüne Geçilecek!
Küresel CBDC Girişimleri

Yeni gelişme ile ilgili olarak açıklama yapan Pakistan Maliye Bakanı Asad Umar, ekonominin dijital anlamda gelişmesini teşvik etmek için EMI’leri kullanmanın, finansal kurumları güvenlik tehditlerinden koruyacağını belirtti. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jameel Ahmad ise CBDC’ler ile birlikte yolsuzlukların kontrol altına alınmasını beklediğini belirtti:

“Bu dönüm noktası niteliğindeki düzenlemeler, SBP’nin finansal sistemimizin açıklığa, teknolojinin benimsenmesine ve sayısallaştırılmasına yönelik taahhüdünün bir kanıtıdır.”

Alınan karar ve bu kapsamda başlatılan düzenleyici çalışmalar, komşu ülke Hindistan’ın CBDC çalışmalarını açıklamasından sonra gelmiş oldu. Bilindiği üzere Hindistan, kısa süre önce yerel bir CBDC başlatma planlarını açıkladı. 22 Kasım tarihinde açıklama yapan Hindistan Merkez Bankası (RBI), 2022 yılının sonuna kadar, ülkenin CBDC projesi olan dijital rupi’nin pilot çalışmasına başlayacağını belirtti.

Ülkenin önde gelen sekiz bankasının katılımıyla gerçekleşecek olan pilot çalışmanın 1 Aralık 2022 tarihinde başlatılacağı bildirildi. İlk olarak dört büyük şehirde başlayacak olan pilot çalışmanın, toplamda dokuz şehri daha kapsayacak şekilde genişletileceği belirtildi.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar